Zamknij
REKLAMA

Gmina Śrem ma wprowadzić nowy system segregacji odpadów. Będzie słono kosztować

19:30, 27.06.2022 | M.M.
Skomentuj Screen z prezentacji T-Master
REKLAMA

Gmina Śrem jest coraz bliżej uruchomienia Systemu Indywidualnej Segregacji Odpadów. Będzie on miał za zadanie nauczenie mieszkańców zabudowy wielolokalowej prawidłowej segregacji odpadów. Ponadto odpady śremian będą pod nadzorem. Każde gospodarstwo domowe ma otrzymać pakiet kodów QR, które będzie naklejać na worki i w tej formie wyrzucać. Dzięki temu ma poprawić się jakość strumienia odpadów komunalnych. Jak można się spodziewać, takie rzeczy wcale nie są tanie. Gmina będzie musiała sporo wyłożyć. 

Właśnie w ten sposób dobiorą się do osób niesegregujących śmieci. Innowacyjne maszyny będą uczyć i kontrolować mieszkańców w zakresie segregacji. W nowym systemie miałyby funkcjonować inteligentne pojemniki pomagające w selektywnej zbiórce odpadów komunalnych w mieście.

Na początku czerwca Gmina Śrem rozpoczęła postępowanie przetargowe na dostawę i uruchomienie kompleksowego Systemu Indywidualnej Segregacji Odpadów. W ramach tego mają być zakupione urządzenia mechaniczne do gromadzenia odpadów komunalnych, montaż i uruchomienia wraz z systemem informatycznym.

System ma się składać z urządzeń mechanicznych w postaci metalowych modułów, w których będą umieszczone standaryzowane, plastikowe pojemniki na odpady o pojemności 1100 litrów. Wprowadzenie systemu pozwoli na likwidację anonimowości i zbiorowej odpowiedzialności w zabudowie wielorodzinnej. Ponadto zmniejszone zostaną koszty odbioru odpadów.

Na indywidualnych kontach gospodarstw domowych będą znajdować się rodzaj i waga odpadów. Co jakiś czas będą poddawane okresowym kontrolom w celu zbadania poprawności segregacji. Mieszkańcy będą mieli także swój własny interfejs z dostępem do podstawowych informacji. W pierwszym etapie systemem mają zostać objęte nieruchomości przy ul. Wojska Polskiego 14, 16 i 18 w Śremie. Pod tymi adresami znajduje się 98 mieszkań i 231 mieszkańców.

W poniedziałek 27 czerwca minął czas na składanie ofert przez firmy zainteresowanie realizacją zamówienia. Gmina Śrem poinformowała, że zamierza przeznaczyć na sfinansowanie 660 000 zł brutto. Wpłynęła tylko jedna oferta od warszawskiej firmy T4B Sp. z o.o., która zaoferowała wykonawstwo za 647 512,86 zł przy terminie wykonania wynoszącym 90 dni.  Oficjalnego rozstrzygnięcia przetargu jeszcze nie ma. 

(M.M.)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

REKLAMA
0%