Zamknij
REKLAMA

W tej sesji chodziło też o absolutorium. Radni wypunktowali dlaczego nie...

20:58, 26.06.2020 | J.K
Skomentuj
REKLAMA

W miniony czwartek odbyła się sesja absolutoryjna w gminie Śrem. Co prowadza burmistrz Śremu otrzymał absolutorium, co było do przewidzenia. Ma w radzie swoich jedenastu na dwunastu radnych. Zastanawia jednak fakt, iż w tym roku podczas sesji absolutoryjnej nie było głosu wstrzymującego. Głosowanie 11:10 należy odczytywać jako wynik polityczny, chociaż radni opozycji uzasadniali swoją decyzję podając następujące argumenty:

Brak skutecznej polityki finansowej zmniejszającej zadłużenie gminy, przekraczające 51 mln. zł., które jest niewspółmierne do poziomu inwestycji i planów rozwoju.

Brak długofalowej strategii rozwoju gminy ściśle powiązanej z polityką finansową, co skutkuje np. wyprzedażą majątku gminnego. Brak tej strategii oraz zaniedbania związane z planowaniem przestrzennym, szczególnie w kwestii miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego, skutkuje chaosem decyzyjnym i naraża gminę na straty finansowe.

Nieskuteczna ekonomicznie i nieefektywna gospodarka odpadami komunalnymi, co skutkowało brakiem bilansowania się kosztów. Gmina dopłaciła w 2019 roku ponad 2,5 mln. zł., co było wynikiem niewłaściwych kalkulacji ekonomicznych, braku należytej weryfikacji osób wytwarzających odpady w stosunku do osób uiszczających opłaty oraz braku należytej kampanii edukacyjnej związanej z segregacją odpadów.

Brak strategii i podejmowania odpowiedzialnych działań związanych z realnym zapewnieniem bezpieczeństwa energetyki cieplnej w gminie. Obecnie gmina jest całkowicie uzależniona od podmiotów zewnętrznych czyli prywatnego właściciela Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej.

Brak długofalowej strategii rozwoju kultury fizycznej i sportu. Coraz niższe wydatki budżetowe na ten cel (zaledwie 2,64 % w 2019 r.). Działalność spółki Śremski Sport po raz kolejny doprowadziła do straty finansowej narażając gminę na nieracjonalne wydatki w tym zakresie i niejasne zasady finansowania jej bieżącej działalności.

Brak konsultacji społecznych w zakresie planowania i realizowania inwestycji gminnych, związanych z polityką finansową gminy. Niewystarczające konsultacje społeczne w ważnej dziedzinie życia społecznego. jaką jest sport i rekreacja fizyczna. Powołana przez Burmistrza Społeczna Rada Sportu jest daleka od oczekiwań środowiska sportowego. Burmistrz dokonał selekcji i uniemożliwił wielu działaczom sportowym możliwość pracy w tej radzie.

Brak strategii i skutecznych działań związanych z poprawą komunikacji w mieście.

W związku z powyższym klub radnych Prawo i Sprawiedliwość zagłosował przeciwko udzieleniu wotum zaufania za 2019 rok dla Burmistrza Śremu pana Adama Lewandowskiego – powiedział radny Tomasz Wojna.

(J.K)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

REKLAMA