Sołtys Dalewa o swoim rodzinnym zamiłowaniu do pszczół przekazywanym z pokolenia na pokolenie. Poniżej dowiecie się, co oferuje „Pasieka Dalewo” i jak wygląda praca pszczelarza.
Jak wygląda historia pasiek rodzinnych?
- Początki rodzinnego interesu sięgają okresu międzywojennego, kiedy właśnie pierwszy ul w Brzóstowni, postawił Stefan Ustasiak. Kolejna prowadzona już do lat 70 pasieka znajdowała się w Kiełczynku i liczyła do 20 rodzin pszczelich. Doświadczenia nabyłem przy prowadzeniu z moim dziadkiem wspomnianej pasieki w Kiełczynku, pod Książem Wielkopolskim. Natomiast wraz z żoną prowadzimy od 5 lat pasiekę w Dalewie.
Jaka jest wielkość Pasieki Dalewo?
- Wielkość pasieki zależy od sezonu, ale przyjmujemy, że średnio Pasieka Dalewo liczy ok. 150 pni. Na początku sezonu, powstanie nowych uli uzależnione jest od warunków pogodowych, kiedy pszczoły wchodzą w stan rojowy trzeba wówczas tworzyć nowe ule. Natomiast w okresie zimowym wpływ na wielkość mają głównie warunki atmosferyczne tj. przymrozki, wiatr. Aby pszczoły przetrwały zimę należy odpowiednio zabezpieczyć ule. W tym celu ule okłada się kocami, matami słomianymi. W ten sposób zmniejsza się przestrzeń pszczół, tak żeby same mogły ogrzewać swoje gniazdo.
Jak wygląda praca przy ulach? Czy jest bezpieczna?
- Praca przy ulach bywa skomplikowana i wymaga wieloletniego doświadczenia. To nie jest praca, którą jesteśmy w stanie poznać w np. 3 lata. Każdy sezon jest inny, i właściwie to przez całe życie będę się jeszcze uczył. Zajmowanie się ulami i opieka nad pszczołami nie są tak łatwe, jak się wydają. Ludzie myślą, że wystarczy postawić ul, odwirować miód i to wszystko. Niestety trzeba też liczyć się z tym, ze co jakiś czas, najlepiej raz w tygodniu należy zaglądać do uli, kontrolować oraz pomagać pszczołom. Jeżeli chodzi o bezpieczeństwo to są specjalne stroje ochronne, jednak bardzo często zdarzają się ukąszenia. Opieka nad ulami nie jest zajęciem dla osób, które są uczulone na jad pszczół lub produkty pszczele. Warto zdawać sobie sprawę z tego, ponieważ taki kontakt osoby uczulonej może mieć straszne, negatywne skutki dla zdrowia.
Jakie produkty oferuje Pasieka Dalewo?
- W naszej ofercie znajdują się m.in. różne rodzaje miodu, ziołomiody, miody smakowe z kawałkami owoców, pyłek pszczeli, pierzga czy świeczki woskowe. Planujemy również rozszerzyć nasz asortyment o krem oraz krople wytwarzane na propolisie.
A jaki miód klienci najczęściej wybierają?
- Najczęściej wybieranymi gatunkami miodu są lipowy, akacjowy i wielokwiatowy. Dużym zainteresowaniem w tym sezonie cieszą się ziołomiody oraz miód z owocami. Warto zaznaczyć, że gatunki miodu są sezonowe, a więc pora występowania wpływa na dostępność. Ze względu na niedogodne warunki na pozyskanie wystarczającej ilości miodu akacjowego i lipowego, w tym roku nie będą już oferowane. Natomiast gatunki tj. rzepakowy oraz wielokwiatowy występują w większej ilości niż rok temu, więc do przyszłego sezonu na pewno ich nie zabraknie.
O prozdrowotnych właściwościach miodu wiedzą wszyscy. Ale czy wiedzieliście, jakie produkty pszczele zalecane są przy danych chorobach i schorzeniach?
Miód rzepakowy
Ma bardzo dobry wpływ na dolegliwości ze strony układu krwionośnego, choroby nerek i wątroby, problemy z żołądkiem, skórą, infekcje i przemęczenie. Polecany w stanach wyczerpania organizmu, przy długiej pracy fizycznej i umysłowej. Zapobiega miażdżycy, pomaga w uzupełnieniu niedoboru potasu.
Miód akacjowy
Wartościowy dla osób z lekką cukrzycą. Zastosowanie w leczeniu choroby wrzodowej żołądka oraz dwunastnicy, zaburzeniach trawiennych, stanach zapalnych jelit i żołądka, wspomaga leczenie chorób układu moczowego czy nerek. Stosowany w celu wzmocnienia organizmu. Działanie uspokajające, dla osób mających problemy z zasypianiem.
Miód lipowy
Właściwości lecznicze w dolegliwościach górnych dróg oddechowych. Warto stosować zapobiegawczo w okresach wzmożonego panowania infekcji. Działa wzmacniająco i krzepiąco na organizm w trakcie ciągłego uprawiania sportu.
Miód wielokwiatowy
Bardzo dobrze krzepiący i wzmacniający. Stosowany na wiele dolegliwości takich jak przeziębienia czy problemy z układami krwionośnym, pokarmowym i moczowym.
Pyłek pszczeli
Zwiększa apetyt u dzieci, normalizuje masę ciała. Zalecany przy osłabieniu fizycznym oraz psychicznym, działa uspakajająco oraz antydepresyjnie, zwiększa ukrwienie tkanki nerwowej.
Pierzga
Najczęściej stosowana przy problemach w układzie trawiennym, wspomaga metabolizm komórkowy. Pomocna przy problemach z wątrobą, woreczkiem żółciowym, jelitami czy żołądkiem.
Po miód do Dalewa...609 393 788
Martyna Makałowska
Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu portalsremski.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas lub użyj przycisku Zgłoś komentarz
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz