Zamknij
REKLAMA

Śrem. Żonglerka opłatami za wywóz śmieci. Radny Mulkowski trafił w sedno

20:26, 16.10.2020 | J.K
Skomentuj
REKLAMA

Podczas wczorajszej sesji Rady Gminy ustalono nowe stawki opłat za gospodarowanie odpadami. Oszacowano, że średnia miesięcznych kosztów za gospodarowanie odpadami to ok. 990 tys. zł!

Wczoraj podczas XXII Sesji Rady Miejskiej w Śremie omówiono Projekt uchwały dotyczącej obniżki stawek opłat za gospodarowanie odpadami komunalnymi. 
W październiku gmina wprowadziła nowe stawki. Mieszkańcy Śremu, Mechlina, Nochowa, Psarskiego, Pyszącej i Zbrudzewa płacą teraz 36,00 zł od osoby, natomiast mieszkańcy pozostałych miejscowości w gminie płacą 31,00 zł. Te kwoty mają obowiązywać do końca 2020 roku.
Zaproponowana przez burmistrza uchwała wnosiła obniżenie październikowych opłat raptem o 5,00 zł! Jednak do przewidzenia było odrzucenie projektu cen burmistrza przez radnych.
Zdaniem radnych śremskiej opozycji, taka obniżka to zbyt mało w porównaniu do tego co płacą mieszkańcy. Zdaniem radnego Marka Basaja zaproponowane kwoty to  26,00 zł  dla Śremu, Mechlina, Nochowa, Psarskiego, Pyszącej i Zbrudzewa oraz 19,00 zł dla pozostałych miejscowości w gminie Śrem.

Ostatecznie uchwalono projekt zakładający nowe stawki, które będą obowiązywać od 1 stycznia 2021 r. 31,00 zł miesięcznie od jednego mieszkańca dla miejscowości: Śrem, Mechlin, Nochowo, Psarskie, Pysząca i Zbrudzewo. 26,00 zł miesięcznie od jednego mieszkańca dla pozostałych miejscowości gminy Śrem.


Natomiast, jeżeli właściciel nieruchomości nie wypełnia obowiązku zbierania odpadów komunalnych w sposób selektywny opłaty mają wynosić dwukrotność stawki miesięcznej.


Zwolnienia z opłat:
W wysokości 1,00 zł miesięcznie od mieszkańca, dla właścicieli nieruchomości na których zamieszkują mieszkańcy rodzin wielodzietnych (Karta Dużej Rodziny).
W wysokości 3,00 zł miesięcznie od mieszkańca, dla właścicieli nieruchomości zabudowanych budynkami mieszkalnymi jednorodzinnymi kompostujących bioodpady stanowiące odpady komunalne w kompostowniku przydomowym.
Zdaniem radnego Piotra Mulkowskiego:

"Kwestią poruszaną na sesji była gospodarka odpadami. Nasz klub zgłosił wniosek niższych stawek, które miałyby obowiązywać od 1 stycznia (wniosek radnego Marka Basaja). Wysokość została obliczona na podstawie dostępnych danych, związanych z kosztami. Większość rządząca odrzuciła ten wniosek, utrzymując od 1 stycznia ceny wywozu odpadów na poziomie 31 zł. Co według nas jest wartością niedopuszczalną. Zadałem pytanie dotyczące tego ilu mieszkańców miało podniesioną stawkę opłat za to, że unikają segregacji śmieci (podawane to było jako jeden z głównych powodów podwyżek). Pytanie uważałem za istotne dlatego, że sierpniowa podwyżka ukarała wszystkich mieszkańców 100% wzrostem opłat, niezależnie od tego czy segregowali odpady czy też nie. Otrzymałem odpowiedź, iż dopiero w październiku straż miejska otrzymała od burmistrza mandat do tego aby kontrolować segregację. Czyli od stycznia nie robiono nic w tym zakresie, a w sierpniu podniesiono koszty o 100% wszystkim mieszkańcom, bo niektórzy z nich nie segregują śmieci."

Zebrała Martyna Makałowska

(J.K)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (5)

AlicjaAlicja

2 0

Pysząca powinna być zwolniona z opłat skoro ma własne śmietnisko🤔 21:41, 16.10.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

Miki Miki

0 0

Żenada 04:28, 17.10.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

mariamaria

1 0

Oburzające, podwyzka o 100 % ???? O co tu chodzi? Segregujesz - i w nagrodę dla mieszkańców ?
Jak radni mogli poprzeć taki projekt ? Wybrał ich burmistrz czy MY ? 01:07, 18.10.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

JędrekJędrek

0 1

Jeżeli chodzi o stawki to dla opozycji każda będzie za wysoka. 🙁 08:25, 18.10.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

StanisławStanisław

0 0

Randy w swojej wypowiedzi jakoś unika tego, co mówił burmistrz. A sama propozycja "opozycji" jest zabawna. Można się nieźle ubawić oglądając sesyjne wystąpienia opozycjonistów. A sami nie jesteśmy sobie trochę winni jako mieszkańcy? Nie pilnujemy prawidłowej segregacji i produkujemy coraz więcej śmieci. NIe ma na to uniwersalnego lekarstwa. 22:40, 18.10.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

REKLAMA
REKLAMA