Zamknij

Budżet Obywatelski. Mieszkańcy zgłosili 18 pomysłów

15:32, 01.07.2025 Aktualizacja: 15:32, 01.07.2025
Skomentuj Do Urzędu Miejskiego wpłynęło 11 miejskich i 7 wiejskich projektów. Do Urzędu Miejskiego wpłynęło 11 miejskich i 7 wiejskich projektów.

Zakończył się pierwszy etap prac nad kolejną edycją Budżetu Obywatelskiego Gminy Śrem. Mieszkańcy ponownie wykazali się inicjatywą — do Urzędu Miejskiego wpłynęło aż 18 projektów, które teraz czekają na formalną ocenę.

W czerwcu 2025 roku zakończył się etap składania propozycji do kolejnej edycji Budżetu Obywatelskiego Gminy Śrem 2026. Mieszkańcy aktywnie włączyli się w proces, zgłaszając swoje pomysły na rozwój lokalnej infrastruktury oraz inicjatywy społeczn

– podaje śremski magistrat.

Zgłoszone propozycje podzielono na dwie kategorie: 11 projektów miejskich oraz 7 projektów wiejskich. Wśród nich znalazły się zarówno nowe pomysły rekreacyjne, jak i działania poprawiające bezpieczeństwo czy jakość przestrzeni publicznej.

 

Inicjatywy miejskie: od toru ninja po brązowe figurki

Wśród projektów dotyczących terenów miejskich znalazły się m.in. koncepcje modernizacji placów zabaw, budowy toru OCR (rodzaj trasy z przeszkodami), wyposażenia skateparku i stadionu, a także pomysły o charakterze edukacyjnym i kulturalnym, takie jak miejska gra z wykorzystaniem figurek z brązu („Odlewniaki”) czy instalacja Tablic Dynamicznej Informacji Pasażerskiej dla komunikacji miejskiej.

Nie zabrakło również projektów związanych z bezpieczeństwem, np. rozwoju infrastruktury rowerowej i doposażenia OSP Śrem w nowoczesny sprzęt ratowniczy.

 

Projekty wiejskie: lokalna tożsamość i integracja

Z kolei mieszkańcy sołectw postawili m.in. na promocję aktywności fizycznej, bezpieczeństwo pieszych i edukację poprzez sztukę. Wśród projektów znalazły się m.in. „WIEJSKI ZAKĄTEK czyli sportowo, zdrowo i sielankowo”, objazdowe warsztaty sztuki współczesnej dla dzieci i młodzieży z terenów wiejskich, a także „Maszt dla Każdej Wsi – Śrem pod Biało-Czerwoną”.

 

Co dalej?

Od 1 lipca do 12 sierpnia 2025 potrwa etap weryfikacji zgłoszonych propozycji. To czas, kiedy urzędnicy sprawdzają m.in. kompletność dokumentacji, zgodność projektów z przepisami oraz ich wykonalność techniczną i finansową.

Następnie, w dniach od 19 do 28 września 2025, mieszkańcy będą mogli oddać głos na wybrane inicjatywy. Najwyżej ocenione propozycje zostaną wpisane do planu realizacji w 2026 roku.

Budżet Obywatelski to jedna z najbardziej bezpośrednich form wpływu mieszkańców na życie gminy. Wyniki tegorocznej edycji pokażą, które potrzeby i aspiracje lokalnej społeczności są dziś najważniejsze.

 

[ZT]81518[/ZT]

[ZT]81499[/ZT]

Dołącz do nas na Facebooku!Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i fotorelacje. Jesteśmy tam, gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

 

(.)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%