Zamknij

To wyjątkowa rocznica. Mija 770 lat od nadania praw lokacyjnych miastu Śrem

20:12, 14.06.2023 Aktualizacja: 20:14, 14.06.2023
Skomentuj

Dzisiaj w Muzeum Śremskim odbyły się główne uroczystości związane z 770-leciem Śremu. Nasze miasto jest jednym z najstarszych w Polsce. Jego historia sięga X w. Wtedy gród śremski znajdował się w strefie najwcześniejszego panowania dynastii Piastów. W 1253 r. książęta Bolesław Pobożny i Przemysław I nadali Śremowi prawa miejskie. W tym roku obchodzimy ważną rocznicę. Na 770-lecie Śrem zyskał własny sztandar.

Uroczysta Sesja Rady Miejskiej

O godz. 17.00 w sali widowiskowej rozpoczęła się uroczysta XLV Sesja Rady Miejskiej w Śremie. Po otwarciu sesji, przedstawieniu porządku obrad burmistrz Śremu Adam Lewandowski wygłosił okolicznościowe przemówienie przypominając historię miasta. Odbyło się wręczenie medali wyróżnień i podziękowań. Radni otrzymali specjalne publikacje o mieście Biblioteki Publicznej im. Heliodora Święcickiego w Śremie. Wszyscy wysłuchali wykładu prof. UAM w Poznaniu dr hab. Piotra Pokory pn. "Herb i pieczęcie Śremu, czyli o dylematach ikonograficznych współczesnej heraldyki samorządowej".

Radni pozytywnie rozpatrzyli projekt stanowiska w sprawie 770. rocznicy nadania praw miejskich miastu Śrem o treści:

"Na podstawie § 24 ust. 2 pkt 4 uchwały nr 481/XLIX/2018 Rady Miejskiej Śremie z dnia 18 października 2018 r. w sprawie Statutu gminy Śrem (Dz.Urz. Woj. Wielk. z 2018, poz. 8281) Rada Miejska w Śremie podejmuje stanowisko w sprawie 770. rocznicy nadania praw miejskich miastu Śrem. 

Śrem piękny jest swoją historią. Pierwsza pisana wzmianka o Śremie określająca położenie Dolska wobec Śremu pojawia się w bulli gnieźnieńskiej z 1136 roku. Śrem był więc ośrodkiem większego terytorium. Lokacja miasta na prawie niemieckim dokonana w 1253 roku przez książąt Bolesława Pobożnego i Przemysła I była jedną z najwcześniejszych w Wielkopolsce. Mówiąc o historii miasta trzeba wspomnieć o braciach Barskich, mecenasach oświaty i kultury w Śremie, którym zawdzięcza ono posiadanie części księgozbioru króla Zygmunta Augusta. Honorowym obywatelem Śremu był Józef Rufin Wybicki, twórca Mazurka Dąbrowskiego, hymnu Rzeczypospolitej Polskiej. Symbolem myślenia organicznikowskiego, czyli widzenia konieczności rozwoju wszelkich dziedzin życia społeczno-gospodarczego społeczności polskiej jest ksiądz Piotr Wawrzyniak. Rezultaty pracy organicznej i działających na jej rzecz organizacji pozwoliły nie tylko zachować tożsamość narodową, ale także stały się podstawą budowy niepodległego państwa polskiego po I wojnie światowej. 

Rok 1989, przełomowy dla Polski w dziedzinie ustroju społeczno- gospodarczego, również dla Śremu był czasem przemian. W roku 1990 powstał samodzielny samorząd gminy przejmujący coraz więcej zadań państwa i realnie decydujący o lokalnej rzeczywistości. Wstąpienie Polski do Unii Europejskiej również dla Śremu było wielkim impulsem rozwojowym wykorzystanym dla stworzenia miejsca przyjaznego mieszkańcom. Śrem piękny jest także teraźniejszością. 

Rada Miejska wyraża uznanie dla pokoleń śremian kształtujących historię oraz dokonań wiodących obywateli śremskiej wspólnoty jako Polaków i Europejczyków. Historia jest dla nas śremian zobowiązaniem do kształtowania jutra. W 770. rocznicę nadania praw miejskich Śremowi mamy nadzieję na dobrą przyszłość miasta i gminy oraz pomyślność wszystkich mieszkańców. Rada uczyni wszystko, aby dobre zamiary stały się rzeczywistością całej śremskiej społeczności."

Nadanie sztandaru Gminie Śrem

Przed muzeum nastąpiło uroczyste nadanie sztandaru Gminie Śrem. Sztandar składa się z płata, drzewca, głowicy i szarfy. Płatem sztandaru jest dwustronna tkanina w kształcie kwadratu. Jeden bok płata przymocowany jest do drzewca, a pozostałe obszyte są frędzlą złotą. Prawa strona sztandaru jest czerwona z godłem Rzeczypospolitej Polskiej. Strona lewa jest biała z herbem gminy. U góry i u dołu płata umieszczone są majuskułowe napisy "GMINA" i "ŚREM". Goście wręczyli prezenty i odczytali listy gratulacyjne. Została wystrzelona salwa, odbyły się defilady. 

Wystawa i koncert

W sali wystawowej Muzeum Śremskiego pojawiła się wystawa pn. "Herby Śremu". Oglądający mogli poznać unikatowe dokumenty, w tym najważniejszy dla Śremu przywilej lokacyjny z 1253 r., który po raz ostatni został zaprezentowany w Śremie w 1999 r. Drugą wystawą był projekt inwentaryzacji średniowiecznych obiektów ochronnych na terenie powiatu śremskiego. 

Przygotowano słodki poczęstunek w postaci wyjątkowego tortu dla wszystkich uczestników wydarzenia. Ostatnią częścią programu był Koncert Towarzystwa Muzycznego im. Mariana Zielińskiego w Śremie na dziedzińcu muzeum. 

(.)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%