Zamknij

Obliczenie zapotrzebowania na ciepło – jak zacząć?

08:42, 26.06.2024 . Aktualizacja: 08:47, 26.06.2024
Skomentuj

Kiedy należy obliczyć zapotrzebowanie na ciepło?

Zapotrzebowanie na ciepło mówi nam o tym, ile energii cieplnej jest potrzebne do tego, aby w budynku utrzymywał się komfort cieplny. Tłumacząc inaczej, jest to parametr, który wskazuje na to, ile energii cieplnej należy dostarczyć, aby osiągnąć i utrzymać w budynku warunki cieplne zapewniające jego domownikom optymalną temperaturę.

Na podstawie zapotrzebowania na ciepło, można w łatwy sposób określić, jaki rodzaj ogrzewania najlepiej sprawdzi się w przypadku danego obiektu. Może być to pompa ciepła lub nowoczesny kocioł. Ponadto parametr ten jest niezwykle pomocny przy tworzeniu samego projektu systemu. Od tego, ile wynosi zapotrzebowanie na ciepło w budynku, zależy to, jaka będzie potrzebna moc urządzenia grzewczego, ile oraz w jakiej wielkości powinno znaleźć się w danym obiekcie grzejników czy też ile powinna wynosić powierzchnia ogrzewania podłogowego.

Zapotrzebowanie na ciepło to parametr, który należy dokładnie obliczyć nie tylko przy projektowaniu nowego domu, ale również podczas przebudowy. W każdym z tych przypadków pomoże on dobrać optymalną moc urządzenia i dostosować całą instalację grzewczą tak, by móc liczyć na pełen komfort cieplny i jednocześnie nie prowadzić do marnowania dostarczanej energii. Co ważne, należy pamiętać o tym, że jest to parametr, który może się zmieniać. Ponieważ zapotrzebowanie na ciepło zależy m.in. od liczby okien czy sposobu wentylowania, należy mieć świadomość, że może ulec ono zmianie podczas każdego większego remontu, przebudowy i oczywiście na skutek każdych działań termomodernizacyjnych.

Jakie dane są do tego potrzebne?

Żeby obliczyć zapotrzebowanie na ciepło w pierwszej kolejności należy określić wymogi cieplne. Najlepiej dopasować preferowaną temperaturę do rodzaju pomieszczeń. Podczas gdy w łazience powinna być ona wyższa, w pokoju dziennym czy kuchni jak najbardziej może być nieco niższa. Jeszcze mniejsze temperatury sprawdzają się w sypialniach, a także pomieszczeniach mających charakter gospodarczy.

Ponadto, do obliczenia zapotrzebowania cieplnego potrzebne są dane konstrukcyjne budynku. Należy wziąć pod uwagę jego dokładne wymiary, a więc zarówno powierzchnię, jak i kubaturę. Istotny wpływ na zapotrzebowanie ciepła mają również:

  • liczba i wielkość okien,

  • liczba i rodzaj drzwi,

  • typ ścian,

  • grubość ścian,

  • rodzaj materiałów budowlanych,

  • zastosowana wentylacja,

  • lokalizacja budynku,

  • położenie budynku względem stron świata.

Jak widać, obliczenie zapotrzebowania na ciepło wymaga uwzględnienia naprawdę sporej ilości informacji. Ze względu na to, jak ogromne znaczenie dla efektywności cieplnej budynku ma ten parametr, zadanie to najlepiej powierzyć profesjonalistom.

Sprawdź pełną ofertę Kliwent - klimatyzacja, wentylacja, pompy ciepła

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%