Zamknij
REKLAMA

To duma śremskiego krajobrazu. Pani Genowefa nie kryje swego szczęścia.

08:11, 02.06.2020 | J.K
Skomentuj
REKLAMA

Pan Genowefa nie kryje swego szczęścia. To duma krajobrazu

 

Podczas sesji Rady Miejskiej, która odbyła się w dniu 28 maja w sali śremskiego Muzeum, podjęto uchwałę w sprawie ustanowienia alei drzew na odcinku drogi Gaj Błociszewo pomnikiem przyrody. Jak czytamy w projekcie uchwały: Ustanawia się pomnikiem przyrody dwustronną aleję drzew złożoną z 172 drzew, w tym 167 kasztanowców białych ( Aesculus hippo castanum) i pięciu klonów zwyczajnych znajdujących się na działce 44 i 131 w obrębie Błociszewa."

Tym samym nadano tej alei nową nazwę. Pomnikowi przyrody nadano nazwę "Aleja kasztanowcowa w Błociszewie".

 

Co daje nadanie nazwy pomnik przyrody?Jak czytamy w projekcie uchwały:

Nadzór sprawuje Burmistrza, natomiast celem ochrony pomnika jest zachowanie jego wartości przyrodniczej i krajoznawczej. A więc między innymi zakaz niszczenia, uszkadzania lub przekształcania, zakaz wykonywania prac ziemnych trwale zniekształcających rzeźbę terenu, uszkadzania i zanieczyszczania gleby.

 

Warto nadmienić, iż pomnikami przyrody stały się również kilka drzew na promenadzie nad Wartą i przy ul. Adama Mickiewicza w Śremie oraz w Kadzewie.

Wymienione drzewa mają swój zapis w uchwale jako pojedyncze twory przyrody żywej ( 9 drzew) położone w Śremie i Kadzewie.

Gatunki drzew, nazwy własne, wymiary oraz położenie pomników przyrody określił stosowny  załącznik uchwały.

 

Co należy zrobić, aby dane drzewo stało się pomnikiem? Przede wszystkim:

- podać gatunek drzewa

- zmierzyć obwód drzewa na wysokości 1,3 m (każdy gatunek ma inny rekomendowany wymiar)

- wykonać opis drzewa wraz z uzasadnieniem

- wykonać szkic lokalizacyjne terenu i zaznaczyć położenie drzewa

- zgłosić do stosownego urzędu gminy.

 

Tak zrobiła krewna sołtysa z Kadzewa. Pani Genowefa Kaźmierska zgłosiła sołtysowi, panu Michałowi Jankowskiemu dwie lipy, które dla niej mają również olbrzymią wartość sentymentalną. Jak nam powiedziała pani Genowefa, olbrzymim przywiązaniem do drzew wykazali się jej dziadek i ojciec. Uwielbiali olbrzymie lipy, które kilkadziesiąt metrów od posesji przyciągały swym pięknym widokiem.

To tutaj spędzałam swoje młode lata z koleżankami. Uwielbiałyśmy przebywać w cieniu tych lip. Nigdy nie zapomnę tych chwil, zabaw i wylegiwania na kocu właśnie w tym miejscu – wspomina Pani Genowefa.

Sołtys nie ukrywa dumy, iż na jego terenie znajdują się pomniki przyrody, które mają zresztą swoją nazwę. To są : Lipa Czesława i Lipa Zbigniewa. Imiona pochodzą od imion ojca i dziadka pani Genowefy.

 

(J.K)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

REKLAMA