Zamknij
REKLAMA

Kredyt deweloperski - ile można uzyskać?

15.38, 04.07.2022 materiały partnera

Banki bardzo chętnie wspierają działalność deweloperów, oferując im między innymi prowadzenie obowiązkowych rachunków powierniczych, czy też możliwość ubiegania się o specjalny kredyt deweloperski. Jego celem jest finansowanie inwestycji, które związane są z budową osiedli mieszkaniowych, biurowców i innych obiektów. Takie kredyty deweloperskie udzielane są najczęściej na wysokie kwoty, dlatego też ich zaciągnięcie wiąże się z wieloma wymaganiami.

Co to jest kredyt deweloperki i kto może z niego skorzystać?

Kredyt deweloperski jest to specjalny rodzaj produktu finansowego, udzielanego przez banki deweloperom, a więc firmom zajmującym się działalnością deweloperską. Można go zaciągnąć tylko na konkretny cel, jak na przykład na sfinansowanie kosztów budowy albo rozbudowy nieruchomości mieszkalnych lub komercyjnych, które przeznaczone są na sprzedaż. Kredyt deweloperski ma w założeniu pokryć część kosztów inwestycji, które są najczęściej bardzo wysokie. Z reguły deweloperzy potrzebują środków finansowych na budowę:

- co najmniej kilku budynków wielorodzinnych,

- zespołu domów jednorodzinnych,

- całych osiedli mieszkaniowych,

- obiektów komercyjno-usługowych,

- biurowców itp.

Realizacja wspomnianych wyżej projektów pochłania często kilkanaście milionów złotych, a nawet i niekiedy jeszcze więcej. Niewiele firm deweloperskich może pozwolić sobie na pokrycie takich wydatków inwestycyjnych ze środków własnych lub z pieniędzy wpłaconych przez przyszłych nabywców nieruchomości. Dlatego też korzystają w większości przypadków z finansowania przez banki. Więcej o tym, co to jest kredyt deweloperski przeczytasz na https://domardevelopment.pl/kredyt-deweloperski/.

Jak działa kredyt deweloperski?

Jak działa i na czym polega zaciągnięcie takiego produktu finansowego z banku? Deweloperzy mogą się o niego ubiegać na konkretny projekt inwestycyjny, który chcą zrealizować. Co istotne, banki muszą go najpierw ocenić pod względem ryzyka i rentowności. Warto także podkreślić, że większość instytucji udziela finansowania na pokrycie tylko części realizacji inwestycji budowlanej. Środki z tytułu kredytu deweloperskiego rzadko wypłacane są w całości. Deweloper otrzymuje transze po wykonaniu kolejnego etapu budowy. Kredyt dla firm deweloperskich dostępny jest w wielu instytucjach bankowych, ponieważ chętnie się one decydują na ich finansowanie. Sprzyja temu między innymi bardzo dobra koniunktura minimalizująca ryzyko niepowodzenia inwestycji, a więc jednocześnie ryzyko kredytowe.

Warunki kredytu deweloperskiego

Warunki otrzymania kredytu deweloperskiego są różne w zależności od instytucji bankowej. Jednak różnice dostrzegalne są jedynie w detalach, gdyż ogólne parametry są dość podobne dla tego produktu finansowego. Kredyt jest udzielany:

- na ściśle określony cel np. budowę, rozbudowę lub dokończenie nieruchomości mieszkalnych, lub komercyjnych przeznaczonych do sprzedaży, lub wynajęcia,

- na okres kredytowania wynoszący od 3 do 5 lat,

- w wysokości do maksymalnie 75-80% wartości inwestycji.

Okres kredytowania podzielony jest na dwa etapy - budowę i sprzedaż nieruchomości. Najczęściej wraz z etapem sprzedaży rozpoczyna się spłata kredytu.

(materiały partnera)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
REKLAMA
0%