Przydrożne kapliczki, figurki i krzyże to nieodłączny element krajobrazu większości miejscowości w Polsce, także i Gminy Książ Wlkp. Okoliczni mieszkańcy przykładają wiele starań, aby wokół nich zawsze było czystko i schludnie, a przede wszystkim by w pełni wyrażały one poszanowanie dla chrześcijańskich tradycji. Jednakże mimo to, często na tego typu architekturze sakralnej widać upływające lata w postaci jej dewastacji. Jednym z obiektów, który dotąd pozostawał w bardzo złym stanie, była Figurka Matki Bożej w Mchach, a który to świątek został w ostatnim czasie pięknie odnowiony. Inicjatywa jego odrestaurowania podjęta została przez członków zarządu TOP FARMS WIELKOPOLSKA Spółka z o.o., na terenie działalności której, figurka się znajduje.
W niedzielę, 29 maja w obecności uczestników południowego nabożeństwa oraz zaproszonych gości, figura została poświęcona przez księdza proboszcza parafii pod wezwaniem Świętego Marcina Biskupa w Mchach, Artura Kosiora. Miejscowy proboszcz, jak i Wiceburmistrz Książa Wlkp., Mirela Grześkowiak podziękowali pomysłodawcom i wykonawcom przedsięwzięcia za poświęcony czas, wysiłek i wkład finansowy w jego realizację.
Mamy nadzieję, że odnowiona kapliczka ponownie będzie chętnie odwiedzanym miejscem zadumy i modlitwy i to nie tylko przez mieszkańców wsi, ale również przez osoby spoza Mchów. Tymczasem poniżej znajdą Państwo relację zdjęciową z poświęcenia mchowskiej figury oraz fragment pochodzący ze strony internetowej parafii w Mchach, a dotyczący krótkiej historii jej powstania.
Świątek ten znajduje się przy drodze prowadzącej z Mchów do miejscowości Ługi. Ufundowany przez hrabiostwo Mielżyńskich. W czasie II wojny światowej, zimą 1942 roku młodzież z organizacji Hitlerjugend zdewastowała figurę i kapliczkę, która odbudowana została w 1945 roku. W 2003 roku oryginalną figurę Matki Boskiej z Dzieciątkiem Jezus poddano konserwacji i zabezpieczono. Ustalono, że oryginalna figura pochodzi z poznańskiej pracowni braci Pralińskich. Do kapliczki wstawiono wierną kopię, którą wykonał Piotr Szymkowiak.
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz