Zamknij

Poznaj innowacyjne zastosowania blachy perforowanej w budownictwie

reklama + 10:01, 24.02.2023 Aktualizacja: 10:02, 24.02.2023

Blacha perforowana w dziedzinie budownictwa może mieć bardzo szerokie zastosowanie. Zwykle kojarzona jest z przemysłem ciężkim, a tymczasem jej wykorzystanie w budownictwie może wiązać się nawet z niezwykle artystycznymi funkcjami. Poznaj rolę blachy perforowanej w gałęziach budownictwa i architektury. W jak kreatywny sposób może być wykorzystany arkusz blachy z perforacją?

Nowoczesne elewacje budynków

Zacznijmy od kwestii elewacji. Dzisiejsze fasady budynków już dawno nie poprzestają na najprostszej formie białego bądź kolorowego, gładkiego tynku. Choć nadal wiele budynków wygląda z takimi fasadami dobrze, to jeśli chodzi o ich odbiór estetyczny, nierzadko są zwyczajnie poprawne, bez wyrazistego zaznaczenia charakteru budynku. A blacha perforowana nierzadko pomaga ten charakter wydobyć. Świetnie wygląda w towarzystwie innych materiałów, począwszy od zwykłego betonu, przez drewno, cegłę czy kamień ozdobny. Jednak nie tak rzadko stosuje się blachy perforowane na elewacje, które same w sobie stanowią swoistą fasadę. Dekoracyjna blacha perforowana może być metodą na zasłonięcie mało atrakcyjnego tynku i stworzenie tym samym zupełnie nowego charakteru danego budynku. Elewacje w formie dekoracyjnych osłon fasadowych stosowane są współcześnie w wielu w miejskich budynkach użyteczności publicznej jak biblioteki czy centra handlowe. Perforacja blachy używanej jako fasada może mieć formę oczek, ale możliwe jest też zaprojektowanie wielu innych kształtów otworów. Sama blacha zaś może być malowana proszkowo.

Blacha na balustrady balkonowe

Wytrzymała i odporna na warunki pogodowe ozdobna blacha perforowana świetnie sprawdzi się jako balustrada na balkony i loggie. Właściwości blachy pozwalają na nadanie jej pożądanych kształtów. W toku produkcji możliwe jest jej gięcie, cięcie, naniesienie odpowiednich perforacji. W zależności od potrzeb, wykorzystywana jest blacha aluminiowa, nierdzewna, kwasoodporna, stalowa, ocynkowana i wiele innych. Blacha perforowana na balkony wykorzystywana jest przy nowo powstających budynkach jednorodzinnych, decydują się na nią również deweloperzy inwestujący w budynki wielomieszkaniowe. 

Podobnie jak w przypadku elewacji, perforacje mogą przybierać bardzo różną wielkość i kształt. Specjaliści zajmujący się obróbką blach perforowanych, jak sitono.pl posiadają wzornik, spośród którego można wybierać pożądane perforacje, mogą też wykonać wzór na specjalne zamówienie. 

Stylowa architektura wnętrz

Blacha perforowana bywa również materiałem wykończeniowym we wnętrzach domów i mieszkań, szczególnie w święcących triumfy stylach loftowym i industrialnym. Beton, cegła, szkło i metal to charakterystyczne materiały dla wnętrz o tym charakterze, a blacha perforowana świetnie wpisuje się w ich schemat. Wykorzystywana bywa w wielu różnych funkcjach. Jedną z nich jest tworzenie osobnych stref w dużych pomieszczeniach typu studio. Brak ścianek działowych jest w przypadku tego typu pomieszczeń zamierzony, ale ażurowe, przepuszczające światło przepierzenia z blachy mogą wprowadzić nieco prywatności do miejsca pracy czy do strefy sypialnianej. Otwory w stworzonej w ten sposób prowizorycznej ściance działowej mogą służyć do zawieszenia na nich haczyków i powieszenia np. stylowych ozdób albo udekorowania ścianki roślinami doniczkowymi. Z kolei blacha o właściwościach antypoślizgowych może być materiałem, z którego zostaną zbudowane wewnętrzne schody (wraz z balustradą) na piętro domu albo na antresolę w mieszkaniu. 

Blacha długo była niedocenianym materiałem, ponieważ kojarzona była głównie z przemysłem. Możliwości kreatywnej perforacji blachy i malowania proszkowego oraz jej wytrzymałość sprawiają, że staje się ona materiałem pożądanym w budownictwie — jako elewacja, element balustrad balkonowych czy nawet jako element wykończenia wnętrz. 

(reklama)
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
0%