Zamknij
REKLAMA

Jak nie skwer Bohaterów Ukrainy to kogo? Jest propozycja rozwiązania sprawy

15.30, 22.09.2022 M.M.
Skomentuj
REKLAMA

W sprawę zaangażowanych jest już wiele instytucji. Tak samo, jak mieszkańcy Śremu są przeciwne uhonorowania narodu ukraińskiego poprzez nadanie im. Bohaterów Ukrainy 2022 śremskiemu skwerowi. Burmistrz Śremu już zawnioskował o zdjęcie projektu uchwały z porządku obrad. Jednak ostateczną decyzję poprzez głosowanie podejmie Rada Miejska. Do rady wpłynął apel, w którym wnioskujący skłaniają do przemyślenia decyzji, a nawet przeprowadzenia referendum lokalnego.

Do Rady Miejskiej w Śremie wpłynął wniosek o nadanie imienia miejskiemu skwerowi. Kreatywna Edukacja Plus wyszła z inicjatywą nazwania skweru przy ul. Prymasa Wyszyńskiego im. Bohaterów Ukrainy 2022. Komisja Wsi i Samorządu pozytywnie zaopiniowała wniosek, który następnie pod postacią projektu uchwały znalazł się w porządku obrad na najbliższą sesję.

Jednak pomysł ten poruszył część mieszkańców Śremu. Stanowczo sprzeciwili się takiej formie uhonorowania narodu ukraińskiego. Stwierdzili, że jest tyle osób, w tym śremian, które na to bardziej zasługują. Padły mocne zarzuty w stronę władz. Burmistrz Śremu zareagował i zawnioskował o wycofanie projektu z planu. Jednak to nie ostatnie słowo. O wycofaniu bądź przyjęciu uchwały zadecydują radni w piątek. Wszystko jest w ich rękach. 

[ZT]49705[/ZT]

Niedługo później w porządku obrad pojawił się nowy dokument. Jest to Apel do Radnych Gminy Śrem, pod którym podpisało się przedstawicielu kilku instytucji. Wnioskujący zaapelowali do Rady Miejskiej w Śremie i Burmistrza Śremu o przemyślenie decyzji dotyczącej nadania nazwy skwerowi. nas wstępnie wyjaśnili, że nie są przeciwni bohaterom Ukrainy. 

"Nie deprecjonujemy zasług ludzi walczących w toczącej się na Ukrainie wojnie, serdecznie współczujemy rodzinom poległych, oraz doceniamy zaangażowanie i bohaterstwo znacznej części obywateli Ukrainy, jednakże uważamy, że jest kilka czynników, które należy wziąć pod uwagę przy podejmowaniu decyzji o długofalowych skutkach".

Autorzy zwrócili uwagę, że w Śremie jest mnóstwo lokalnych bohaterów, których imię zasługuje na upamiętnienie. Zaproponowali: prof. Tadeusz Maliński lub niedawno zmarła Maria Stefaniak. Także wielu innych obywateli nie doczekało się żadnego trwałego monumentu. W ich opinii na upamiętnienie zasługują też Żołnierze Wyklęci lub Niezłomni. 

W apelu wskazano, że historia Polski dowodzi, iż już wielokrotnie budowane miejsca pamięci po kilku lub kilkunastu latach ulegały zniszczeniu bądź zmieniano ich nazwy. Na dodatek gmina Śrem ma niewiele wspólnego z bohaterstwem Ukrainy. Ponadto historia narodów Polski i Ukrainy naznaczona jest wieloma trudnymi momentami, o których należy pamiętać.

Na wielkie uznanie niewątpliwie zasługuje fakt niesienia narodowi ukraińskiemu pomocy przez zwykłych Polaków, w tym śremian. Mieszkańcy bezinteresownie wspierają uchodźców uciekających przed wojną. 

"Sprawa nadania wyżej wymienionej nazwy jest niejednoznaczna i wzbudza wiele kontrowersji. Uważamy, że powyższe powinno być poddane pod szerszy osąd społeczeństwa, czyli referendum lokalne. W związku z tym apelujemy do Rady Miejskiej i Burmistrza o szersze konsultacje w tej sprawie i nie procedowanie powyższego zagadnienia na najbliższej sesji Rady Miejskiej, oraz wysłuchanie głosu mieszkańców".

Apel podpisali:

  • Stowarzyszenie Otwarty Powiat Śremski
  • Radny Rady Powiatu - Emil Majsner
  • dr Bartosz Józwiak - Prezes Unii Polityki Realnej, Poseł na Sejm RP VIII kadencji
  • Mirosław Piasecki - Prezes Stowarzyszenia "Przedsiębiorca Polski"
  • Stowarzyszenie Towarzystwo Historyczne Sireme
  • Śremski Instytut Historii

Wszystko wyjaśni się jutro. Będziemy informować.

(M.M.)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

komentarz (2)

JaJa

2 0

Danuta Siedzikówna INKA 15:55, 22.09.2022

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

***** ******** ***

1 1

Skwer ,***** *** Kukiza😃 17:29, 22.09.2022

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

REKLAMA
0%