Zamknij
REKLAMA

Wścieklizna! Czy grozi nam to ? Jak chronić zwierzęta domowe oraz siebie? 

20:59, 28.09.2020 | J.K
Skomentuj
REKLAMA

Obchodzony dzisiaj Światowy Dzień Wścieklizny ma za zadanie przypomnieć nam o zagrożeniach związanych z tą chorobą. Wścieklizna jest chorobą nieuleczalną, na którą w Polsce  narażone są nie tylko zwierzęta, ale również ludzie. Warto wiedzieć, w jaki sposób możemy się przed nią ustrzec. 
Wścieklizna jest  niebezpieczną, wirusową chorobą zakaźną zwierząt, która może przenieść się na człowieka. Według  Światowej Organizacji Zdrowia rocznie z powodu wścieklizny na świecie umiera 30-70 tys. ludzi.

Na temat wścieklizny udzieliła nam kilka informacji  lek. wet. Aleksandra Wrzesińska, prowadząca Gabinet Weterynaryjny przy ul. Ignacego Paderewskiego 3B w Śremie.
- W jaki sposób objawia się wścieklizna i dlaczego stanowi zagrożenie dla zwierząt?
- Choroba ta objawia się w różny sposób w zależności od gatunku zwierzęcia. Głównymi obawami są m.in. apatia i dziwne zachowanie zwierzęcia. Kojarzone z wścieklizną wodowstręt i ślinienie nie zawsze są pierwszymi objawami zakażenia. Niestety na wściekliznę nie ma leku.

- Czy dla ludzi wścieklizna również jest niebezpieczna? W jaki sposób może dojść do zakażenia?
- Tak, i również w tym przypadku jest nieuleczalna. Do zakażenia może dojść poprzez ugryzienie przez chore zwierzę lub poprzez ślinę chorego zwierzęcia, która miała kontakt z uszkodzoną skórą.

- Jak możemy się chronić przed wścieklizną?
- Najważniejsze są coroczne, profilaktyczne szczepienia zwierząt przeciwko wściekliźnie. W Polsce istnieje obowiązek szczepienia psów. Ale warto też szczepić koty, szczególnie wychodzące na zewnątrz i mogące mieć kontakt z dzikimi zwierzętami.
Ostatnie przypadki zakażenia wścieklizną, które miały miejsce na terenie województwa wielkopolskiego spowodowane były kontaktem ludzi z  nietoperzami. Nie wolno dotykać dzikich zwierząt. Nawet jeżeli nasza empatia podpowiada nam aby pomóc to nie powinniśmy tego sami robić bez odpowiedniego zabezpieczenia. W takim wypadku należy wezwać odpowiednie służby. Nawet jeżeli zwierzę jest chore to nie wiemy w jaki sposób zachowa się przy próbie kontaktu z naszej strony. Jeżeli nas ugryzie to już jesteśmy podejrzani o zakażenie wirusem wścieklizny.

Martyna Makałowska

(J.K)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

REKLAMA
0%