15 sierpnia Kościół katolicki obchodzi uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny.
Wydarzenie to stanowi jeden z czterech dogmatów maryjnych. Po dogmatach „O Bożym Macierzyństwie Maryi”, „O Maryi zawsze Dziewicy” i „O Niepokalanym Poczęciu Maryi” w 1950 roku papież Pius XII ogłosił dogmat, który stwierdzał, że „po zakończeniu swojego ziemskiego życia Najświętsza Maryja Panna została z ciałem i duszą wzięta do niebieskiej chwały”.
Wniebowzięcie NMP upamiętnia koniec ziemskiego życia Matki Jezusa. Już w V wieku ten dzień czczono pod nazwą “Zaśnięcia Matki Bożej”. Natomiast w Europie już w VIII wieku zyskało ogromną popularność, że stało się jedną z najważniejszych uroczystości po Bożym Narodzeniu i Wielkanocy.
W naszej Ojczyźnie wiąże się ono ze zwyczajem święcenia kwiatów i ziół, które zgodnie z tradycją mają zapewnić ochronę przed chorobami oraz błogosławieństwo.
W tym dniu wspominamy 104 rocznicę Bitwy Warszawskiej zwanej Cudem nad Wisłą oraz obchodzimy Święto Wojska Polskiego.
W śremskiej Farze odbyły się uroczystości odpustowe ku czci Matki Bożej Wniebowziętej. We mszy świętej koncelebrowanej przewodniczył ks. infułat Jan Kasprowicz z Gniezna. Modlono się w intencji parafian oraz dziękowano Bogu za tegoroczne plony.
Podczas Mszy świętej przedstawiciele wsi złożyli wieńce dziękując Bogu za zebrane plony. Bezpośrednio po Eucharystii odbyła się uroczysta procesja z najświętszym sakramentem i figurą Matki Bożej.
Ks. dziekan, prałat Marian Brucki podziękował wszystkim za uczestnictwo w świętowaniu tego wydarzenia. Orkiestra Dęta Towarzystwa Muzycznego im. Mariana Zielińskiego i chór św. Cecylii uświetniły swoją obecnością uroczystości odpustowe w Farze.
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz