Zamknij

Uszkodzenie stożka rotatorów- przyczyny, objawy i leczenie

18:27, 09.05.2024 . Aktualizacja: 18:34, 09.05.2024
Skomentuj

Czym jest stożek rotatorów?

Stożek rotatorów inaczej nazywany jest pierścieniem rotatorów. Składa sie on z czterech mięśni rotatorów barku, okalających głowę kości ramiennej. Mięśniami tymi są mięsień nadgrzebieniowy, podgrzebieniowy, podłopatkowy oraz obły mniejszy. Stożek rotatorów pełni bardzo ważne funkcje, m.in. stabilizuje głowę kości ramiennej w panewce łopatki. Odpowiada także za odwodzenie, czyli uniesienie ramienia w bok oraz za rotację w stawie ramiennym, umożliwiając ruchy skrętne. 

Uszkodzenie stożka rotatorów- na czym polega?

Ogólnie mówiąc, uszkodzenie stożka rotatorów może być ostre lub przewlekłe. W przypadku uszkodzenia ostrego dochodzi do naderwania lub zerwania jednego lub więcej ścięgien, co związane jest z urazem w wyniku np. upadku. Częstszym rodzajem uszkodzeń są jednak uszkodzenia przewlekłe, które związane są ze zmianami zwyrodnieniowymi. Ścięgna z czasem po prostu nadrywają się, powstają zwapnienia, a w skrajnych przypadkach może dojść nawet do zaniku mięśni. Przyczyną przewlekłego uszkodzenia stożka rotatorów jest przede wszystkim wiek powyżej 60 lat, a poza tym skłonność genetyczna, praca czy inne czynności wymagające częstego unoszenia rąk ponad głowę oraz nadwaga i otyłość. Co ciekawe, uszkodzenie zazwyczaj dotyczy ręki dominującej i zdecydowanie najczęściej dotyka mężczyzn. 

Objawy uszkodzenia stożka rotatorów

Uszkodzenie stożka rotatorów najczęściej zazwyczaj ma związek z przeciążeniem ramienia. Objawia się bólem w barku podczas odwodzenia ramienia. Ponadto, często pojawia się ograniczenie ruchomości stawu, jego obrzęk, a także uczucie przeskakiwania czy blokowania się stawu. Najczęściej zgłaszanym objawem jest jednak ból, określany jako umiejscowiony głęboko w stawie. Typową ich cechą jest to, że występują w nocy, wybudzając ze snu lub utrudniając zasypianie. 

Leczenie uszkodzenia stożka rotatorów

Leczenie zazwyczaj rozpoczyna się wówczas, gdy uszkodzenie zaczyna powodować przykre dolegliwości. Jeżeli choroba rozwija się np. u starszej osoby, ale nie powoduje żadnego dyskomfortu, nie jest zalecane leczenie. Warto wiedzieć, że z wiekiem osłabienie siły mięśniowej jest naturalne i nie wymaga leczenia. Sposobem zwalczania objawowego uszkodzenia stożka rotatorów jest odpowiednio dobrana fizjoterapia. W niektórych przypadkach skuteczne jest także podanie w okolicę uszkodzenia płytkopochodnych czynników wzrostu. Możliwe jest także zastosowanie metody operacyjnej.

(artykuł sponsorowany)
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

🙂🤣😐🙄😮🙁😥😭
😠😡🤠👍👎❤️🔥💩 Zamknij

Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu portalsremski.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas lub użyj przycisku Zgłoś komentarz

0%