Zamknij

Tradycje i zwyczaje pogrzebowe na świecie. Jak różne kultury przeżywają stratę?

13:15, 28.10.2024 art. sponsorowany Aktualizacja: 13:15, 28.10.2024

Sposób, w jaki każdy z nas przeżywa stratę, jest mocno zakorzeniony w kulturze, w której się wychowaliśmy. Tradycje i zwyczaje pogrzebowe zależą przede wszystkim od wierzeń religijnych w społeczeństwie. Dlatego każdy region ma trochę inne podejście do opłakiwania i chowania swoich zmarłych. Poznajmy kilka różnych sposobów na przeżywanie przez ludzi straty po śmierci.  

Zwyczaje w Środkowej Europie  

Zwyczaje pogrzebowe w Środkowej Europie, a co za tym idzie w Polsce, są silnie związane z chrześcijaństwem. Wiele osób, nawet nie wierzących, podąża za tradycją, organizując swoim bliskim tradycyjne katolickie pogrzeby. 

Chowanie zmarłego jest na ogół bardzo uroczyste. Jeszcze za życia osobę bliską śmierci odwiedza duchowny, który udziela ostatnich sakramentów. Ma to pomóc w szybkim i spokojnym przejściu zmarłego do nieba.  

Przed pogrzebem odbywa się również czuwanie przy ciele. Może się ono odbywać w domu rodzinnym, albo pogrzebowym, gdzie bliscy modlą się za duszę zmarłego. W niektórych bardziej wierzących rejonach ten etap może trwać nawet kilka dni.  

Najważniejsza jest jednak msza święta, podczas której odmawiane są intencje. Następnie trumna niesiona w specjalnym kondukcie dociera do wybranego miejsca pochówku na cmentarzu, gdzie rodzina i przyjaciele mogą się po raz ostatni pożegnać.  

Pamiętaj o tym, że w każdym regionie tradycje i zwyczaje mogą się odrobinę od siebie różnić. Sprawdź, jak dokładnie to wygląda w Wielkopolsce, wyszukując w internecie na przykład pogrzeby Poznań.  

Tradycje azjatyckie  

Jak wygląda sposób na pożegnanie w krajach znajdujących się dalej od nas i posiadających dość odmienną kulturę? Zajrzyjmy do Azji! 

W Azji ciężko jest znaleźć jeden konkretny rodzaj pochówku preferowany przez większość ludzi. Większość pogrzebów odbywa się wobec buddyjskich zwyczajów. Zmarli są kremowani, a ich prochy przechowują w urnach  bliscy. Na pogrzebach modli się za duszę osoby, która odeszła i składa jej ofiary w grobie. Nie jest to jedyny sposób praktykowany w tej części świata.  

W Chinach silnie wierzy się w bliskość osób, które odchodzą. Ich obrzędy skupiają się na wspieraniu zmarłych w przejściu na drugą stronę. Pogrzeby obejmują liczne ofiary w postaci jedzenia czy pieniędzy, które mają pomóc w zaświatach.  

Nie wszędzie podchodzi się tak pozytywnie do swoich zmarłych. W shintoizmie na przykład osoby, które odeszły uważa się za nieczyste. Rytuały odbywające się po śmierci mają na celu oczyszczenie duszy i oddzielenie jej od naszego świata.  

Obrzędy w Ameryce Łacińskiej  

W miejscach takich jak Meksyk czy Boliwia wspomina się swoich zmarłych z radością i uśmiechem. Meksykańskie Święto Zmarłych uznawane jest za jeden z bardziej barwnych i kolorowych obchodów na całym świecie. Uważa się, że w ten dzień zmarli wracają na ziemię, żeby spędzić czas ze swoimi bliskimi.  

Groby i domowe ołtarze są pełne ofiar w postaci jedzenia, napojów i charakterystycznych dla kraju czaszek. Kiedyś duże znaczenie miały również kwiaty, z których tworzyło się ścieżki do domów. Tak, aby zmarły mógł bez problemu dotrzeć do swoich bliskich.  

W Boliwii za to oddaje się większą cześć samym czaszkom zmarłych, które zazwyczaj przechowywane są w domach rodzinnych. W święta przystraja się je kwiatami i oferuje dary. Jest to podziękowanie za pomoc i ochronę w codziennym życiu.  

Inne ciekawe obchody  

W ostatnich czasach coraz powszechniejsze stają się naturalne sposoby pochówku, które nie mają aż tak bardzo wpływać na zanieczyszczenie środowiska. Zmarłych chowa się wtedy w biodegradowalnych trumnach, albo specjalnych urnach, które szybko się rozkładają. Modne stało się również sadzenie drzew albo roślin, które bardziej niż nagrobki mają wskazywać miejsce pochówku.  

Sposób, w jaki chowa się i żegna ze zmarłymi, zależy przede wszystkim od kultury występującym w danym regionie. Wiele tradycji i zwyczajów podkreśla jednak pamięć o osobach, które odeszły. Niektóre pomagają im w przejściu na drugą stronę, a inne wspierają ze świata żywych.  

W Polsce najpowszechniejsze są pogrzeby chrześcijańskie, chociaż coraz więcej osób decyduje się również na inne sposoby pochówku. Koniecznie sprawdź, jak wyglądają tradycje pogrzebowe w miejscu, z którego pochodzisz! 

(art. sponsorowany)
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
0%