Zamknij

Bohater na miarę czasów. Zamordowany za miłość do Ojczyzny ma swój pomnik w Śremie.

22:34, 13.09.2020 J.K Aktualizacja: 22:49, 13.09.2020
Skomentuj

Powołany w dniu 19 stycznia 2016 roku w Śremie Społeczny Komitet Budowy Pomnika Witolda Pileckiego, dzisiaj uwieńczył swą misję. 13 września 2020 roku dokonano odsłonięcia pomnika rotmistrza Witolda Pileckiego.

 

O godzinie 15.00 w kościele Mądrości Bożej na Jezioranach została odprawiona uroczysta Msza święta, po której o godz. 16.00 rozpoczęła się część patriotyczna na skwerze przy pomniku rotmistrza, nieopodal pomnika katyńskiego.

Przed świątynią gromadziły się poczty sztandarowe, orkiestra, harcerze.

Oprawa tego wydarzenia była bardzo uroczysta.

Mszę świętą koncelebrowało czterech księży, przewodniczył jej dziekan- ks. Marian Brucki, natomiast okolicznościowe słowo wygłosił ks. por. Błażej Woszczek. Kaznodzieja ukazał w nim życie rotmistrza Pileckiego. Wskazał przede wszystkim cnoty jakimi żyli jego rodzice, a następnie on sam. Jego miłośc do Boga, człowieka i Ojczyzny a przede wszystkim życie zgodne z prawdą, stanowi wzór dla współczesnych. Z pewnością nie jest to bohater ze świata gier, postać odrealniona. Jest przykładem godnym naśladowania.

 

Po uroczystościach w świątyni nastąpił przemarsz do miejsca, w którym znajduje sie pomnik rotmistrza Witolda Pileckiego.

 

Piotr Karliński powitał wszystkich zebranych na tej części uroczystości. Na początku pozdrowił tych, którzy z powodów zdrowotnych nie mogli przybyć do Śremu: córkę rotmistrza Panią Zofię Pilecką-Optułowicz i syna Pana Andrzeja Pileckiego. Oboje bardzo pragnęli być obecni na uroczystości i zapewnili, że myślami są z mieszkańcami naszego miasta. Rodzinę Pileckich reprezentowała Dorota Socik, dyrektor Muzeum Dom Rodziny Pileckich w Ostrowii Mazowiecka. Karliński powitał

przedstawiciela wojewody Wielkopolskiego Łukasza Mikołajczyka, Dyrektora Poznańskiego Oddziału Instytutu Pamięci Narodowej Rafała Reczka, przedstawicieli władz samorządowych, służb mundurowych, delegacji szkół. Oczywiście nie mogło zabraknąć powitania tych wszystkich, którzy wspierali to dzieło: firm, ludzi dobrej woli…

Prezes Społecznego Komitetu Budowy Pomnika W. Pileckiego Radosław Łucka odczytał list Prezydenta RP Andrzeja Dudy, który objął patronatem uroczystość i skierował do zgromadzonych list. Ponadto odczytano list Andrzeja Pileckiego do mieszkańców Śremu:

 

Społeczny Komitet Budowy Pomnika W. PileckiegoMieszkańcy Śremu.Drodzy Państwo!

Nie udało mi się do Was dotrzeć na uroczystość odsłonięcia pomnika mojego ojca Witolda Pileckiego. Sprawy zdrowia stanęły na drodze ważnego dla mnie wydarzenia. Każda forma popularyzacji postaci mojego taty niezmiernie mnie cieszy i wzrusza. Uroczystości takie jak Wasza, są istotne dla uświadomienia sobie jak ważne i potrzebne było to co robił i za co oddał życie.Kiedy Mama miała chwile zwątpienia mówiłem: „prawda zawsze wyjdzie na wierzch, o Nim będą jeszcze mówić i jego czcić, nie tylko u nas”. Tak się dzieje. Cieszy mnie, że widzę (na razie tylko dzięki elektronice) dobrze wykonane dzieło. On mówił -jak coś robisz - rób dobrze, inaczej nie zaczynaj!To Wam się świetnie udało!!!Pozdrawiam Was i dziękuję za to!!Andrzej Pilecki

 

Głos również zabrali wspomnieni wyżej : Dyrektor Poznańskiego Oddziału Instytutu Pamięci Narodowej Rafał Reczek oraz Dorota Socik- dyrektor Muzeum Dom Rodziny Pileckich w Ostrowii Mazowiecka.

 

Ważnym punktem uroczystości było odsłonięcie a wcześniej poświęcenie pomnika. Warto tu wspomnieć, iż równolegle z ideą jego budowy powstał w Zespole Szkół Ekonomicznych w Śremie projekt, który zakładał popularyzację postaci Rotmistrza. Anita Błąkała Lewek – historyk oraz Katarzyna Grzegorczyk- nauczyciel języka polskiego podjęły się organizacji Powiatowego Konkursu o Rotmistrzu Witoldzie Pileckim - bohaterze niezwyciężonym. Nad konkursem patronat objęli: Starosta Śremski, Burmistrz Śremu, Dowódca 6 batalionu chemicznego Sił Powietrznych oraz Przewodniczący Społecznego Komitetu Budowy Pomnika Witolda Pileckiego w Śremie. Konkurs skierowany był do uczniów szkół średnich i gimnazjalnych a w ostatnim roku również szkół podstawowych.

Odbyły się trzy jego edycje a laureaci ostatniej, z lutego 2020 r. zostali wyróżnieni - zaproszeni jako honorowi goście do ceremonii odsłonięcia pomnika.

Uczniowie oraz kapelan porucznik Błażej Woszczek dokonali tego ważnego dla miasta odsłonięcia a następnie delegacje złożyły kwiaty przed pomnikiem Rotmistrza.

Jako pierwsi, wiązankę złożyli przedstawiciele Społecznego Komitetu Budowy Pomnika rotmistrza Witolda Pileckiego w Śremie.

Pomnik Rotmistrza Witolda Pileckiego wykonała odlewnia Studio Garstka z Szymanowa k. Śremu.Panowie Piotr Garstka i Andrzej Garstka mówią o sobie „Brąz to nasza wielka pasja”, są wykonawcami wielu rzeźb, które znalazły swoje miejsce na terenie Polski jak i poza naszymi granicami. Fachowcy współpracują z wieloma uznanymi artystami m.in. z poznańskim rzeźbiarzem Rafałem Nowakiem, który jest autorem śremskiego pomnika Witolda Pileckiego. Jest to popiersie żołnierza Wojska Polskiego w mundurze oficera kawalerii z okresu II Rzeczypospolitej. Rzeźba osadzona jest na granitowym cokole, na którym zamieszczona jest tablica następującej treści:

ROTMISTRZ

WITOLD

PILECKI

13.05.1901-25.05.1948

 

UCZESTNIK WOJNY POLSKO-BOLSZEWICKIEJ 1920,

WOJNY OBRONNEJ 1939, ŻOŁNIERZ ARMII KRAJOWEJ,

WIĘZIEŃ OCHOTNIK I ORGANIZATOR

RUCHU OPORU W KL AUSCHWITZ,

AUTOR RAPORTÓW O HOLOCAUŚCIE,

W POWSTANIU WARSZAWSKIM

DOWÓDCA KOMPANII W BAONIE „CHROBRY” II,

ŻOŁNIERZ ANTYKOMUNISTYCZNEGO

PODZIEMIA NIEPODLEGŁOŚCIOWEGO,

ZAMORDOWANY W DNIU 25.05.1948 R.

W WIĘZIENIU MOKOTOWSKIM W WARSZAWIE

W WYNIKU KOMUNISTYCZNEJ ZBRODNI SĄDOWEJ.

 

BÓG-HONOR-OJCZYZNA

 

Pomnik powstał dzięki hojności społeczeństwa, wyłącznie ze zbiórek i darów. Konieczne było zaangażowanie wielu ludzi dobrej woli.

Inicjatywę wspierali:

- „Śremskie Wodociągi” S-ka z o.o., Śrem / prezes Włodzimierz Pepeta

- STAL-MONT Zbigniew Grzegorzewski, Marek Pierzchalski, Spółka jawna, Jasień

- KOLITA S-ka z o.o. Spółka komandytowa, Poznań /właściciel Dariusz Taciak

- Społem, Powszechna Spółdzielnia Spożywców, Śrem /p. Prezes Danuta Szafrańska

- Spółdzielczy Bank Ludowy im. Ks. Piotra Wawrzyniaka, w Śremie /Prezes Paweł Fabisiak

- Prof. dr hab. Tadeusz Maliński, Stany Zjednoczone/ Honorowy Obywatel Śremu

- Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej w Śremie S-ka z o.o./ prezes Paweł Wojna

- RECYKL ORGANIZACJA ODZYSKU S-ka Akcyjna, Śrem / Prezes Roman Stachowiak

- Wiesław Ciborowski, Śrem

- Marian Wawrzyniak, Śrem

- Spójnia” Hodowla i Nasiennictwo Ogrodnicze Sp z o. o. Nochowo, Prezes Zarządu Dariusz Molak / dyrektor zakładu Wojciech Matuszak

 

Uroczystość została zakończona przeczytaniem motta, jakie towarzyszyło żołnierzowi niezłomnemu – Pileckiemu: “Starałem się tak żyć, abym w godzinie śmierci mógł się raczej cieszyć, niż lękać” i odśpiewaniem: Marsz Pierwszej Brygady.

 

Świętowanie uświetniła: Kompania honorowa oraz Sztandar 6 batalionu dowodzenia SP, drużyna Harcerzy Hufca ZHP Śrem im. Mazurka Dąbrowskiego, Chorągiew Wielkopolska oraz śremska orkiestra im. Mariana Zielińskiego pod batutą Szymona Ratajczaka.

(J.K)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%