Zamknij
REKLAMA

Mieszkańcy pożegnali Samochodową Pocztę Specjalną. Wyjechała ze Śremu do Poznania

11.20, 29.09.2022 M.M. Aktualizacja: 13.52, 29.09.2022
Skomentuj
REKLAMA

Połączone siły Poczty Polskiej i śremskich filatelistów! Dzisiaj rano z okazji 275. rocznicy urodzin Józefa Wybickiego ze Śremu wyjechała "Samochodowa poczta specjalna". Okolicznościowy konwój zabrał z Urzędu Pocztowego w Śremie wyjątkowe przesyłki i wyruszył z nimi w dalszą drogę. 

Dzisiaj obchodzimy 275. rocznicę urodzin Józefa Wybickiego. Postać ta jest ważna dla regionu śremskiego i każdego roku wspominana. Ten rok jest jednak szczególny. W 2022 r. mija 200 lat od śmierci Józefa Wybickiego, 275 lat od jego urodzin i 225 lat od powstania "Pieśni Legionów Polskich we Włoszech".

W Urzędzie Pocztowym w Śremie na Placu 20 października przez pewien czas można było nabyć okolicznościowe kartki pocztowe i zaadresowane wysłać do znajomych, rodziny i przyjaciół. W dniu 29 września br. specjalna korespondencja zostanie przewieziona Samochodową pocztą specjalną. Przesyłki z okolicznościowych stemplem pocztowym z wizerunkiem Wybickiego rozwiozą konwojenci. 

Zgodnie z planem, dzisiaj o godz. 8.00 pod śremskim ratuszem spotkali się wszyscy zainteresowani akcją. Wcześniej konwojenci-filateliści odebrali przesyłki od Naczelnika Urzędu Pocztowego Śrem. Przybyli także przedstawiciele władz samorządowych. Zebrani wspólnie zapalili znicz pod popiersiem gen. Józefa Wybickiego i odśpiewali Hymn Narodowy. Następnie uroczystości przeniosły się do Liceum Ogólnokształcącego, gdzie pod tamtejszym popiersiem generała także zapalony został znicz.

Samochód odjechał ze Śremu do Manieczek, Brodnicy i finalnie dotrze do Poznania. Celem jest kościół pw. św. Wojciecha, a konkretnie "poznańska Skałka", czyli miejsce wiecznego spoczynku m.in. Józefa Wybickiego (od 1923 r.)

Na Wzgórzu św. Wojciecha konwojenci spotkają się z pracownikami Urzędu Pocztowego Poznań 9, którym przekażą przywiezione przesyłki. Zostaną one przeniesione do UP P-ń 9 i tam oznaczone datownikiem dziennym i pieczątką "Przewieziono Samochodową Pocztą Specjalną", a następnie wysłane na wskazane przez nadawców adresy. Samochód już z "cywilami" pojedzie do Gniezna a stamtąd do Niechanowa, towarzysząc Poczcie konnej, która również wspomina Józefa Wybickiego. W pałacu w Niechanowie znajduje się stosowna tablica wspominająca pobyt Józefa Wybickiego.

Inicjatywę zorganizowała Poczta Polska, a pomysłodawcą był Włodzimierz Bobrowski

(M.M.)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

REKLAMA
0%