Wirus wysoce zjadliwej grypy ptaków atakuje hodowle drobiu. W ostatnich dniach w regionie stwierdzono aż pięć ognisk H5N1, z czego trzy na terenie sąsiedniego powiatu, dokładnie w gminie Środa Wlkp. Konieczne było uśmiercenie ponad 1,65 miliona sztuk drobiu.
Portal Głos Powiatu Średzkiego poinformował o kolejnych ogniskach wysoce zjadliwej grypy ptaków. Już jakiś czas temu padły przypuszczenia, że ogniska pojawiły się w nowych miejscach. Badania próbek z 29 października potwierdziły wystąpienie ognisk wysoce zjadliwej grypy ptaków w dwóch kolejnych lokalizacjach.
Pierwsze niepokojące objawy zaobserwowano w nocy 17 października w gospodarstwie komercyjnym w Starkówcu Piątkowskim. O zaistniałej sytuacji natychmiast powiadomiono Powiatowego Lekarza Weterynarii w Środzie. Badania potwierdziły, że kury nioski zostały zarażone wirusem H5N1. W kolejnych dniach ogniska potwierdzono także w dwóch innych gospodarstwach na terenie gminy Środa i dwa następne w bezpośrednim sąsiedztwie. Decyzją Inspekcji Weterynaryjnej drób hodowany w gospodarstwach, w których potwierdzono wystąpienie ogniska, zostaje uśmiercony.
W gospodarstwie komercyjnym w Starkówcu Piątkowskim (gmina Środa) konieczne było zagazowanie 1 377 815 kur niosek. 25 października potwierdzono ognisko H5N1 w gospodarstwie komercyjnym w Krzyżownikach (gmina Kleszczewo). W tamtejszej hodowli znajdowało się 5 230 kaczek reprodukcyjnych. Dwa dni później badania potwierdziły wystąpienie ogniska wysoce zjadliwej grypy ptaków w gospodarstwie komercyjnym znajdującym się w Pierzchnie (gmina Środa). Konieczne było uśmiercenie 59 704 kur niosek. W poniedziałek 29 października potwierdzono wystąpienie dwóch kolejnych ognisk H5N1: w Miłosławiu, gdzie w gospodarstwie komercyjnym hodowanych było 4 285 kaczek rzeźnych oraz w Zielniczkach (gmina Środa), gdzie w gospodarstwie komercyjnym znajdowało się 205 901 kur niosek.
Wyznaczone obszary zapowietrzone i zagrożone, na których konieczne jest stosowanie dodatkowych środków ostrożności. Po wykryciu nowych ognisk wysoce zjadliwej grypy ptaków najprawdopodobniej decyzją wojewody obszar zagrożony będzie się pokrywał niemal całkowicie z obszarem powiatu średzkiego.
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz