27 sierpnia w Książu Wlkp. odbyły się Dożynki Powiatowo-Gminne.
Pierwszym punktem tego wydarzenia była odprawiona Msza święta o charakterze dziękczynnym w kościele pod wezwaniem NMP Panny i św. Mikołaja w Książu Wlkp.Z tej okazji specjalne słowo wygłosił proboszcz tej parafii ks. Andrzej Dolski.
Bezpośrednio po Eucharystii ulicami miasta przeszedł dożynkowy korowód. Jego trasa wiodła do Amfiteatru, w którym miały miejsce dalsze uroczystości dożynkowe. Uroczystego otwarcia dożynek dokonali starosta śremski Zenon Jahns oraz burmistrz gminy Książ Wlkp. Teodor Marciniak.
Na początku swego wystąpienia starosta śremski Zenon Jahns powitał bardzo serdecznie wszystkich zebranych: Dzisiejsza deszczowa pogoda przypomina nam całe żniwa, ich przebieg, ale rolnicy zdążyli i dlatego dzisiaj świętujemy. Jak zawsze rozpoczęliśmy nabożeństwem dziękczynnym za zebrane plony (podziękowanie ks. Proboszczowi). Dożynki to przede wszystkim święto rolników, sadowników, ogrodników, pszczelarzy, hodowców, Kół Gospodyń Wiejskich – mówił starosta - Jestem ogromnie wdzięczny wszystkim za trud i ciężką pracę.
Zenon Jahns w swoim wystąpieniu poruszył problemy z jakimi boryka się polskie rolnictwo: sytuacje klimatyczne, trudności związane z wojną na Ukrainie. Podkreślił, iż przed rolnictwem jest ciągle wiele wyzwań. Rolnicy tak samo jak przedsiębiorcy, mieszkańcy miast i wsi doświadczają zmian klimatycznych. Odczuwamy je wszyscy, ale z tego powodu to przede wszystkim rolnictwo ponosi wielkie szkody. Należy je wspierać, aby gospdarstwa, rodziny mogły godnie żyć i nie musialy walczyć o przetrwanie. Kolejnym wyzwaniem, o którym mówił starosta śremski, jest import z Ukrainy, co pogorszyło sytuację zbytu i oczywiście opłacalności polskich produktów. Na koniec Jahns życzył wszystkim zdrowia, pomyślności w życiu osobistym a rolnikom polityki opłacalnej, stabilnej, przewidywalnej i dostatniej.
Z kolei poseł na Sejm Zbigniew Dolata podziękował rolnikom za ich trud. Zapewnił, że w ciągu osiemnastu lat bycia posłem zawsze wspierał polskie rolnictwo. W swoim wystąpieniu zachęcał do kupowania polskich produktów, gdyż to jest największa forma wsparcia naszego rolnictwa.
Teodor Stępa- działacz PSL- przeczytał list europosła Andrzeja Grzyba, w którym zostało zawartych wiele ciepłych słów skierowanych do rolników za ich ogromne poświęcenie w pracy na roli.
Burmistrz Książa Wlkp. Teodor Marciniak, mimo deszczowej pogody, życzył wszystkim udanego świętowania, wypoczynku i zabawy.
Po części oficjalnej nastąpiła część artystyczna imprezy, w której sie zaprezentowali: Orkiestra Dęta z mażoretkami, Zespół Folklorystyczny Wielkopolanie, chór Consensus, Jarosław Wiśniewski z zespołem Septyma, kapela Średzioki. Po godzinie 19.00 rozpoczęła się zabawa taneczna z zespołem Pagost oraz koncert Mariusza Kałagi.
Na uroczystościach dożynkowch byli obecni: poseł na Sejm Zbigniew Dolata, burmistrz Miasta i Gminy Dolsk Barbara Wierzbińska, burmistrz Śremu Adam Lewandowski, przewodniczący Rady Powiatu Marcin Szydłowski wraz z radnymi, przewodniczący Rady Miejskiej w Książu Wlkp. Sławomir Przybylski oraz radni, przedstawiciele Rady Miejskiej w Śremie, przewodniczący Rady Miejskiej Dolsk Romuald Nawrot I radni, wicestarosta śremski Piotr Ruta, członkowie Zarządu Powiatu: Wojciech Świdurski, Janusz Taciak i Witold Opielewicz, ks. Proboszcz parafii pod wezwaniem św. Mikołaja- Andrzej Dolski, sołtysi powiatu śremskiego, dyrektorzy, kierownicy jednostek organizacyjnych powiatu śremskigo, gminy Książ Wlkp., komendant Komendy Powiatowej Policji w Śremie inspektor Sławomir Jądrzak, zastępca komendanta Powiatowej Straży Pożarnej w Śremie młodszy brygadier Daniel Przewoźniak, komendanci i prezesi OSP, prezesi Spółdzielni Rolniczych i Kół Łowieckich. W sposób szczególny wyróżnieni zostali obecni rolnicy, sadownicy, ogrodnicy, pszczelarze...
Starostowie dożynkowi:
Agnieszka Weber-Hałaburda- od urodzenia mieszka w Radoszkowie. Od 2006 roku z mężem prowadzi gospodarstwo rolne, które specjalizuje się produkcją roślinną, głównie uprawą zbóż kukurydzy i traw a także produkcją zwierzęcą: hodowlą bydła mlecznego i trzody chlewnej w cyklu zamkniętym. Powierzchnia ich pól uprawnych to ponad 30 hektarów. Gospodarstwo rolne, którym zarządza pani Agnieszka wraz z mężem jest wielopokoleniowym. Jest także matką dwóch wspaniałych córek. Działalność społeczna i organizacyjna na rzecz wsi jest naprawdę imponująca. W latach 2003 do 2011 była sołtysem wsi Radoszkowo a przez trzy kadencje radną Rady Miejskiej w Książu Wlkp. (aktualnie). Pełni funkcję zastępcy przewodniczącej Koła Gospodyń Wiejskich w Radoszkowie a także jest zastępcą prezesa Spółdzielczej Grupy Producentów Trzody Chlewnej Agro Unia.
Czesław Piasecki- przeprowadził się z rodzinnego Boguszyna do żony mieszkającej właśnie w Radoszkowie. Od 1991 roku wspólnie prowadzą gospodarstwo, którego powierzchnia aktualnie wynosi ponad 70 hektarów. Początkowo zajmowali się trzodą chlewną i produkcją roślinną a od 1996 roku specjalizują się w drobiarstwie. Odchowują pisklęta kury nioski dwóch ras. Hodują je do 16 tygodnia a następnie sprzedają, W skali roku ich hodowlę opuszcza 600 000 kur, co czyni ich największymi gminnymi drobiarzami. Oprócz tego uprawiają na szeroką skalę zboża i inne gatunki roślinne. Pan Czesław jest ojcem dwóch już dorosłych synów, którzy na co dzień mieszkają w Poznaniu, gdzie prowadzą swoje życie zawodowe. Paweł mając tytuł naukowy doktora specjalizuje się w zakresie nowoczesnej technologii a Piotr również idzie w tym kierunku. W gospodarstwie starosty dożynkowego na co dzień zamieszkuje 600 000 kurek, jeden pies i dwa koty.
W czasie trwania uroczystości dożynkowych można było skorzystać z bogatej oferty gastronomicznej i stoisk promocyjnych. Nie zapomniano o najmłodszych, dla których ustawiono strefy zabaw oraz konkursy z nagrodami. Można było znaleźć wielu wystawców produktów rolnych a wśród nich firmę Hecht prezentującą na swoim stoisku sprzęt ogrodniczy. Również Śremska Mleczarnia zapraszała do degustacji wyśmienitych produktów.
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz