Zamknij
REKLAMA

Jak często wymieniać pościel?

09:48, 15.05.2020 | materiały partnera

Domownicy bardzo często zastanawiają się nad tym, jak często powinno się wymieniać pościel w swojej sypialni. Warto podkreślić, że pościel nie brudzi się zbyt szybko chyba, jednak z czasem trzeba pomyśleć o jej zmianie. Robi się to głównie ze względów higienicznych i zdrowotnych. Dzięki temu zainteresowani mogą zabezpieczyć się przed bakteriami i drobnoustrojami. Każdy chciałby spać w świeżej i pachnącej pościeli, dlatego warto wymieniać ją jak najczęściej, a więc wtedy, kiedy pozwala na to sytuacja. Niezmieniana pościel może być źródłem wielu groźnych roztoczy, więc jeśli ktoś będzie lekceważył taką czynność może wywołać u siebie wiele dolegliwości chorobowych, objawiających się m.in. zmianami skórnymi, które potem będą trudne do wyeliminowania. Roztocza są groźne nie tylko dla osób dorosłych, ale też dla najmłodszych istot. Ponadto warto zauważyć, że w pościeli może znaleźć się wiele innych elementów, w tym:

  • sierść (jeśli posiada się jakieś zwierzę domowe),
  • resztki jedzenia,
  • ludzki naskórek (zrogowaciały).

Jak widać regularne zmienianie pościeli w swojej sypialni to konieczność, jeśli ktoś chce udanie zatroszczyć się o własne zdrowie. Nową pościel w świetnych wzorach znajdziesz na https://posciel.to/posciele.

Wymiana pościeli - kiedy należy to zrobić?

Wymiana pościeli powinna być realizowana jak najczęściej, jednak nie każdy ma na to czas, a ponadto nie zawsze uda się wyprać na czas brudną pościel, którą wrzuciło się wcześniej do pralki, aby wymienić kolejną. Najważniejsze jest jednak to, aby ta czynność nie była w żadnym stopniu zaniedbywana, a więc nie powinna się odbywać rzadziej niż raz na miesiąc. Zaleca się jednak wymianę pościeli przynajmniej raz na dwa tygodnie, chociaż wiele zależy tutaj od zaangażowania samych domowników oraz od stopnia zabrudzenia pościeli. Dbając o swoją higienę, warto przestrzegać takich zasad, aby mieć pewność, że dane osoby zabezpieczą się przed wieloma poważnymi schorzeniami i zmianami skórnymi, co jest ważne zwłaszcza w przypadku dzieci i seniorów. Istotną informacją jest również to, że w przypadku alergików pościel może być wymieniana nawet raz na tydzień, ponieważ to ta grupa osób jest najbardziej narażona na szkodzliwe działanie roztoczy.

Nieregularna wymiana pościeli - do czego może doprowadzić?

Nieregularna wymiana pościeli może doprowadzić do wielu nieprzyjemnych konsekwencji, w tym do zwiększonego ryzyka zachorowania na astmę czy też egzemę. U domowników może pojawić się również wzmożony katar. Warto mieć jednak na uwadze to, że nie wszyscy stosują się do powyższych zasad, świadomie narażając swoje zdrowie na szwank. Roztocza nie znikną same z siebie, a w brudnej pościeli będą się mnożyć i rozwijać w zastraszającym tempie, co na pewno będzie miało bardzo negatywny wpływ na ludzkie zdrowie, zwłaszcza u tych osób z osłabionym układem odpornościowym. Co za tym idzie, warto wpisać do swoich obowiązków domowych regularną wymianę pościeli. Można to sobie zapisać na kartce, przywiesić na lodówce i co jakiś czas na taką informację zerkać, aby nigdy o tej czynności nie zapomnieć. Dzięki temu zainteresowani zabezpieczą się przed wieloma alergenami. 

(materiały partnera)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
REKLAMA