Zamknij

Okna narożne ze słupkiem — co dają i po co je montować?

Artykuł sponsorowany + 13:00, 31.05.2023 Aktualizacja: 13:01, 31.05.2023

Osoby śledzące najnowsze trendy w architekturze i aranżacji wiedzą doskonale, że okna narożne ze słupkiem coraz częściej goszczą w katalogach budowlanych. Dlaczego to rozwiązanie przyciąga tylu klientów? Czy jest w nim coś, co pozwoli oknom ze słupkiem na trwałe wejść do kanonu budownictwa? W dzisiejszym artykule postaramy się odpowiedzieć na te pytania.

Tyle słońca w całym mieście…

W projektach nowoczesnych domów dzielą i rządzą duże przeszklenia. Wielkoformatowa stolarka okienna pozwala na to, by do wnętrza dostawało się więcej światła. Takie rozwiązanie powiększa optycznie środek domu, pozwala dłużej cieszyć się naturalnym światłem, a gdy promienie słoneczne opierają się na szybach, może nawet ogrzewać wnętrze. Chętnie sięgają po nie także właściciele działek widokowych – oni mogą cieszyć się piękną panoramą bez wychodzenia z domu. Jak zapewnić sobie takie wrażenia? Możliwości jest całe mnóstwo, bo okna robione na zamówienie przez renomowanych producentów mogą przybierać różne formaty i kształty. Jednym z asów atutowych w ich ofercie są okna narożne ze słupkiem.

Czym są okna narożne ze słupkiem i gdzie je montować?

Chodzi o okna instalowane w narożnikach budynków, czyli tam, gdzie spotykają się dwie ściany (zwykle pod kątem prostym). Ten rodzaj stolarki okiennej charakteryzuje się tym, że w miejscu, w którym schodzą się dwie szyby, znajduje się pionowa podpora zespalająca pakiety szybowe i wspierająca konstrukcję. Zastosowanie wspornika (łączenia szyb) przekłada się na dużą funkcjonalność okna, co z kolei sprawia, że można wykorzystać je praktycznie w każdym pomieszczeniu. Tego typu rozwiązania najlepiej sprawdzają się tam, gdzie można podziwiać szerokokątny widok za oknem. Z drugiej strony trzeba pamiętać o tym, że szyba zabiera powierzchnię ściany, do której można byłoby przymocować szafki lub półki. Ma to znaczenie w mniejszych pomieszczeniach, które przede wszystkim powinny być funkcjonalne (np. kuchnia, łazienka). Dodajmy, że okna ze słupkiem są dostępne w wersjach: nieotwieranej, otwieranej w tradycyjny sposób i przesuwnej.

Okna narożne ze słupkiem czy bez?

Alternatywą dla tematu przewodniego tego artykułu są okna narożne bez słupka. Te również montuje się w narożnikach, z tą różnicą, że tutaj szyby łączą się ze sobą za pomocą specjalnego kleju, a nie wspornika. Ta opcja ma jeszcze lepsze walory widokowe, bowiem nie uwzględnia pionowej belki zakłócającej obraz. Jednak ten wybór ma swoje ograniczenia. Pierwszym jest fakt, że okien bez słupka nie można otwierać, przez co utrudniasz sobie możliwość wietrzenia pomieszczenia i mycia szyb od zewnątrz, jeśli mówimy o kondygnacji. Po drugie, okna bezsłupkowe gorzej izolują ciepło niż okna narożne ze słupkiem. Będzie to miało przełożenie na straty ciepła i wyższe rachunki za ogrzewanie. Trzecim aspektem, który bierze pod uwagę zdecydowana większość inwestorów, jest wyższa cena okna bez belki. Okna narożnikowe wyposażone w słupek są więc tańsze, bardziej praktyczne i trwalsze.

Dla kogo są okna narożne?

Na okna narożnikowe w pierwszej kolejności powinny zwrócić uwagę osoby lubujące się w stylistycznych koncepcjach. Zamontowanie okna w narożniku dodaje bryle elegancji i lekkości, a nawet prestiżu. Może też podkreślać innowacyjność i odwagę aranżacyjną, przez co po okna narożne chętnie sięgają osoby projektujące biura lub punkty usługowe. Z uwagi na swoje panoramiczne walory, częściej wybierają je osoby mające za oknem dużo przestrzeni. I odwrotnie: właściciele kameralnych działek otoczonych domami sąsiadów z reguły są mniej chętni do instalowania okien w narożniku. Pamięci nie powinien umknąć też fakt, że jest to stolarka droższa od standardowych okien.

Okna narożne ze słupkiem zaczynają się od projektu

Decyzję o wyborze okien narożnikowych warto przedyskutować z architektem. Okna tego typu są robione na wymiar, dlatego trzeba będzie skonsultować się też bezpośrednio z producentem stolarki okiennej. Godny zaufania sprzedawca nie tylko doradzi wybór konkretnego modelu, ale także zdejmie miary z otworów okiennych i zaproponuje montaż fabryczny, czyli usługę instalacji przez certyfikowaną ekipę. Montowanie okien w narożnikach jest trudniejsze i wymaga jeszcze więcej precyzji niż w przypadku standardowej stolarki. Nawet najmniejszy błąd w sztuce może zaowocować niewielkimi szparkami, które będą powodować nieszczelności i utratę ciepła, a nawet mogą stać się powodem do oddalenia roszczeń reklamacyjnych przez producenta.

Okna w narożnikach to specyficzne rozwiązanie mające swoje wady i zalety. Ich liczne atuty i obecne trendy w budownictwie pozwalają przypuszczać, że będą one coraz częściej wybierane przez klientów, którym zależy na nietuzinkowych projektach. Jedno jest pewne: decyzję o oknach narożnych ze słupkiem lub bez trzeba podjąć na etapie tworzenia koncepcji domu. Wstawianie okna w narożnikach istniejących budynków jest bowiem bardzo trudne, kosztowne, a w wielu przypadkach niewykonalne z uwagi na ograniczenia konstrukcyjne. 

(Artykuł sponsorowany)
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
0%