Zamknij

W gminie Śrem jest ich coraz więcej! Sąsiedzi też się domagają

13:27, 10.01.2022 M.M. Aktualizacja: 13:35, 10.01.2022
Skomentuj screen mapy screen mapy

Pierwszy punkt w Śremie na różowej mapie został oznaczony w kwietniu 2021 r. Specjalna mapa ukazuje miejsca, w których zlokalizowane są różowe skrzynki. Gołym okiem widać jak mapa się zapełnia. Na ten moment oznaczonych jest prawie 2 000 miejsc. W czasie, kiedy do akcji dołączył Śrem, punktów tych było ok. 700 w całej Polsce.

Interaktywna różowa mapa powstała z inicjatywy fundacji Różowa skrzyneczka.

Różowa skrzyneczka to fundacja, której celem jest walka z wykluczeniem menstruacyjnym, zapewnienie powszechnego dostępu do bezpłatnych środków higieny na czas menstruacji w przestrzeni publicznej oraz dostęp do rzetelnej edukacji w zakresie miesiączkowania w szkole. Staramy się o zniesienie tabu, którym obciążona jest w Polsce menstruacja, włączając do dyskusji zarówno kobiety, jak i mężczyzn. Głośno mówimy potrzebie ekologicznych i zdrowych rozwiązań na czas miesiączki.

Celem organizacji jest zapewnienie powszechnego dostępu do bezpłatnych środków higieny osobistej na czas menstruacji w przestrzeni publicznej.

Do wykonania tego zadania służą specjalne różowe skrzynki. Montowane są one w szkołach, bibliotekach, galeriach handlowych, domach kultury, kinach, muzeach itp. To właśnie w ogólnodostępnych różowych skrzynkach znajdują się artykuły higieniczne tj. podpaski i tampony, które będące w potrzebie kobiety mogą za darmo zabrać.

Według danych z przygotowanego w 2020 r. raportu dla Kulczyk Foundation:

  • blisko 500 000 osób w Polsce nie stać na zakup podpasek i tamponów
  • 21% uczennic jest zmuszonych wyjść z zajęć szkolnych z powodu braku podpaski, a 10% w ogóle nie wychodzi z tego powodu domu
  • 42% rodzin nie rozmawia w domu o miesiączce, 43% nastolatek unika tematu okresu z ojcem

Pomysłodawczynią ustanowienia pierwszych różowych skrzynek w Śremie była Zuzanna Sierleja, wówczas uczennica 3 klasy Liceum Ogólnokształcącego im. gen. J. Wybickiego w Śremie.

Jak wyjaśniła nasza inicjatorka, odniosła wrażenie, że w społeczeństwie tematy związane z menstruacją są tabu. Ponadto, kobiety, których nie stać na podpaski korzystają z papieru toaletowego i chusteczek. Dlatego bardzo ważne jest zapewnienie komfortu osobom menstruacyjnym, które są ubogie.

Uczennica przekazała pomysł zarządowi szkoły, który postanowił sfinansować inicjatywę. Niedługo później w murach śremskiego liceum znalazły się cztery różowe skrzynki, o których zawartość zadbała szkoła. 

Informacja o podjęciu tych społecznych działań w Śremie spotkała się z dużym poparciem.

Niecały miesiąc później Gmina Śrem zadecydowała o rozpowszechnieniu akcji w naszym regionie, zakupieniu kolejnych skrzynek i przekazaniu ich wraz z wyposażeniem do szkół i instytucji kultury. Na liście znalazły się poniższe lokalizacje, które również widnieją na różowej mapie.

  • Szkoła Podstawowa nr 1 im. Mikołaja Kopernika w Śremie
  • Szkoła Podstawowa nr 2 im. Ks. Piotra Wawrzyniaka w Śremie
  • Szkoła Podstawowa nr 4 im. Marii Konopnickiej w Śremie
  • Szkoła Podstawowa nr 5 im. Polskich Noblistów w Śremie
  • Szkoła Podstawowa nr 6 im. Braci Barskich w Śremie
  • Szkoła Podstawowa im. gen. Dezyderego Chłapowskiego w Bodzyniewie
  • Szkoła Podstawowa im. Władysława Reymonta w Krzyżanowie
  • Szkoła Podstawowa im. Powstańców Wielkopolskich w Pyszącej
  • Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II w Dąbrowie
  • Szkoła Podstawowa im. hrabiego Władysława Zamoyskiego w Nochowie
  • Szkoła Podstawowa w Zbrudzewie
  • Zespół Szkół Katolickich im. św. Jana Pawła II w Śremie
  • Publiczna Szkoła Podstawowa w Śremie im. Kawalerów Orderu Uśmiechu
  • Liceum Ogólnokształcące im. gen. J. Wybickiego w Śremie
  • Zespół Szkół Politechnicznych im. Powstańców Wlkp. w Śremie
  • Śremski Ośrodek Kultury w Śremie
  • Muzeum Śremskie
  • Biblioteka Publiczna im. Heliodora Święcickiego w Śremie

Tymczasem w powiecie gostyńskim przedstawicielka Młodej Lewicy zawnioskowała do starosty o montaż różowych skrzynek w szkołach i innych placówkach.

Jak informuje gostyn24, członkini Młodej Lewicy Katarzyna Królewska skierowała do starostwa powiatowego wniosek o zainstalowanie w każdej szkole  ponadpodstawowej różowych skrzynek ze środkami higieny dla kobiet.

- Głęboko wierzymy, że Starosta przychyli się do naszego wniosku i w szkołach ponadpodstawowych w naszym powiecie powstaną takie skrzyneczki, które  zniwelują ubóstwo menstruacyjne w wśród uczennic - mówi Katarzyna Królewska. 

Gostyński portal przeprowadza ankietę, w której bada odbiór inicjatywy. Okazuje się, że mieszkańcy Gostynia, w przeciwieństwie do śremskiej społeczności są bardzo podzieleni w ocenie słuszności różowych skrzynek. W komentarzach pod artykułem część mieszkańców uznała, że to wymysły, na które samorząd nie stać.

(M.M.)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(1)

DamaDama

0 0

Kiedyś kobiety nie nie "reklamowały" się tym problemem. Panie załatwiały swoje sprawy nie nagłaśniając ich. Dzisiaj "prostackie" dziewuchy nawet potrafią z tego zrobić polityczny problem.
Wstyd! Siana potrzeba 06:32, 12.01.2022

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

reo
0%