Gmina Śrem realizuje plan, który ma przywrócić świetność prawobrzeżnej części miasta. Zmodernizowany został już stadion, trwa przebudowa kilku ulic, a w kolejnych latach odbędą się przebudowa deptaka, modernizacja rynku i budowa różanego ogrodu. Dodatkowo realizowanych i planowanych jest wiele inwestycji mieszkaniowych. Na szczególną uwagę zasługuje projekt budowy nowoczesnego osiedla przy ul. Farnej w Śremie. Będzie to pierwsza tego typu inwestycja w Wielkopolsce! Mieszkańcy będą wykorzystywać do ogrzewania mieszkań zielony wodór.
Dzisiaj w Urzędzie Miejskim w Śremie odbyło się spotkanie, podczas którego przedstawiona została koncepcja przywrócenia świetności i zagospodarowania prawobrzeżnej części Śremu. Burmistrz szczegółowo przedstawił plan budowy nowego osiedla mieszkaniowego z nowoczesną technologią. W spotkaniu uczestniczyli: Adam Lewandowski Burmistrz Śremu, Wiesław Małaszniak Prezes spółki Śremskie TBS, Jacek Bogusławski Członek Zarządu Województwa Wielkopolskiego, Marta Dzikowska członkini Komisji Gospodarki i radna Sejmiku Województwa Wielkopolskiego, Marek Gola Wiceprzewodniczący Sejmiku Województwa Wielkopolskiego oraz Mateusz Sołtysiak Managing Partner w SES Hydrogen.
W 2010 r. śremski rynek przeszedł przebudowę. Nie było wówczas koncepcji utworzenia zieleni i nowych przestrzeni wypoczynkowych. Z biegiem czasu trendy się zmieniły i aktualnie Gmina Śrem stawia na zieleń. Koncepcja rewitalizacji Placu 20 Października została już przyjęta i rozpoczął się już kolejny etap, czyli przygotowywanie dokumentacji projektowej, która ma być gotowa do końca czerwca 2023 r. Możliwe będzie skorzystanie ze zdefiniowanych środków wynikających z tzw. zmian klimatycznych.
Rozpoczęła się już inwestycja, która będzie komponowała się z wyremontowanym rynkiem. Trwają już prace na ulicach Szewskiej, Młyńskiej i Dąbrowskiego. W przyszłym roku zadanie ma zostać zakończone. Dodatkowo z mostu poprowadzona zostanie trasa rowerowa, która pozwoli zjechać rowerem na ul. Kościuszki. Następnie przyjdzie czas na budowę deptaka w ciągu ulic Kościuszki i Wyszyńskiego. Powstanie m.in. wiele zieleni i wyłączony zostanie ruch samochodów. Drzewa nie będą rosły w donicach tylko w naturalny sposób pomiędzy alejkami.
Gmina Śrem otrzymała pozwolenie na budowę "ogrodu różanego" przy ul. Poznańskiej w sąsiedztwie Parku im. Powstańców Wielkopolskich 1918-1919, w którym znajduje się wpisujący się w wizję rewitalizacji zmodernizowany Stadion Miejski. Projekt ogrodu różanego będzie finansowany z tych samych środków co rynek. Budowa ma rozpocząć się w czerwcu przyszłego roku, równocześnie z przebudową Placu 20 Października.
Wielkie są też inwestycje mieszkaniowe, które podzielone zostały na trzy etapy:
1. III etap budowy osiedla przy ul. Żurawiej
Powstaną 3. budynki mieszkalne wielorodzinne nr 3, 4 i 10 przy ul. Żurawiej w Śremie. Będzie to w sumie 60 mieszkań: dwupokojowe o pow. ok. 40 i 47 m kw oraz trzypokojowe o pow. ok. 51 m kw. Na wyposażeniu będą: kompletne instalacje wodno-kanalizacyjne, elektryczne i centralnego ogrzewania, biała armatura, kuchenka elektryczna, płytki i panele podłogowe oraz piwnica. Dodatkowo 6. garaży do wynajęcia i parkingi. Koszt inwestycji to 17 100 000 zł. Termin odbioru wyznaczono na listopad 2023 r.
2. IV etap budowy osiedla przy ul. Żurawiej - 2. budynki wielorodzinne
Budowa 2. budynków mieszkalnych wielorodzinnych nr 1 i 2 przy ul. Żurawiej w Śremie, w których znajdzie się 40. mieszkań. Wyposażenie takie samo jak w powyższym III etapie. Koszt szacowany jest na 13 000 000 zł. Odbiór ma nastąpić w lipcu 2024 r.
3. Budowa osiedla mieszkaniowego przy ul. Farnej - z możliwością zagospodarowania terenu po dawnej strażnicy PSP - OSIEDLE WODOROWE
Projektowanych jest w sumie 195 mieszkań w postaci kawalerek, dwu oraz trzypokojowych. Prezes ŚTBS Wiesław Małaszniak zaznaczył, że będzie to kameralne osiedla, a nie "patodeweloperka" i maksymalnie ściśnięte ze sobą bloki. Będzie dużo miejsc parkingowych, min. 1,5 miejsca na mieszkanie, komórki lokatorskie na każdym piętrze i windy w każdym budynku.
Podstawowymi celami inwestycji są:
W zakresie innowacyjnych rozwiązań będzie to przede wszystkim zastosowanie przyjaznych dla środowiska rozwiązań m.in. budowa zbiorników na wodę deszczową wykorzystywaną na potrzeby osiedla, zastosowanie zadaszonych miejsc postojowych, pompy ciepła gruntowe z instalacją PV na dachach budynków i wykorzystanie tzw. oczyszczonego ścieku z oczyszczalni do elektrolizy i pozyskiwania wodoru i tlenu. To ostatnie związane jest z produkcją wodoru jako paliwa na potrzeby CO, CW. W tym celu zbudowana zostanie instalacja PV do zasilania elektrolizera i wszystkie niezbędne urządzenia tj. zbiorniki na wodór i tlen czy kotły wodorowe.
Na budowę tego osiedla możliwe będzie ubieganie się o unijne środki. Warunkiem jest spełnienie przez budynki wymagania energetycznego poniżej 52 kWh/m kw. Przy powszechnie stosowanej technologii jest to trudne do uzyskania. Jednak przy nowoczesnej wymóg ten nie będzie dużym wyzwaniem. Mowa o zastosowaniu odnawialnego wodoru jako źródła ciepła w nowych budynkach mieszkaniowych.
W dobie obecnego kryzysu i wzmocnionych, unijnych celów klimatycznych, zapewnienie bezpieczeństwa energetycznego budynków mieszkaniowych staje się priorytetem i wyzwaniem dla samorządów. Jedną z najbardziej obiecujących alternatyw dla paliw konwencjonalnych w ogrzewnictwie jest odnawialny wodór. Przejawia on wiele korzyści, począwszy od wysokiej wartości opałowej, braku emisji CO2 i spalić, aż po powszechność występowania i możliwości produkcyjne w każdym miejscu na świecie. Odnawialny wodór jako źródło ciepła neutralne pod względem emisji gazów cieplarnianych zostanie zastosowany właśnie na nowym osiedlu przy ul. Farnej w Śremie.
Wykorzystując odnawialną energię elektryczną z farm fotowoltaicznych zlokalizowanych w obszarze osiedla, elektrolizer wytwarza wodór i tlen w procesie elektrolizy. Substraty kierowane są do komory spalania kotła wodorowego, w wyniku którego otrzymana jest energia dostarczana na potrzeby ogrzewania mieszkań. Produktami cyklu nie są spaliny a jedynie woda, która może być ponownie wykorzystana w procesie.
Wodór zapewni gminie realizację zapotrzebowania na ciepło w nowych budynkach w myśl zrównoważonego rozwoju. Dzięki temu korzystanie wpłynie na poprawę jakości powietrza i zdrowie mieszkańców.
Firmą, która wprowadzi nowoczesne rozwiązanie będzie SES Hydrogen S.A.z siedzibą w Gdańsku.
Marek Gola Wiceprzewodniczący Sejmiku Województwa Wielkopolskiego powiedział, że dzisiaj przyjechał do Śremu szybciej niż zaplanował, ponieważ chciał jak najprędzej poznać inwestycyjne plany w Śremie. Uznał, że nowe osiedle na ul. Farnej przyciągać będzie inwestorów z całej Polski, którzy będą chcieli podpatrzeć, jak to się robi w Wielkopolsce, a dokładniej w Śremie.
Wodorowy Heniek 14:37, 09.11.2022
Niedawno podaliście ze ogrodu różanego przy parku powstańców nie będzie bo nie ma na to środków teraz są? 14:37, 09.11.2022
?20:01, 09.11.2022
Zamiast zbudować kilka wyższych bloków, np. o 11 kondygnacjach, to nie, bo max. cztery kondygnacje i aż 12 bloków. M
Na co tyle budować? Do kogo te mieszkania? Do tych ze wschodu? Polaków jest coraz mniej 20:01, 09.11.2022
no właśnie15:13, 09.11.2022
0 0
Miało nie być, a podobno będzie. Ale to dopiero za kilka lat. Pewnie liczą że zostanie coś kasy z rynku 15:13, 09.11.2022