Zamknij
REKLAMA

Wysokoprzetworzona żywność przyspiesza proces starzenia się

12:50, 02.09.2020 | PAP
Skomentuj PAP

Telomery to markery starzenia się komórki. Wraz z wiekiem skracają się one w wyniku kolejnych podziałów komórkowych. Badania sugerują, że proces ten może przebiegać szybciej lub wolniej w zależności od sposobu odżywiania.

Spożywanie dużej ilości produktów o wysokim stopniu przetworzenia powoduje skracanie się telomerów, zakończeń chromosomów, chroniących je przed uszkodzeniami. Proces ten ma związek z biologicznym starzeniem się organizmu ? wynika z badań opublikowanych przez ?American Journal of Clinical Nutrition?.

Naukowcy z Uniwersytetu Nawarry w Hiszpanii analizowali dane dotyczące 645 mężczyzn i 241 kobiet po 55. roku życia. Uczestników podzielono na 4 grupy w zależności od częstotliwości spożywania żywności wysoko przetworzonej. Badani dostarczyli próbki DNA i co dwa lata wypełniali szczegółowe kwestionariusze dotyczące nawyków żywieniowych.

U osób z grupy spożywającej najwięcej żywności przetworzonej często występowała historia chorób układu sercowo-naczyniowego i cukrzycy w rodzinie.

W porównaniu z osobami spożywającymi najmniej przetworzonej żywności, pozostałe trzy grupy miały podwyższone prawdopodobieństwo szybszego skracania telomerów o odpowiednio ? 29, 40 i 82 proc.

Wcześniejsze badania wskazywały na silną zależność pomiędzy spożywaniem żywności przetworzonej a nadciśnieniem, otyłością, depresją, cukrzycą typu 2 i niektórymi rodzajami nowotworów.(PAP)

koc/ agt/

()
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

REKLAMA