Zamknij
REKLAMA

Gdzie można taniej wynająć świetlice? Zobacz jak wypada nasza gmina...

20:42, 13.02.2020 | J.K
Skomentuj
REKLAMA

Świetlice wioskowe pełnią dla tamtejszych mieszkańców wielorakie role. To tam odbywają się rozmaite imprezy miejscowego ruchu artystycznego, sportowego, organizacji festynów i uroczystości, zebrań z mieszkańcami. Przez cały sezon trwają także w nich rodzinne uroczystości („osiemnastki”, komunie, wesela, jubileusze). 
W tych ostatnich przypadkach mieszkańcy mogą wypożyczać sale wraz z znajdującym się tam dobrem.  
Ceny za wynajem ustalane są poprzez zarządzenia burmistrzów poszczególnych gmin. Są one zróżnicowane w zależności od standardów panujących w poszczególnych świetlicach. 
Przykładowo w gminie Śrem ceny w tych „lepszych” są wyższe o 100 procent od tych „gorszych”. Tak więc za imprezy za wesela płaci się albo 200 złotych za dobę albo 100 złotych. Chrzciny czy stypy są wyceniane o połowę taniej. Imprezy o charakterze artystycznym, szkoleniowym czy sportowym wyceniane są godzinowo (10 złotych lub 5 złotych). 
Dużo drożej przychodzi płacić w sąsiedniej gminie Krzywiń. Tam ceny skalkulowane są na dwie lub cztery doby. Najwięcej za imprezowy weekend zapłacą mieszkańcy Krzywinia – 1000 złotych i 1900 za cztery doby. Mieszkańcy Zbęch – mają o połowę mniej (500 i 900 zł). 
Najnowocześniejszą świetlicą krzywińskiej gminy jest w tej chwili niedawno oddany do użytku obiekt w Łuszkowie. 
Jak poinformował nas Tomasz Kurt - miejscowy sołtys, zapotrzebowanie na wynajem sali jest ogromne. Cennik nie został jeszcze ustalony. Ma to nastąpić w najbliższym czasie. 
Tu gmina ma pewien kłopot, bowiem opłata musi być „punktowo” skierowana na użytkowanie wyposażenia (kuchnia i sprzęt kuchenny). Sam obiekt – wyremontowany za pieniądze unijne nie może być bowiem wynajmowany za pieniądze.  
Cennika dla wiejskich świetlic nie ma jeszcze ustalonego gmina Kościan. 
- Przymierzamy się do tego zadania, mamy świetlice o zróżnicowanym standardzie i ceny wynajmu będą w związku z tym musiały być bardzo zróżnicowane – wyjaśnia Mirosław Duda - zastępca wójta gminy Kościan. 
 W zasobie gminy znajdują się 24 świetlice. 

(J.K)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (2)

Reżim Reżim

4 0

W naszej gminie jak w Korei. Albo robisz coś z Najwyższym albo w ogóle. Pomijam fakt, że przez te ceny nic się na nich nie będzie działo. Policzyć wynajem sali + catering itd to lepiej jechac do lokalu 11:34, 15.02.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

OnOn

3 0

Jak w łuszkuwie mogą brać pieniądze za wynajem sali jak sala jest zrobiona za pieniądze unijne czyli przez 5 lat nie może ona przynosić dochodów. A ciekawe jak z wieczorkiem w łuszkowie było kto wynajął salę i kto zabrał pieniądze jak nie wolno brać pieniędzy za nią. Sprawa trafi dalej pozdrawiam
20:44, 12.03.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz