Być może wiesz, jak zapobiegać nieplanowanej ciąży, ale przypadki chodzą po ludziach i niektóre rzeczy się zdarzają. Może pękła prezerwatywa albo nie użyłaś jej, lub zapomniałaś wziąć tabletki antykoncepcyjne przez kilka dni. To właśnie w tym miejscu pojawia się tabletka dzień po, zwana również antykoncepcją awaryjną. Pamiętaj, że aby wykupić tabletkę dzień po w Polsce, należy w pierwszej kolejności posiadać na nią receptę.
Prawda jest taka, że wiele kobiet było w takiej sytuacji. Jednak przed zażyciem tabletki dzień po warto znać kilka przydatnych informacji na temat tego, w jaki sposób działa, kiedy możemy ją zażyć i jakie mogą być jej ewentualne skutki uboczne.
Na rynku dostępne są dwa najpopularniejsze środki antykoncepcji awaryjnej, które są możliwe do uzyskania w każdej aptece. Najpierw, jednak należy się umówić na wizytę stacjonarną lub konsultację online u lekarza pierwszego kontaktu bądź ginekologa w celu uzyskania recepty na antykoncepcję awaryjną. Lekarz po dokładnym wywiadzie medycznym, zapoznaniu się z historią choroby oraz możliwymi alergiami, stwierdzi czy zachodzi zasadność do wystawienia recepty. Tabletka dzień po możliwa będzie wtedy do wykupienia za pośrednictwem czterocyfrowego kodu.
2. Czas jest ważny, jeśli chodzi o antykoncepcję awaryjną
Tabletka dzień po musi zostać zażyta w ciągu 72 godzin od niezabezpieczonego stosunku. W przypadku antykoncepcji awaryjnej innego producenta istnieje większy zakres czasowy, ponieważ może zostać ona spożyta maksymalnie do 120 godzin po stosunku. Ten sam okres czasowy dotyczy również miedzianej wkładki domacicznej.
W popkulturze jest wiele zamieszania na ten temat, ale tabletka dzień po, a tabletka aborcyjna to 2 różne preparaty o całkowicie innym działaniu. Jeśli bierzesz tabletkę dzień po w zalecanym czasie, nie kończysz ciąży, a zapobiegasz jej.
4. Tabletka dzień po może powodować skutki uboczne
Jak w przypadku każdego leku, istnieją pewne znane skutki uboczne pigułki awaryjnej, których możesz doświadczyć lub nie, w tym:
Poza dwoma rodzajami pigułek masz również do dyspozycji IUD, czyli wkładkę domaciczną, jako alternatywę. Ta niewielka wkładka, jest plastikowo-miedzianym urządzeniem w kształcie litery T, które lekarz lub pielęgniarka włoży do Twojej macicy. Miedź jest uwalniana i zapobiega zapłodnieniu. Można ją stosować jako awaryjną formę antykoncepcji awaryjnej do pięciu dni po odbyciu niezabezpieczonego stosunku, a także pozostawić jako długoterminową metodę antykoncepcji. Ze wszystkich awaryjnych form antykoncepcji jest ona najskuteczniejsza. Mniej niż 1% kobiet stosujących wkładkę wewnątrzmaciczną zachodzi w ciążę.
Większość kobiet może stosować IUD, nawet jeśli karmi piersią. Jednak w rzadkich przypadkach występują takie skutki uboczne jak:
Pigułki dzień po najlepiej stosować w nagłych wypadkach, gdy zawodzi zwykła antykoncepcja. Nie należy ich stosować jako regularnej metody antykoncepcji. Nie ma gwarancji, że nie zajdziesz w ciążę po zażyciu tabletki dzień po, dlatego w przypadku braku miesiączki lub obaw, że jesteś w ciąży, warto wykonać test ciążowy lub umówić się na wizytę u ginekologa.