We wtorek 31 maja w Zespole Szkół Ekonomicznych im. Cyryla Ratajskiego w Śremie odbył się dzień poświęcony rotmistrzowi Witoldowi Pileckiemu, wybitnemu działaczowi Polskiego Podziemia. Specjalnie na jego cześć odbyła się wyjątkowa Gra Miejska, w której wzięli udział uczniowie szkół z powiatu śremskiego.
W 2022 r., a dokładnie 25 maja minęły 74 lata od śmierci Pileckiego. Tego dnia o godz. 21.30, czyli w godzinę mordu z wyroku komunistycznego sądu w więzieniu na warszawskim Mokotowie w całym kraju zapłonęły znicze pamięci, również w Śremie, przy pomniku rotmistrza Witolda Pileckiego w Parku Śremskich Odlewników w Śremie. Rotmistrz jest ważną postacią dla regionu śremskiego. Każdego roku wspomina go również społeczność śremskiego ekonomika. Tym razem ostatni dzień maja poświęcili cały dzień rotmistrzowi Witoldowi Pileckiemu.
W tym roku nie było tradycyjnego konkursu. Zaplanowana została specjalna Gra Miejska. Zabawa rozpoczęła się na terenie szkoły. Do gry zgłosiło się 7 drużyn ze szkół powiatu śremskiego. Zaraz po rozpoczęciu odbyła się prelekcja Marzenny Szymańską na temat Rotmistrza Witolda Pileckiego oraz działalności Instytutu Pileckiego. Następnie uczestnicy gry otrzymali torby startowe i wspólnie przeszli ze szkoły do Parku Powstańców Wielkopolskich na miejsce startu. Towarzyszyła im konna asysta prezentująca stroje z lat 40-50 XX w., a także postać Witolda Pileckiego.
W parku na młodych ludzi czekało 6 punktów zadaniami. W każdym punkcie pojawiła się postać związana z Witoldem Pileckim. Wśród zadań znalazły się zagadki matematyczne, kalambury, nadawanie haseł systemem flagowym. Ostatnie – finałowe zadanie zrealizowano w szkole. Na zakończenie uczniowie uczestniczący w grze miejskiej otrzymali upominki, które wręczyli: Krzysztof Kosior – prawnuk Witolda Pileckiego oraz dyrektor szkoły Piotr Karliński.
Organizacją gry miejskiej zajęli się: Dominika Sobczyk – uczennica Ekonomika i stażystka Instytutu Pileckiego, dyrektor Piotr Karliński oraz nauczycielki Anita Błąkała i Katarzyna Grzegorczyk.
Partnerem w organizacji był Instytutu Solidarności i Męstwa im. Witolda Pileckiego. Patronat nad imprezą po raz kolejny objęli: Krzysztof Kosior – prawnuk Witolda Pileckiego, Dyrektor - Muzeum Dom Rodziny Pileckich, Starosta Śremski,, Burmistrz Śremu, Dowódca 6 Batalionu Chemicznego Sił Powietrznych i Komitet budowy Pomnika Rotmistrza Witolda Pileckiego w Śremie.
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz