Od dawna wiemy już, że Gmina Śrem planuje remont wieży ciśnień. Budynek ma zostać zaadaptowany na nowe cele i zostać otwarty dla mieszkańców. To tylko część z głównych założeń. Cała inwestycja ma kosztować ponad 30 mln złotych. Znaczącą część miałyby stanowić fundusze europejskie, o które gmina zabiega. Niestety okazuje się, że o podobne wsparcie ubiega się wiele innych instytucji. W związku z tym, pomimo pozytywnej oceny śremskiego wniosku, przyznanie dofinansowania nie jest pewne.
Projekt pn. "Odrestaurowanie oraz adaptacja na nowe cele Wieży Ciśnień w Śremie" ma kosztować 30 992 987,84 zł, z czego 24 765 126,27 zł stanowić mają środki pochodzące z funduszy europejskich. Gmina we współpracy z Muzeum Śremskim zgłosiła projekt do Programu Regionalnego Fundusze Europejskie dla Wielkopolski 2021-2027.
Inicjatywa ma na celu kompleksową renowację historycznego obiektu i tym samym dostosowanie do nowych funkcji turystycznych i edukacyjnych, podkreślając dziedzictwo kulturowe Śremu. Poza modernizacją obiektu, projekt odrestaurowania wieży obejmuje również zagospodarowanie terenu pod nową funkcję muzealno-wystawienniczą z punktami widokowymi.
Gmina Śrem poinformowała, że rekordowy z uwagi na wartość zadania projekt odrestaurowania oraz adaptacji na nowe cele turystyczne Wieży Ciśnień w Śremie otrzymał pozytywną ocenę formalną. Co ważne, w naborze wpłynęła duża liczna wniosków, które znacząco przewyższają zaplanowane w ramach dofinansowania środki. W związku z tym, mimo pozytywnej oceny, na ten moment nie ma żadnej gwarancji otrzymania wsparcia.
- Pomimo pozytywnej oceny formalnej wniosku, z uwagi na liczbę wniosków złożonych w naborze, ponad dwukrotnie przewyższających alokację przeznaczonych środków na dofinansowanie, powodzenie realizacji projektu jest pod dużym znakiem zapytania. Jeśli projekt zyska dofinansowanie, wkład własny gminy, choć oznaczać będzie bardzo istotny ciężar dla budżetu, wart będzie poniesienia i stanowić będzie o dokonaniach Śremian dla przyszłych pokoleń i trwałej pamięci Powstania Wielkopolskiego - wyjaśnia urząd.
Poniżej galeria z wizualizacją projektu.
[FOTORELACJA]4742[/FOTORELACJA]
nikt12:59, 25.03.2025
Ile kosztował projekt? Jedyny właściwy architekt go robił. Tak jak port rzeczny :-). Tak budowano towarzystwo wzajemnej adoracji.
oh11:11, 26.03.2025
Podwyższają podatki, wybranym obniżają, mówią ze nie ma kasy a w urzędzie miejskim wymieniono meble. Ludzie obudźcie się tam siedzą krewniacy to jest towarzystwo wzajemnej adoracji. W Śremie są biznesy oparte na zleceniach z UM. To ze się zmienił burmistrz to nie znaczy ze towarzystw wzajemnej adoracji pozwoli mu na coś. Wróciliśmy do lat 80 a propaganda jest bardziej wyrafinowana.
kjb11:21, 26.03.2025
I dobrze ze nie będzie remontowana.
Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu portalsremski.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas lub użyj przycisku Zgłoś komentarz
0 0
Co tam jeszcze oprócz portu rzecznego było? Budowa kładki pieszo rowerowej obok mostu. Z tych wszystkich planów zrealizowano zaledwie jeden, ulica Kościuszki przekształcona w deptak. Ożywienie prawej części Śremu, jakoś tak się to nazywało
0 0
Amfiteatr nad jęzorem wybudowano :-)