W najbliższym czasie mieszkańcy powiatu śremskiego podróżujący autobusami mogą się nieco zdziwić. Spółka PKS Poznań zapowiedziała planowaną akcję zleconą przez urząd marszałkowski. Polegać ona będzie na liczeniu pasażerów. Mogą oni też usłyszeć kilka pytań m.in. o cel podróży.
W dniu 27 maja rozpoczną się Wielkopolskie Badania Ruchu 2025. Są to kompleksowe badania prowadzone na terenie województwa wielkopolskiego, których celem jest zebranie danych dotyczących przemieszczeń mieszkańców i ruchu pojazdów. Wyniki badań będą podstawą do budowy matematycznego modelu ruchu dla województwa wielkopolskiego, ważnego narzędzia wspomagającego podejmowanie strategicznych decyzji z zakresu polityki transportowej. Akcja potrwa do 12 czerwca.
Spółka PKS Poznań przekazała informację o planowanym badaniu. Oznacza to, że pasażerowie również będą obiektem tych badań.
- W związku z realizacją projektu pn. "Wielkopolskie badania ruchu 2025 oraz model ruchu województwa wielkopolskiego" przeprowadzonego na zlecenie Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego Spółka PKS Poznań S.A. informuje, że w okresie między 27 maja a 12 czerwca 2025 roku prowadzone będą pomiary liczby pasażerów oraz badania ankietowe pasażerów korzystających z dworców i przystanków autobusowych - czytamy w komunikacie.
Lista przystanków objętych badaniem przedstawia się następująco:
Prowadzone prace będą polegały na zliczaniu pasażerów odjeżdżających z dworca lub przystanku, badaniach ankietowych osób odjeżdżających, dotyczących celu podróży i powodu jej wykonywania (np. podróż do pracy, do szkoły) oraz sposobu dotarcia na dworzec/przystanek.
Oba rodzaje pomiarów będą prowadzone przez jeden dzień, w godzinach funkcjonowania przystanków (od pierwszego kursu do ostatniego). Osoby realizujące zadania będą wyposażone w identyfikatory.
Samorząd województwa wielkopolskiego informuje, że najważniejszym elementem ankiety będzie tzw. dzienniczek podróży zawierający pytania o cel podróży, sposób dotarcia i czas. Ankieterzy mogą też pytań m.in. o skład gospodarstwa domowego, liczbę samochodów czy rowerów oraz wiek i główne zajęcia respondentów. W ankiecie będą mogły wziąć udział osoby od 6 r.ż. Czas trwania wywiadu z jedną osobą nie powinien przekroczyć 10 minut.
[ZT]80665[/ZT]
[ZT]80658[/ZT]
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz