Ośrodka Pomocy Społecznej w Książu Wlkp. obchodzi dumny jubileusz! W tym roku minęło 35 lat jego istnienia. Jest to najstarsza jednostka organizacyjna gminy. Mimo że faktycznie jubileusz przypada w maju to główne obchody zaplanowane zostały na jesień pod hasłem 35 inicjatyw na 35. rocznicę powstania
W marcu 1990 roku uchwalono ustawę o samorządzie gminnym, będącą podstawą obecnie funkcjonującej administracji. Dokument ten określał wiele zadań własnych Gminy, które miały na celu zaspakajanie różnorakich sprawy publiczne o znaczeniu lokalnym. Wśród nich znalazła się również pomoc społeczna. W Gminie Książ Wlkp. prowadzenie spraw z tego zakresu powierzono powołanemu 2 maja 1990 roku Ośrodkowi Pomocy Społecznej (OPS). Dziś, to najstarsza jednostka organizacyjna Gminy, która wspólnie z lokalnym samorządem obchodzi w tym roku jubileusz 35-lecia istnienia.
Od momentu swego powstania ksiąski Ośrodek miał siedzibę w trzech miejscach. Począwszy od biur na pierwszym piętrze budynku Urzędu, poprzez miejsce w publicznym Przedszkolu, aż do aktualnie zajmowanych pomieszczeń na parterze magistratu. Przez ten czas instytucją zarządzało również trzech kierowników. Jako pierwsza stanowisko to objęła Róża Jędrzejczak, która doskonale spełniała się w tej roli przez kolejne 32 lata. Następnie funkcję kierownika powierzono Pauli Ortmann, a od maja ubiegłego roku - Annie Ślipko-Rewers. Stały zespół Ośrodka tworzy obecnie 12 osób. W realizację społecznego celu zaangażowane są jednak również osoby zatrudnione na podstawie umów zlecenia, stażyści oraz praktykanci, którzy przez lata wnosili i codziennie wnoszą swój nieoceniony wkład w działalność instytucji.
Na przestrzeni lat zespół OSP-u stale podążał za wciąż zmieniającymi się przepisami prawa, dostosowując jednocześnie funkcjonowanie jednostki, do takiego poziomu, by była ona jak najbardziej dostępna dla lokalnego społeczeństwa. W ten sposób Ośrodek stał się najważniejszym miejscem na gminnej mapie wsparcia mieszkańców. To tu trafiały (i nadal trafiają) osoby znajdujące się w trudnej sytuacji życiowej: ubogie, bezrobotne, bezdomne, dotknięte przemocą, uzależnieniami lub przeżywające różnego rodzaju kryzysy - zarówno dzieci i młodzież, jak i dorośli, seniorzy, osoby przewlekle chore, z niepełnosprawnościami, samotne oraz rodziny borykające się z problemami opiekuńczo-wychowawczymi. Tysiące przeprowadzonych wywiadów środowiskowych, przekazane wparcie psychologiczne i socjalne, wydane decyzje administracyjne pozwoliły na udzielenie różnego rodzaju form pomocy potrzebującym z terenu naszej Gminy.
Oprócz bezpośredniego kontaktu z potrzebującymi OPS realizował również zadania w zakresie zabezpieczenia społecznego, wypłacając świadczenia rodzinne, świadczenia z funduszu alimentacyjnego, dodatki mieszkaniowe czy świadczenia wychowawcze „500+”. Ważnym obszarem działalności Ośrodka było i jest nadal angażowanie się jego pracowników w różnego rodzaju programy i projekty, takie jak na przykład: „Posiłek w szkole i w domu” czy „Asystent osobisty osoby niepełnosprawnej”, dzięki którym najróżniejsze grupy wiekowe otrzymują dedykowana im pomoc. Swoją pracą „wychodzą” również na zewnątrz między innymi aktywnie współtworząc Ksiąski Klub Seniora.
[ZT]80204[/ZT]
[ZT]80201[/ZT]
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz