Zamknij

Samochód zastępczy z OC sprawcy – co warto wiedzieć?

09:28, 25.11.2024 . Aktualizacja: 09:28, 25.11.2024
Skomentuj

W przypadku kolizji drogowej lub wypadku poszkodowani często muszą zmierzyć się z problemem braku środka transportu. W takiej sytuacji przysługuje samochód zastępczy z OC sprawcy. Jakie są warunki wynajmu auta zastępczego, jakie prawa mają poszkodowani i o czym warto pamiętać? Wyjaśniamy!

Kiedy przysługuje samochód zastępczy z OC sprawcy?

Każdy poszkodowany w wyniku wypadku lub kolizji drogowej, w którym pojazd uległ uszkodzeniu, ma prawo ubiegać się o samochód zastępczy z OC sprawcy. Jest to szczególnie ważne w sytuacjach, gdy własny pojazd jest niezdolny do użytku i konieczne jest zapewnienie transportu na czas naprawy lub do chwili otrzymania odszkodowania za szkodę całkowitą.

Warunkiem otrzymania samochodu zastępczego jest zgłoszenie szkody ubezpieczycielowi sprawcy i przedstawienie odpowiednich dokumentów. Warto pamiętać, że odpowiedzialność ubezpieczyciela obejmuje pokrycie kosztów najmu pojazdu zastępczego w uzasadnionym okresie, na przykład na czas naprawy uszkodzonego auta.

Zapraszamy do zapoznania się z ofertą na stronie https://www.compet.pl/uslugi/auto-zastepcze

Jak przebiega wynajem auta zastępczego?

Proces wynajmu auta zastępczego zaczyna się od zgłoszenia szkody do towarzystwa ubezpieczeniowego sprawcy. W większości przypadków to ubezpieczyciel organizuje bezgotówkowy wynajem samochodu zastępczego, co oznacza, że poszkodowany nie ponosi kosztów z własnej kieszeni. W sytuacji, gdy poszkodowany decyduje się na samodzielny wynajem, może ubiegać się o zwrot kosztów wynajmu auta zastępczego.

Dokumenty potrzebne do uzyskania pojazdu zastępczego:

  • zgłoszenie szkody (potwierdzenie przez ubezpieczyciela).

  • Dokument potwierdzający czas naprawy uszkodzonego pojazdu.

  • Informacje dotyczące polisy OC sprawcy.

Długo przysługuje samochód zastępczy?

Okres, na jaki przysługuje auto zastępcze, zależy od technologicznego czasu naprawy uszkodzonego pojazdu lub do momentu wypłaty odszkodowania w przypadku szkody całkowitej. Towarzystwa ubezpieczeniowe określają czas naprawy na podstawie szczegółowych kalkulacji.

W przypadku szkody całkowitej ubezpieczony ma prawo do pojazdu zastępczego do chwili, gdy otrzyma odszkodowanie i będzie mógł zakupić nowy samochód. Ograniczenie to wynika z konieczności zachowania ekonomicznie uzasadnionych wydatków.

Wynajem samochodu zastępczego – co warto wiedzieć?

Decydując się na wynajem samochodu zastępczego, warto zwrócić uwagę na kilka kluczowych kwestii:

  • rodzaj pojazdu – poszkodowanemu przysługuje samochód zastępczy o podobnej klasie do uszkodzonego auta.

  • Bezgotówkowy wynajem auta zastępczego – większość ubezpieczycieli oferuje możliwość bezpośredniego rozliczenia wynajmu z towarzystwem ubezpieczeń.

  • Okres wynajmu samochodu – musi być zgodny z czasem naprawy lub okresem niezbędnym do zorganizowania transportu zastępczego.

Wynajęcie auta zastępczego a koszty

Koszty wynajmu samochodu zastępczego są pokrywane przez ubezpieczenie OC sprawcy. Ważne, aby wybór firmy wynajmującej pojazd zastępczy był zgodny z zaleceniami ubezpieczyciela. Jeśli najem pojazdu zastępczego nie został wcześniej uzgodniony z towarzystwem ubezpieczeniowym, poszkodowany może mieć trudności z uzyskaniem pełnego zwrotu kosztów.

Kiedy ubezpieczyciel nie pokryje kosztów wynajmu?

Mimo że z polisy OC sprawcy przysługuje poszkodowanemu samochód zastępczy, ubezpieczyciel może odmówić pokrycia kosztów w sytuacjach, gdy:

  • poszkodowany ma dostęp do innego auta, np. drugiego auta w rodzinie,

  • wynajem przekroczył technologiczny czas naprawy,

  • wybór pojazdu zastępczego był nieuzasadniony ekonomicznie (np. wynajęto pojazd luksusowy zamiast klasy odpowiadającej uszkodzonemu pojazdowi).

(artykuł sponsorowany)
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%