Śremska wieża ciśnień to jeden z najbardziej charakterystycznych budynków naszego miasta. Wieża została wzniesiona na początku XX wieku. Jej wysokość to 43,7 m. Niegdyś mówiono, że to jedna z najpiękniejszych wież wodociągowych w kraju. Od długiego czasu stoi niezagospodarowana. Jednak od wielu lat są też plany przywrócenia użyteczności wieży, na które niestety potrzebne są spore fundusze. Teraz otwiera się nowa furtka. Gmina Śrem będzie starać się o zdobycie środków.
Wieża ciśnień jest jednym z symboli Śremu. Powstała na początku XX wieku, jako centralny punkt techniczny nowoczesnej sieci wodociągowej. Stała się także ważnym symbolem wolnej Polski, kiedy podczas walk o niepodległość, powstańcy po zdobyciu wywiesili na niej biało-czerwony sztandar.
W 2010 r. wieża ciśnień przeszła remont elewacji i dachu. Zamontowane zostało także efektowne oświetlenie budynku. Dekadę później z dachu wieży spadały dachówki, co zagrażało zdrowiu i życiu pieszym. Przez pewien czas, aż do naprawy tego stanu cały teren wokół wieży był ogrodzony, a przed obiektem stanęła tabliczką informującą o wzbronionym wstępie.
Dawno temu miasto mogło się chwalić wieżą ciśnień. Możliwe, że te czasy jeszcze wrócą. Koncepcja zagospodarowania wieży ciśnień jako centrum Pamięci Powstania Wielkopolskiego powstała już ponad 5 lat temu z inicjatywy Muzeum Śremskiego. Teraz temat wraca.
Modernizacja śremskiej wieży wpisana została w program rewitalizacji symboli Powstania Wielkopolskiego w Śremie. Wówczas planowano przywrócenie funkcjonalności wieży ciśnień jako przestrzeni rekreacyjnej, kulturalnej, edukacyjnej i turystycznej. Wieża miała stać się ośrodkiem wiedzy o powstaniu wielkopolskim. Na samej górze miał znajdować się punkt widokowy, a wewnątrz ścianka wspinaczkowa o wysokości 22 metrów.
W 2021 r. burmistrz Śremu poinformował, że opracowanie rozwiązań inwestycyjnych odnośnie zagospodarowania wieży jest zadaniem priorytetowym. Od tego czasu miało też trwać poszukiwanie nowych źródeł finansowania zewnętrznego.
W ostatnim czasie burmistrz ponownie zaczął wspominać o planach rewitalizacji śremskiej wieży. Dowiedzieliśmy się więcej w tym temacie. Na realizacje inwestycji Gmina Śrem stara się pozyskać fundusze zewnętrzne. W 2024 otwiera się kolejna możliwość pozyskania środków w ramach programu regionalnego Fundusze Europejskie dla Wielkopolski 2021-2027 na działania w zakresie turystyki i kultury. Gmina Śrem przystąpi do konkursu w ramach tego działania.
Zakres prac obejmuje kompleksowe odrestaurowanie zabytkowego budynku wieży ciśnień w Śremie. Prace budowlane będą mieć na celu odrestaurowanie konstrukcji i ścian budynku, stolarki okiennej oraz pokrycia dachowego. Wymieniona zostanie instalacja elektryczna, wod-kan oraz teletechniczna. Planowane jest także utworzenie zaplecza sanitarnego z punktem obsługi turystów oraz zagospodarowaniem terenu wokół obiektu. W ramach projektu planuje się stworzenie wewnątrz wieży nowych atrakcji turystycznych i ścianki wspinaczkowej.
Urząd Miejski w Śremie odnosi się do zaprezentowanej w 2018 r. wizualizacji koncepcji. Projekt ten przygotowała pracownia, która zaprezentowała mieszkańcom już wiele inwestycji w Śremie, m.in. amfiteatr przy Plaży Miejskiej w Śremie -> https://www.youtube.com/watch?v=okhB3oBWEp8.
Ostateczna koncepcja zagospodarowania wieży powstanie po opracowaniu i uzgodnieniu z konserwatorem zabytków dokumentacji projektowej.
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz