Część mieszkańców Śremu zamierzała doprowadzić do referendum w sprawie odwołania Burmistrza Śremu i Rady Miejskiej w Śremie. Aby to było możliwe, konieczne było uprzednie zebranie wymaganej liczby podpisów. Inicjatorzy akcji podkreślali, że referendum jest formą społecznej kontroli nad władzą i stanowi legalny mechanizm demokratyczny. Zaapelowali do wszystkich niezadowolonych śremian o realne działania zamiast krytyki. Okazuje się, że nie dojdzie do referendum z powodu niewystarczającej liczby głosów poparcia.
Mieszkańcy Śremu mogli składać podpisy pod inicjatywą obywatelską w sprawie przeprowadzenia referendum lokalnego dotyczącego odwołania Burmistrza Śremu Grzegorza Wiśniewskiego przed końcem kadencji oraz/lub Rady Miejskiej w Śremie. Inicjatywa była reakcją na niezadowolenie części społeczności z obecnej władzy, której właśnie minął pierwszy rok rządów.
Inicjatywę obywatelską podjęła grupa mieszkańców na podstawie Ustawy o referendum lokalnym z dnia 15 września 2000 r. (Dz. U. z 2000 Nr 88 poz. 985). Dokument potwierdzający zamiar przeprowadzenia referendum został oficjalnie zarejestrowany 3 marca 2025 roku.
Zakres referendum obejmować miał dwa pytania:
Jak przekonywali inicjatorzy, referendum jest legalnym i demokratycznym sposobem na wyrażenie społecznego sprzeciwu wobec działań obecnych władz samorządowych. Podpisy zbierane były w wyznaczonych miejscach. Udostępniony został także formularz, który wydrukowany wraz z podpisem zainteresowani mogli dostarczyć do tych punktów.
Zbiórka podpisów zakończyła się 3 maja 2025 roku. Aby referendum doszło do skutku, potrzebne było zebranie 3168 głosów. Tymczasem swoje podpisy i tym samym poparcie dla organizacji referendum wyraziło 2435 osób.
[ZT]80320[/ZT]
[ZT]80319[/ZT]
Pełnomocnik inicjatorów Mirosław Piasecki przekazał, że nie odbędzie się.
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz