Zamknij
REKLAMA

Lewica w Śremie przedstawia projekt ustawy o rencie wdowiej. To wsparcie dla 1,5 mln osób

13.00, 23.11.2022 .
Skomentuj
REKLAMA

Renta wdowia ma być realnym wsparciem nawet dla 1,5 mln osób w całej Polsce, w większości kobiet, które po stracie współmałżonka nie są w stanie samodzielnym utrzymać domu. Dzisiaj do Śremu przyjechali przedstawiciele KP Lewicy, którzy szczegółowo przedstawili propozycję wprowadzenia renty wdowiej.

Dzisiaj nad ranem na Targowisko Miejskie w Śremie przybyli parlamentarzyści KP Lewicy: Wiesław Szczepański i Anita Sowińska, Podczas konferencji prasowej goście przedstawili propozycję wprowadzenia "renty wdowiej". Za projektem uwzględniającym ten pomysł Lewica zbiera podpisy.

Osoby z najniższymi emeryturami to głównie kobiety. Ich emerytury są nawet 40 proc. niższe niż emerytury mężczyzn. Wszystkie osoby, które nabyły prawo do renty rodzinnej oraz emerytury lub renty z ZUS, KRUS, wojskowej lub policyjnej, będą mogły wybrać korzystniejsze dla siebie świadczenie plus 50 proc. świadczenia, z którego rezygnują. Takie jest główne założenie wdowiej renty.

Obecnie w małżeństwie emerytów, gdy umiera mąż, kobieta ma prawo do wyboru: zachowania swojej emerytury lub rezygnacji z niej i pobierania renty rodzinnej w wysokości 85 proc. emerytury męża. Lewica proponuje, aby możliwe było wybranie opcji, która daje większy przychód. Wdowa mogłaby zachować swoją emeryturę i do tego uzyskać dodatek w wysokości 50 proc. renty po mężu, albo wybrać rentę po mężu i dodatek 50 proc. swojej emerytury. 

- Kobiety, szczególnie w starszych pokoleniach często zajmowały się dziećmi, chorymi członkami rodziny i mają po prostu krótszy okres odprowadzania składek. Odpowiedzialne państwo, państwo godności musi brać to pod uwagę - uzasadniają pomysłodawcy.

Przykładem praktycznym dla wdowiej renty może być sytuacja hipotetycznego małżeństwa Pani Katarzyny i Pana Piotra. Kobieta jest emerytowaną główną księgową i pobiera emeryturę z ZUS w kwocie 5000 zł brutto. Jej mąż, który był kierowcą autobusu pobiera emeryturę z ZUS w kwocie 3500 zł brutto. Pan Paweł umiera. Na ten moment Pani Katarzyna nie otrzymałaby żadnego dodatkowego świadczenia, ponieważ renta rodzinna, która by jej przysługiwała po mężu jest niższa od jej własnej emerytury. Na życia miałaby 5000 zł brutto. Po wprowadzeniu proponowanych zmian emerytura wdowy ostałaby zwiększona o 1487,5 zł brutto. Dzięki temu emerytura wyniosłaby 6487,5 zł brutto. 

Cały pakiet "Bezpieczny senior" obejmuje następujące kwestie:

  • Renta wdowia
  • Druga waloryzacja rent i emerytur
  • Podniesienie minimalnej renty i emerytury
  • Zasiłek pogrzebowy 7000 zł
  • Leki za 5 zł
  • Senioralny Bon Turystyczny
(.)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

komentarz (2)

obserwatorobserwator

0 0

Objawili się specjaliści od obiecywania ''gruszek na wierzbie'' bez ponoszenia za ..obietnice odpowiedzialności. 16:28, 23.11.2022

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

RenataRenata

1 0

Dobrze, że Lewica poruszyła ten temat i ważna jest też kwestia leków za 5,- zł. 17:19, 23.11.2022

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

REKLAMA
0%