Zamknij

W tym roku przypada 177. rocznica bitwy o Książ. Mieszkańcy pamiętają

16:00, 28.04.2025
Skomentuj zdj. CK Książ Wlkp. zdj. CK Książ Wlkp.

Lokalna społeczność wspominała historyczną bitwę o Książ. Corocznie odbywają się obchody związane z tymi ważnymi wydarzeniami. Świętowanie 177. rocznicy rozpoczęło się mszą świętą, kolejne uroczystości miały miejsce przy tablicy pamiątkowej mjr. Floriana Dąbrowskiego, a później przyszedł czas na barwny korowód i przemówienia. Oprócz tego wiele też działo się w ksiąskiej bibliotece.

177 lat temu w liczącym zaledwie ok. 1000 mieszkańców Książu, rozegrała się 4-godzinna, krwawa bitwa o utrzymanie jego niepodległości. Po jednej stronie stanęli chłopi z kosami i innym sprzętem rolniczym, polscy kosynierzy, ułani i strzelcy, a po drugiej znacznie liczniejsi, lepiej uzbrojeni i wyszkoleni Prusacy. Kto miał ochotę posłuchać tej opowieści Tomka Jankowskiego z Wirtualnej Izby Regionalnej Gminy Książ Wlkp. oraz dowiedzieć się ciekawostek związanych z bitwą o Książ, mógł 24 kwietnia br. zajrzeć do biblioteki. Oprócz tego bohater tego spotkania przygotował quiz zdjęciowy, a zadaniem uczestników było odgadnięcie, gdzie poszczególne elementy zabytkowe z fotografii znajdują się na terenie gminy Książ. Niektóre z nich okazały się sporym wyzwaniem. Wspomniał również o tym, że obchody kolejnych rocznic tego militarnego starcia, świętowane są już od 1849 r. oraz zaprezentował różne artefakty z tego okresu.

Każdy z uczestników spotkania otrzymał również broszurę będąca kompendium wiedzy o bitwie Książ przygotowaną przez WIR z okazji 175. rocznicy tego wydarzenia.

[FOTORELACJA]5184[/FOTORELACJA] 

Zgodnie z tradycją od 1849 r. obchodzone są kolejne rocznice bitwy o Książ. Świętowanie 177. rozpoczęło się 27 kwietnia w Kościele pw. NMP Wniebowziętej i Św. Mikołaja w Książu Wlkp. mszą św. w intencji bohaterów tego wydarzenia. Następnie złożono kwiaty przy tablicy pamiątkowej poświęconej mjr. Florianowi Dąbrowskiemu. Potem korowód na czele z Mażoretkami oraz reprezentacją Orkiestry Dętej, samorządowcami, delegacjami z lokalnych stowarzyszeń oraz mieszkańcami gminy udał się Mogiły Powstańcze. Tam z kolei dalszą część wydarzenia poprowadziła Dyrektor Centrum Kultury Mariola Kaźmierczak.

W swoim okolicznościowym przemówieniu Burmistrz Książa Wlkp. Teofil Marciniak zacytował m.in. fragment opisu bitwy o Książ z książki „Stach Wichura: Powieść historyczna z r. 1848” Macieja Wierzbińskiego. Po Apelu Pamięci odczytanym przez komendanta Kurkowego Bractwa Strzeleckiego im. Bohaterów Wiosny Ludów Mariusza Wojciechowskiego delegacje złożyły kwiaty przy pomniku Kosyniera.

[FOTORELACJA]5187[/FOTORELACJA]

[ZT]80130[/ZT]

[ZT]80097[/ZT]

Dołącz do nas na Facebooku!Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i fotorelacje. Jesteśmy tam, gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!
(Redakcja/ Źródło: CK Książ Wlkp.)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

🙂🤣😐🙄😮🙁😥😭
😠😡🤠👍👎❤️🔥💩 Zamknij

Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu portalsremski.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas lub użyj przycisku Zgłoś komentarz

0%