Zamknij

Tak działają zespoły ratownictwa medycznego SOR w Śremie! - Dziś jest ich święto!

13:00, 07.04.2021 M.M Aktualizacja: 14:13, 07.04.2021
Skomentuj

Co roku, 7 kwietnia obchodzone są jednocześnie dwa święta: Dzień Pracownika Służby Zdrowia oraz Światowy Dzień Zdrowia.
Dzisiaj wszystkim pracownikom ze środowiska medycznego należą się najserdeczniejsze życzenia oraz podziękowania od społeczeństwa.
Pracownicy ochrony zdrowia wykonują na co dzień bardzo ciężką i odpowiedzialną pracę. Bez wątpienia aktualna sytuacja epidemiczna na świecie nie ułatwia im wykonywania swoich obowiązków.

Z okazji tego święta postanowiliśmy przyjrzeć się zespołom ratownictwa medycznego w Szpitalu Powiatowym im. Tadeusza Malińskiego w Śremie. 
Niniejszych informacji udzielił nam koordynator pogotowia ratunkowego w Śremie Waldemar Wyrzykiewicz.

Do końca lat 90. XX wieku służbę zajmującą się wyjazdami celem udzielenia pomocy na miejsce zdarzenia określano jako pogotowie ratunkowe. Określenie nadal występuje w nazwach dysponentów jednostek ratownictwa medycznego. Również dysponent lotniczych zespołów ratownictwa medycznego nosi nazwę Lotniczego Pogotowia Ratunkowego.

Pojęcie ratownictwa medycznego pojawiło się w polskim prawie po raz pierwszy za sprawą ustawy o Państwowym Ratownictwie Medycznym z dnia 25 lipca 2001 roku (Dz.U. z 2001 r. nr 113, poz. 1207, ze zm.).

W skład systemu wchodzą zespoły ratownictwa medycznego (ZRM): karetki typu S (specjalistyczne) i P (podstawowe), Lotnicze Pogotowie Ratunkowe (HEMS) i szpitalne oddziały ratunkowe (SOR).
System został powołany dla realizacji zadań państwa polegających na zapewnieniu pomocy każdej osobie znajdującej się w stanie nagłego zagrożenia zdrowotnego, który należy rozumieć jako stan polegający na nagłym lub przewidywanym w krótkim czasie pojawieniu się objawów pogarszania zdrowia, którego bezpośrednim następstwem może być poważne uszkodzenie funkcji organizmu lub uszkodzenie ciała lub utrata życia, wymagający podjęcia natychmiastowych medycznych czynności ratunkowych i leczenia.

 

Ile zespołów ratownictwa medycznego liczy śremski SOR?

W szpitalu w Śremie stacjonują dwa zespoły ratownictwa medycznego (specjalistyczny i podstawowy) – działają na zlecenie dyspozytorni medycznych – 999/112.

Zespół specjalistyczny P 0231 – 3 osoby medyczne
skład: kierownik ZRM: lekarz, kierowca ratownik medyczny oraz członek ZRM: ratownik medyczny/pielęgniarka systemu.

Zespół podstawowy P 0280 – 2 osoby medyczne
skład: kierownik zespołu: ratownik medyczny/pielęgniarka systemu oraz kierowca ratownik medyczny

Dodatkowo całodobowo pełni dyżur zespół transportu szpitalnego, którego zadaniem jest transport chorych do innych jednostek specjalistycznych.
Skład: kierownik zespołu: ratownik medyczny/ pielęgniarka/ sanitariusz oraz kierowca/ kierowca ratownik medyczny
Zespół ten dostępny jest dla pacjentów śremskiego szpitala na zlecenie lekarzy dyżurujących na oddziałach i poradniach szpitalnych.

Od początku kwietnia 2020 roku w śremskim szpitalu został powołany ambulans specjalny do transportowania zakażonych COVID-19, chodzących – stabilnych zdrowotnie – niewymagających użycia specjalistycznego sprzętu medycznego i leków.
Zespół ten działa na podstawie zleceń wystawianych przez Centrum Zarządzania Kryzysowego i tylko ta jednostka może zlecić wyjazd Zespołu COVID-19.


Zatrudniamy kierowców ambulansu, lub kierowców, którzy są jednocześnie ratownikami medycznymi. Liczba zatrudnionych jest wystarczająca na zabezpieczenie wszystkich dyżurów, realizację wyjazdów karetek P i S.
 

Jakie umiejętności i kwalifikacje musi posiadać kierowca karetki pogotowia?

  • pozytywny wynik testu psychologicznego na prowadzenie pojazdów uprzywilejowanych
  • ukończony kurs prowadzenia pojazdów uprzywilejowanych
  • zaświadczenie o braku przeciwwskazań do prowadzenia pojazdów uprzywilejowanych

Dodatkowo:

  • umiejętność pracy w warunkach stresowych
  • umiejętność pracy w zespole
  • dobra znajomość topografii miasta i okolicznych miejscowości
  • umiejętność kreatywnego myślenia
  • umiejętność przewidywania zachowania innych uczestników ruchu drogowego
     

Z jakimi trudnościami codziennie zmagają się kierowcy ambulansów?

  • zbyt wąskie ścieżki dojazdowe do posesji / klatek schodowych w blokach mieszkalnych
  • obiekty małej architektury (np. śmietniki, ozdobne ogrodzenia, ławki) uniemożliwiające bezkolizyjny dojazd do miejsca wezwania
  • często brak oznaczeń ulic i numeracji – dotyczy zarówno domów wolnostojących jak i bloków
  • niebezpieczne i nagłe manewry wykonywane przez innych uczestników ruchu drogowego, zestresowanych faktem przepuszczania ambulansu na sygnałach świetlnych i dźwiękowych
  • zastawiane koperty na miejscach parkingowych przy miejscach użyteczności publicznej, co uniemożliwia często wjazd ambulansu (w ostateczności kierowca decyduje się na wjazd na tereny zielone lub chodniki)
  • praca w każdych warunkach pogodowych

Warto zaznaczyć, że kolejnym poważnym problemem dla Zespołów Ratownictwa Medycznego są częściowo zastawione klatki schodowe. Na schodach klatek można spotkać rowery, wózki dziecięce, kwiaty w donicach i regały na obuwie. Opóźnia to czas dotarcia z pomocą do poszkodowanego.

(M.M)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%