Śremska "trójka" kształci i wychowuje już ponad 50 lat! Dzisiaj szkolne grono, a także sympatycy placówki spotkali się na uroczystych obchodach 50. jubileuszu Zespołu Szkół Specjalnych im. Marii Grzegorzewskiej w Śremie. To właśnie w tym miejscu uczniowie o specjalnych potrzebach edukacyjnych mają swoje, bezpieczne i przemyślanie stworzone środowisko edukacyjno-wychowawcze dostosowane do potrzeb, trudności i możliwości rozwojowych.
W czwartek 26 października br. odbyły się uroczystości związane z 50-leciem Zespołu Szkół Specjalnych im. M. Grzegorzewskiej w Śremie. Co więcej, sam budynek, w którym mieści się szkoła liczy już 110 lat. Obchody rozpoczęły się mszą świętą w kościele pw. Najświętszej Marii Panny Wniebowziętej. Następna część wydarzenie miała miejsce w sąsiadującej ze szkołą salą Bazar. Na uroczyste obchody zostali zaproszeni m.in. emerytowani nauczyciele i pracownicy szkoły, rodzice i absolwenci.
Zespół Szkół Specjalnych im. Marii Grzegorzewskiej w Śremie jest jedyną w powiecie placówką kształcenia specjalnego, w której uczą się dzieci i młodzież z niepełnosprawnością intelektualną każdego stopnia, w tym z zespołami genetycznymi. Budynek w całości dostosowany jest do osób ze specjalnymi potrzebami. Wizytówką szkoły są dobrze wyposażone klasy oraz funkcjonalne boisko i plac zabaw. W szkole pracuje wysoko wykwalifikowana kadra nauczycielska z różnymi specjalnościami. Dużą rolę w procesie edukacyjno-terapeutycznym odgrywa sport. Zawodnicy Klubu Olimpiad Specjalnych "Gepard" odnoszą sukcesy także na arenie międzynarodowej.
ZSS w Śremie kształceniem specjalnym zajmuje się już 50 lat. Aktualne dyrektorem jest mgr inż. Halina Osińska. Uczniowie mogą korzystać z szerokiej oferty edukacyjno-terapeutycznej, w tym z zajęć zespołowych rewalidacyjno-wychowawczych. Dzięki współpracy z lokalnymi zakładami pracy podopieczni mają możliwość zdobywania wiedzy i umiejętności podczas praktyk.
W śremskiej "trójce" wszystko wygląda, jak w typowej szkole, są lekcje i przerwy na boisku, uczniowie korzystają z podręczników, piszą w zeszytach, zdają sprawdziany, odrabiają zadania domowe, otrzymują świadectwa i odpoczywają podczas wakacji. Osoby o specjalnych potrzebach edukacyjnych mają swoje, bezpieczne i przemyślanie stworzone środowisko edukacyjno wychowawcze. Dostosowane jest do potrzeb, trudności i możliwości rozwojowych.
W sali bazar odbyły się występy uczniów, goście złożyli gratulacje i przekazali kwiaty na ręce dyrektor. Starosta śremski Zenon Jahns zapowiedział, że w przyszłym roku szkoła zostanie rozbudowana. Zupełną nowością, która ma zapoczątkować tradycję było wręczenie nagrody "Super Maryśka". Pierwszą statuetkę otrzymała Krystyna Rymaniak, która pełniła funkcję dyrektor przez 22 lata. Na koniec szkolna społeczność zaśpiewała ważny utwór pn. "Tolerancja". Po tym nastąpiło pokrojenie okolicznościowego tortu i słodki poczęstunek dla gości.
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz