Zamknij

Młodzi kierowcy z ZSP w Śremie zdobyli 5. miejsce w kraju. Ten sukces zapisze się w historii

11:30, 18.06.2024 .
Skomentuj

Uczniowie 3. klasy ZSP w Śremie w zawodzie technik pojazdów samochodowych odnieśli sukces w finale turnieju motoryzacyjnego. Młodzi kierowcy zajęli 5. miejsce. Sukces ten z pewnością zapisze się w historii naszego regionu. To pierwszy raz, kiedy nasza powiatowa drużyna reprezentowała Wielkopolskę na krajowym szczeblu wymagającego turnieju.

W dniu 18 czerwca br. do Komendy Powiatowej Policji w Śremie zostali zaproszeni młodzi kierowcy, wielkopolscy liderzy w turnieju motoryzacyjnym. Uczniowie Zespołu Szkół Politechnicznych w Śremie Jan Pazgrat, Cezary Jurga i Mikołaj Krawczyk reprezentowali nasze województwo w 26. Finale Ogólnopolskiego Młodzieżowego Turnieju Motoryzacyjnego. Zajęli 5. miejsce. Dzisiaj na spotkaniu towarzyszyli im opiekun zespołu Maciej Walewski i dyrektor szkoły Wisława Frydryszak.

Młodym kierowcom osobiście pogratulowali starosta śremski Piotr Ruta, naczelnik Wydziału Ruchu Drogowego kom. Piotr Nowacki, zastępca komendanta kom. Dawid Lempaszak i oficer prasowa KPP podinsp. Ewa Kasińska, która prowadziła spotkanie.

Drużyna ZSP w Śremie najpierw zdobyła I. miejsce na powiatowym etapie turnieju, a następnie sukces ten powtórzyła na wielkopolskim etapie w Pile. Chłopacy zdobyli też  Puchar Komendanta Wojewódzkiego Policji w Poznaniu. Z kolei w indywidualnej klasyfikacji Jan Pazgrat zajął 2. miejsce a Cezary Jurga 3. miejsce.

W dniach 3-4 czerwca br. na Stadionie Olimpijskim we Wrocławiu odbył się 26. Finał Ogólnopolskiego Młodzieżowego Turnieju Motoryzacyjnego. Udział w turnieju wzięło 15 drużyn z całej Polski. Wszyscy byli zwycięzcami eliminacji wojewódzkich. Uczestnicy turnieju rywalizowali w następujących konkurencjach: teoria - test wiedzy oraz test skrzyżowań, praktyka - przygotowanie pojazdu do jazdy, jazda sprawnościowa motorowerem (tor przeszkód), jazda sprawnościowa samochodem oraz pierwsza pomoc przedmedyczna.

Jak przekazali nasi reprezentanci, najłatwiejsza dla nich była jazda motorowerem. Z kolei wyzwaniem okazała się pierwsza pomoc przedmedyczna. W tej części podstawiona była pozorantka, która dodatkowo wywierała na nich presję. Chłopacy byli zgodni, że było to bardzo stresujące doświadczenie.

Warto dodać, że od 2007 r., czyli od samego początku organizacji powiatowego turnieju, drużyna z powiatu śremskiego zajęła I. miejsce w wojewódzkim etapie i miała okazję startować w turnieju na szczeblu krajowym. Dzięki temu, kolejne drużyny z powiatu śremskiego będą wiedzieć, czego mogą się spodziewać w finale.