Gminę Śrem, jak i samo miasto zamieszkuje coraz mniej osób. Liczebność mieszkańców gminy przez okres 7 lat utrzymuje się na poziomie 41 tys. Występowały niewielkie wahania liczby ludności, a pomiędzy najniższym a najwyższym rekordem różnica wynosła 418.
W badanym okresie obserwuje się tendencję spadkową osób zamieszkujących Śrem. Najwięcej mieszkańców miasto liczyło w 2015 r. - 29 666, a najmniej w 2020 r. - 28 184.
Do głównych przyczyn spadku liczby ludności należą migracje spowodowane np. rosnącymi cenami nieruchomości w mieście, czy poszukiwaniem korzystniejszych warunków życia.
Śrem systematycznie się rozwija, inwestuje i podnosi komfort życia mieszkańców. Jednak rozbudowująca się infrastruktura i nowe inwestycje przyczyniają się do zmniejszania terenów zielonych i zwiększania zabudowy, która i tak już stanowi znaczącą część miasta.
Jeżeli Miejscowy Plan Zagospodarowania Przestrzennego przewiduje w mieście wolny teren przeznaczony na zabudowę jedno lub wielorodzinną – najprawdopodobniej prędzej czy później powstanie tam supermarket lub deweloperski blok mieszkalny.
W miejscach takich mogłyby powstawać również domy jednorodzinne, jednak działki w centrum, a nawet na obrzeżach są drogie, a ich właściciele cenią sobie nawet 400 zł / m kw. Tymczasem grunty w okolicznych wsiach są kilkakrotnie niższe.
Z roku na rok na atrakcyjności zyskują miejscowości zlokalizowane w bliskich okolicach Śremu tj. Nochowo, Zbrudzewo, Psarskie czy Mechlin. Tym samym przyciągają nowych mieszkańców pragnących wyrwać się z betonowego lasu i miejskiego zgiełku.
Poniżej tabela przedstawiająca liczebność ludności poszczególnych regionów na przestrzeni lat 2014 – 2020 na podstawie danych statystycznych Urzędu Miejskiego w Śremie.
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz