Zamknij

Kim jest i czym zajmuje się rzeczoznawca sanitarny?

12:45, 24.06.2024 . Aktualizacja: 12:50, 24.06.2024
Skomentuj

Zakładanie i prowadzenie firmy cechuje różny stopień trudności w zależności m.in. od tego, w jakiej branży chcesz działać. Wiele działalności gospodarczych nie wymaga rozległych formalności: wystarczy zarejestrować firmę w urzędzie miasta lub gminy, dokonać zgłoszenia do ZUS i US – i już można w spokoju zajmować się zdobywaniem klientów i wykonywaniem swojej pracy. Istnieją jednak liczne branże, w których konieczne jest posiadanie specjalistycznych zezwoleń i opinii. Najczęściej wynika to z konieczności zachowania bezpieczeństwa klienta. Dodatkowe formalności dotyczą m.in. obiektów gastronomicznych, gabinetów i podmiotów medycznych, placówek edukacyjno-opiekuńczych czy usług kosmetycznych i fryzjerskich. Jeśli zamieszasz prowadzić którąś z powyższych firm, z całą pewnością zetkniesz się z rzeczoznawcą ds. sanitarno-higienicznych. Kim jest osoba zajmująca to stanowisko, czym się zajmuje i jakie ma uprawnienia?

 

Kim jest rzeczoznawca ds. sanitarno-higienicznych?

Rzeczoznawca ds. sanitarno-higienicznych to osoba zatrudniona przez Główny Inspektorat Sanitarny. Posiada ona odpowiednie kwalifikacje do działania na rzecz tej instytucji, m.in. w zakresie przeprowadzania analiz dokumentacji projektowej, sporządzanej przez przedsiębiorców, którzy chcą otworzyć biznes, wymagający zgody Sanepidu. Więcej o jego uprawnieniach przeczytasz tutaj: https://horeca-design.pl/kim-jest-rzeczoznawca-do-spraw-sanitarno-higienicznych/.

W każdej stacji Sanepidu pracuje co najmniej jeden rzeczoznawca ds. sanitarno-higienicznych, dlatego też złożenie projektu technologicznego powinno każdorazowo odbywać się w miejscu, w którym zostanie otworzona działalność. Jeśli zatem otwierasz filę swojej działalności w innym mieście, projekt powinien trafić do właściwego dla niej wydziału Sanepidu.

 

Czym zajmuje się rzeczoznawca ds. sanitarno-higienicznych?

Zakres obowiązków rzeczoznawcy ds. sanitarno-higienicznych określa szczegółowo rozporządzenie Ministra Zdrowia. Konkretne czynności wynikają jednak z miejsca zatrudnienia rzeczoznawcy oraz z charakteru znajdujących się w okolicy obiektów. Rzeczoznawca ds. sanitarno-higienicznych ma prawo analizować dokumentację dot. obiektów zastosowania ogólnego, przemysłowego oraz ochrony zdrowia.

Głównym zadaniem rzeczoznawcy ds. sanitarno-higienicznych jest weryfikowanie, czy planowana budowa lub remont w objętym nadzorem budynku lub lokalu, spełnia określone prawem warunki dot. prowadzenia konkretnej działalności. W praktyce oznacza to, że rzeczoznawca sprawdzi np. prawidłowość biegu traktów „brudnych” i „czystych” w restauracji, ilość i wymiary sanitariatów w żłobku czy miejsce składowania odpadów w przychodni.

 

Jaki wpływ na firmę może mieć rzeczoznawca ds. sanitarno-higienicznych?

Rola rzeczoznawcy ds. sanitarno-higienicznych jest kluczowa zwłaszcza na etapie otwierania biznesu. To od jego opinii zależy, czy możemy startować z działalnością, czy też może zaprezentowany projekt wymagał będzie naniesienia niezbędnych poprawek.

Można zatem powiedzieć, że od momentu przedłożenia mu projektu technologicznego, los twojej działalności spoczywa w rękach rzeczoznawcy.

 

Jak przygotować projekt technologiczny, aby zyskał pozytywną opinię rzeczoznawcy ds. sanitarno-higienicznych?

Przygotowanie projektu technologicznego lokalu wcale nie jest proste. Wymaga rozległej wiedzy zarówno z zakresu prawa, jak i budowlanki. To dlatego większość przedsiębiorców nie ryzykuje samodzielnego podejmowania się tematu i zleca wykonanie projektu technologicznego profesjonalistom.

Droga do otwarcia własnej restauracji, salonu kosmetycznego czy klubiku dziecięcego, nie jest niestety łatwa. Z drugiej strony oznacza to, że w przedbiegach odpadną osoby niezaradne, niecierpliwe i mało zdeterminowane – a przecież takie cechy nie wróżą udanego biznesu. Mierząc się z irytującymi formalnościami, zawsze warto mieć na uwadze trzy kwestie: po pierwsze – przepisy nie służą utrudnianiu życia przedsiębiorcom, tylko ochronie jego klientów. Po drugie: rzeczoznawca ds. sanitarno-higienicznych czy każdy inny urzędnik to taki sam człowiek, jak przedsiębiorca – można z nim spokojnie porozmawiać i wyjaśnić wątpliwości. Po trzecie: do sporządzenia projektu technologicznego, podlegającego akceptacji, nie musisz przystępować samodzielnie. Znajdź rzetelną firmę, która zajmuje się przygotowywaniem dokumentacji i zyskaj pewność, że wszystko zostało zrobione zgodnie z prawem i sztuką. Wówczas pozytywna opinia rzeczoznawcy ds. sanitarno-higienicznych będzie tylko formalnością!

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

🙂🤣😐🙄😮🙁😥😭
😠😡🤠👍👎❤️🔥💩 Zamknij

Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu portalsremski.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas lub użyj przycisku Zgłoś komentarz

0%