Narodowe Święto Niepodległości to jedno z najważniejszych świąt państwowych w Polsce. Corocznie, 11 listopada w całym kraju odbywają się uroczystości upamiętniające odzyskanie przez Polskę niepodległości w 1918 roku, po 123 latach zaborów. Uroczyste obchody odbywają się również w Śremie. Dzisiaj mieszkańcy powiatu śremskiego spotkali się, aby wspólnie świętować.
W dniu 11 listopada 1918 r. w Compiègne we Francji zawarty został rozejm, który oznaczał klęskę Niemiec w I wojnie światowej. Zawarty na jego podstawie Traktat Wersalski otworzył drogę do odrodzenia państwa polskiego po 123 latach zaborów. W celu upamiętnienia tej ważnej daty, corocznie obchodzimy 11 listopada Narodowe Święto Niepodległości. Do 1937 r. było to święto wojskowe. Po zakończeniu II wojny światowej zależny od Związku Sowieckiego rząd Polski zniósł święto. Dopiero w 1989 r. Narodowe Święto Niepodległości odzyskało swoją rangę.
Dzisiaj w Śremie odbyły się uroczyste powiatowe obchody. Tradycyjnie uroczystości rozpoczęła o godz. 11.00 msza święta w Kościele Garnizonowym w Śremie. Zebrani pomodlili się w intencji Ojczyzny. Obecne były też liczne poczty sztandarowe. Mszy towarzyszyła oprawa muzyczna. O godz. 12.15 wierni przemaszerowali na pobliski cmentarz przy ul. Cmentarnej, gdzie czekali już pozostali uczestnicy obchodów. Przy pomniku Powstańców Wielkopolskich nastąpiła wspólna modlitwa. Następnie przedstawiciele władz samorządowych, instytucji i mieszkańcy złożyli kwiaty i znicze pod pomnikiem. Z kolei harcerze złożyli znicze na grobach powstańców.
Kolejnym widowiskowym punktem obchodów był uroczysty przemarsz na Plac 20 Października w towarzystwie m.in. Kompanii Honorowej 6. batalionu dowodzenia Sił Powietrznych, harcerzy, reprezentacji szkół, zespołu motocyklistów, pocztów sztandarowych, delegacji oraz Orkiestry dętej Towarzystwa Muzycznego im. Mariana Zielińskiego w Śremie.
Wyjątkową oprawę stanowiła jazda konna Dworu Andrzejówka.
Na śremskim rynku poczet flagowy wciągnął na maszt flagę Polski. Zebrani odśpiewali Hymn Państwowy. Po tym został odczytany Apel Pamięci i kompania oddała salwę honorową.
Zebrani mieszkańcy mogli wziąć udział w śpiewie pieśni patriotycznych, które wykonała Julia Bartkowiak.
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz