Projekt "Młodzi z natury" autorstwa Agaty Haremzy i Marii Biernat powstał w lipcu 2023 roku, a we wrześniu otrzymał rekomendację Fundacji BGK w Programie Generacja 6.0 edycja VI i dofinansowanie w wysokości 19 989,00 zł. Projekt realizowany jest przez KGW Wyrzeka przy współpracy z filią Biblioteki Publicznej w Wyrzece oraz Polskim Związkiem Łowieckim Okręgowym w Lesznie. Aktywizacyjny projekt jako jedyny z Wielkopolski został laureatem konkursu z Wielkopolski.
Głównym celem jest przeciwdziałanie wykluczeniu społecznemu seniorów z Wyrzeki i okolicznych wsi poprzez aktywizację w zakresie poszerzania wiedzy o zdrowiu, ziołach i ziołolecznictwie, pszczelarstwie, przyjaznym łowiectwie oraz budowanie zdrowych nawyków codziennej aktywności ruchowej seniorów. Projekt ma też za zadanie integrację społeczną i rozwój zainteresowań kulturalnych tej grupy wiejskiej społeczności. W ramach projektu przygotowano tematyczne warsztaty, wyjazdowe warsztaty, przeróżne pogawędki, a także edukacyjno-rekreacyjne spacery.
Projekt "Młodzi z natury" nabrał konkretnego tempa. Seniorzy odbyli już kilka spotkań z zakresu edukacji zielarskiej i ziołolecznictwa, wyjazd do teatru do Poznania oraz zapoznali się z księgozbiorem bibliotecznym z zakresu występowania ziół na polskich łąkach i ugorach, ich zbierania i suszenia oraz szeroko pojętego ziołolecznictwa.
W sobotę 18 maja br. o godz. 9.45 wyruszyli spod Biblioteki w Wyrzece. Grupa seniorów udała się na spacer do domku myśliwskiego w Rąbinu. Po drodze przygotowano 4 tematyczne przystanki, na których czekały tablice edukacyjne, wystawa rekwizytów i trofeów łowieckich, sokolnik oraz posiłek. Spacer miał charakter edukacyjny z zakresu przyrodoznawstwa i łowiectwa. Rozpoczął się powitalnym sygnałem myśliwskim i prowadzony był przez Annę Jędroszkowiak edukatorkę przyrodniczo-łowiecką Polskiego Związku Łowieckiego w Lesznie. Część grupy senioralnej udała się do domku myśliwskiego z kijkami nordic walking natomiast ci, którzy mieli mniejszą wydolność zostali przewiezieni do kolejnych przystanków wozem tzw. bonanzą. O jastrzębiach i sokołach opowiadał Dominik Ciecieląg, a o trofeach myśliwskich i tajnikach łowiectwa Andrzej Majchrzycki. Myśliwi i leśnicy przygotowali dla seniorów pyszny poczęstunek i niespodzianki, a na zakończenie spotkania konkurs z wiedzy przyrodniczo-myśliwskiej z nagrodami. Seniorzy w bardzo dużym zadowoleniu i pełni niezwykłych wrażeń oraz bogaci w wiedzę specjalistyczną, w pełni zrelaksowani ok. 15.00 rozeszli się do domów.
Ostatnimi zajęciami będą warsztaty kulinarne na bazie dziczyzny, a w nich rozbiórka mięsa, przyrządzanie pasztetów, combrów, giczek itp. Zakończenie projektu nastąpi 16 czerwca. Z tej okazji wystąpi Zespół Muzyczno-wokalny Cantando z Krzywinia.
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz