Zamknij
REKLAMA

Kupno samochodu bez OC - co musisz wiedzieć?

00:00, 31.03.2021 | materiały partnera

Używane samochody cieszą się ogromną popularnością wśród Polaków, co wynika przede wszystkim z ich atrakcyjnych cen. Warto jednak pamiętać, aby nabywany pojazd miał komplet dokumentów. Trzeba także sprawdzić ważność obowiązkowego ubezpieczenia OC. Dowiedz się, jak postąpić w przypadku, gdy auto nie ma ważnej polisy.

Zgodnie z obowiązującymi przepisami, każdy zarejestrowany samochód – niezależnie od tego, czy jest użytkowany, czy też nie – powinien mieć ważne ubezpieczenie OC. Oznacza to, że nabywany pojazd powinien być ubezpieczony. Tyle w teorii, ponieważ praktyka bywa inna.

Sprawdź, czy używane auto ma ważną polisę OC

Jeżeli chcesz mieć pewność, że samochód jest ubezpieczony, wystarczy poprosić sprzedawcę o przedstawienie stosownego dokumentu. Papierowe potwierdzenie zwykle bywa wystarczające – jest tam informacja o dacie zawarcia ubezpieczenia oraz momencie jego wygaśnięcia.

Doświadczenie wielu kierowców pokazuje, że do prywatnych sprzedawców trzeba mieć ograniczone zaufanie. Dlatego nic nie stoi na przeszkodzie, aby sprawdzić ważność polisy we własnym zakresie. Jak tego dokonać?

Z pomocą przychodzi internetowy serwis Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego (UFG). Wystarczy wejść na stronę www, a następnie wybrać zakładkę „Baza OC i AC” oraz „Identyfikacja umowy OC na dzień…”. Aby sprawdzić ważność polisy, należy podać:

· numer rejestracyjny pojazdu

· numer VIN samochodu.

W informacji zwrotnej otrzymasz dane o ubezpieczeniu OC tego konkretnego pojazdu.

Szerzej o tym aspekcie można przeczytać w artykule dostępnym na stronie https://rankomat.pl/samochod/kupno-samochodu-bez-oc.

Gdy samochód używany nie ma ważnego OC…

Jeśli w momencie zakupu pojazdu okaże się, że auto nie ma ważnego ubezpieczenia OC, należy jak najszybciej wykupić polisę. Warto bowiem mieć świadomość, że nie można poruszać się samochodem, który nie jest ubezpieczony.

Pamiętaj! Pośpiech nie jest dobrym doradcą. Pod wpływem emocji łatwo o wybór przypadkowej oferty ubezpieczeniowej. Zawsze warto porównać dostępne propozycje, korzystając z ogólnodostępnych darmowych narzędzi internetowych. Przykładowo na stronie https://rankomat.pl dostępny jest kalkulator internetowy, za pomocą którego szybko obliczysz wysokość składki. Wystarczy wpisać swoje dane, by w informacji zwrotnej otrzymać dane na temat kosztów polisy w konkretnych towarzystwach ubezpieczeniowych. Potem nie pozostaje nic innego jak wybrać najtańszą opcję.

Ubezpieczenie zaczyna działać właściwie od razu (masz 7 dni na dokonanie wpłaty), co pozwala wrócić do domu pojazdem.

Wykup polisę, aby uniknąć konsekwencji finansowych

Pamiętaj! Użytkowanie auta bez ważnego ubezpieczenia OC to ryzyko. Za brak polisy grożą poważne konsekwencje finansowe – kary wynoszące nawet kilka tysięcy złotych. Dlatego – jeżeli używany samochód nie ma ważnego ubezpieczenia – wykup najtańsze OC. Zapłacisz zaledwie kilkaset złotych, a możesz zaoszczędzić znacznie więcej.

(materiały partnera)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
REKLAMA
0%