Zamknij
REKLAMA

UOKiK: banki obniżyły opłaty za zaświadczenia o spłacie kredytu hipotecznego

21:06, 23.12.2020 | PAP
Skomentuj PAP

UOKiK wyjaśnił, że zaświadczenia o historii spłaty kredytu hipotecznego są potrzebne osobom starającym się o unieważnienie umowy kredytowej w postępowaniu sądowym.

Po interwencji prezesa UOKiK banki obniżyły opłaty za zaświadczenia o spłacie kredytu hipotecznego. W najbardziej jaskrawym przypadku opłata za okres 20-letni została obniżona z 3 tys. zł do 50 zł - poinformował w środę Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

Dodano, że w wyniku przeprowadzonej interwencji, wysokość opłat za jeden egzemplarz zaświadczenia wynosi obecnie od 50 do 200 zł w zależności od banku.

"Wysokie opłaty mogły zniechęcać kredytobiorców do wytoczenia powództwa i stały się dla nich poważną barierą finansową. Co więcej, bez takiego zaświadczenia konsument nie byłby w stanie określić żądanej od banku kwoty z tytułu spłaconego częściowo kredytu i odsetek. Po podjętej w interesie kredytobiorców interwencji opłaty zostały znacząco zmniejszone" - mówił, cytowany w komunikacie, prezes UOKiK Tomasz Chróstny.

Dodał, że podstawą działania urzędu były otrzymane przez urząd skargi konsumentów.

?W efekcie podjętych przez nas działań banki istotnie obniżyły wysokość opłat za zaświadczenia o historii spłaty kredytu hipotecznego. Ponadto wysokość opłat nie jest już uzależniona od długości okresu w którym konsument spłaca kredyt hipoteczny" - mówi szef UOKiK.

Urząd podał, że Chróstny skierował apel do siedmiu banków oraz Związku Banków Polskich, w którym przedstawił swoje stanowisko dotyczące m.in. opłat za wydawanie zaświadczeń. Banki zostały poinformowane, że zasadnym działaniem z ich strony byłoby określenie limitu opłat, które mogą zostać pobrane od konsumenta w sytuacji, gdy składa on wniosek dotyczący jednej umowy, a informacje, o które się ubiega przedstawiane są w kilku różnych dokumentach, za które bank pobiera odrębne opłaty.

UOKiK przypomina, że prezes urzędu wydał w sierpniu tego roku jedną decyzję nakładającą karę 5 mln zł na Deutsche Bank. W tym przypadku prezes UOKiK uznał, że stosowane przez Deutsche Bank Polska postanowienia odnoszące się do mechanizmu wyliczania opłat za wydanie zaświadczenia o historii spłaty kredytu są klauzulami niedozwolonymi. Decyzja nie jest prawomocna.

Ponadto urząd zakończył cztery postępowania wyjaśniające dotyczące BNP Paribas Bank Polska, Credit Agricole Bank Polska, PKO BP i Raiffeisen Bank International AG, oraz ?zakończył działania miękkie" w sprawie Banku Millennium, Getin Noble Banku i mBanku.

Prezes Urzędu nie kwestionował natomiast opłat pobieranych przez Bank Millennium oraz mBank, a BNP Paribas już przed wszczęciem postępowania wyjaśniającego podjął decyzję o rezygnacji z mechanizmu naliczania opłat, który uzależniał ich wysokość od długości wnioskowanego okresu.(PAP)

autor: Łukasz Pawłowski

pif/ dym/

()
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

REKLAMA
0%