Ukochany miś to dla wielu dzieci, a także dorosłych, coś więcej niż tylko zabawka. Dowodzi temu teoria przywiązania Johna Bowlby’ego, według której pluszak zaspokaja potrzebę bliskości, której dziecko w danej chwili potrzebuje. Podstawą poczucia bezpieczeństwa malucha jest obecność stałego opiekuna – osoby, którą zna i darzy zaufaniem. Maskotka może redukować lęk i stres związany z potrzebą bliskości z rodzicem, choć oczywiście efekt ten jest tylko chwilowy i nie może zastąpić obecności mamy czy taty.
Podobną rolę pluszaka dostrzegł brytyjski psychoanalityk Donald Winnicott, który podkreślał, że ukochany miś może być szczególnie pomocny w radzeniu sobie z wyzwaniami, które wymagają od dziecka zmiany otoczenia. Pierwszy dzień w przedszkolu czy przeprowadzka będą dla malucha mniej stresujące, jeśli będzie miał w pobliżu obiekt przejściowy, czyli przedmiot, który dobrze zna i kojarzy mu się z poczuciem bezpieczeństwa.
Znane obiekty mogą znacznie przyczynić się do zmniejszenia stresu dziecka, zredukować lęki separacyjne i stworzyć tzw. bezpieczną bazę – poczucie stabilizacji w zmianach, których dziecko nie do końca rozumie i potrafi zaakceptować.
W pracy terapeutycznej z dziećmi maskotki odgrywają istotną rolę. Najmłodsi często mają trudność z nazwaniem swoich odczuć, a pluszak może być narzędziem, które im to ułatwi. Terapia poprzez zabawę pozwala dotrzeć do dziecka, które może obawiać się rozmowy o swoich problemach czy traumach lub wstydzić się, przeżyć, z którymi przyszło mu się zmagać. Odgrywanie ról z wykorzystaniem maskotki może być również pomocne w komunikacji rodzica z dzieckiem – szczególnie jeśli opiekun ma obawy, że maluch coś ukrywa lub z czymś się zmaga. Taka rozmowa z pluszowym towarzyszem może pomóc rodzicowi dostrzec źródło problemów, co bywa niezbędne, aby móc skutecznie pomóc dziecku.
Pluszak może być pomocny podczas prób samodzielnego zasypiania we własnym łóżku czy pokoju, pełniąc rolę „strażnika snu”. Dla wielu dzieci bycie samym w pomieszczeniu w nocy bywa źródłem stresu i lęku, podobnie jak ciemność. Ukochana maskotka może redukować te lęki, szczególnie jeśli rodzic będzie podkreślał rolę pluszowego opiekuna podczas wieczornych rytuałów związanych z zasypianiem.
Dodatkowo warto rozważyć wybór pluszaka sensorycznego, który może mieć dodatkowe właściwości uspokajające. Maskotki wypełnione lawendą, obciążone delikatnie dla efektu otulenia lub wykonane z tkanin o różnej fakturze mogą wspomóc dziecko w wyciszeniu przed snem.
W większości przypadków to dziecko wybierze pluszaka, który zostanie jego misiem terapeutycznym. Warto jednak zwrócić uwagę, aby maskotka była bezpieczna, wykonana z naturalnych tkanin i miękka w dotyku. Istotne jest, by nie posiadała żadnych niebezpiecznych dodatków, które mogłyby stanowić zagrożenie. Pluszowy przyjaciel może doświadczyć wielu wyzwań – być towarzyszem podróży, zabaw na dworze czy pobytu w przedszkolu, dlatego ważne, aby maskotka była wytrzymała i solidnie wykonana.
Utrata ukochanej przytulanki może być trudna dla dziecka, dlatego warto wybierać modele, które można bez problemu wyprać, wyczyścić czy naprawić. Takie cechy posiada eko maskotka dostępna w sklepie Misie Agaty – polskiego producenta maskotek z Bielska-Białej. Eko kolekcja pluszaków to zbiór uroczych zwierzątek, które wywołują u dzieci pozytywne skojarzenia. Kurki, dinozaury, pieski czy owieczki to tylko niektóre z bohaterów, które mogą stać się towarzyszami dziecka, powiernikami jego sekretów czy sposobem na radzenie sobie z trudnymi emocjami.
Pluszaki pełnią znacznie większą rolę niż tylko funkcję zabawki. Są wsparciem w trudnych emocjach, pomagają oswoić lęki i stanowią ważny element procesu dojrzewania emocjonalnego dziecka. Wybierając odpowiedniego pluszaka, dajesz dziecku nie tylko zabawkę, ale i wsparcie w sytuacjach, które są dla niego wyzwaniem.
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz