W piątek odbyła się II Sesja Rady Powiatu w Śremie
Przewodniczący Rady Marcin Chwałczyński poinformował radnych, iż zostały utworzone trzy komitety: Prawa i Sprawiedliwości (Robert Piątek – przewodniczący, Martyna Wachowiak, Sylwia Dopierała i Wojciech Zajler), Klub radnych Koalicji Obywatelskiej (Beata Sarnowska-Czajka, Artur Bielawski, Piotr Ruta, Marcin Chwałczyński i Hieronim Bartkowiak- przewodniczący) i Klubu Radnych KWW Zenona Jahnsa (Wojciech Świdurski – przewodniczący, Ewa Lisek i Zenon Jahns).
Radni przegłosowali porządek obrad bez uwag.
Zarząd podjął decyzję o zawarciu porozumienia z Komendą Wojewódzką Policji w Poznaniu na przekazanie środków 100 000 na fundusz wsparcia Policji z przeznaczeniem a zakup samochodu osobowego nieoznakowanego dla Komendy Powiatowej Policji w Śremie.
Kolejnym punktem sesji był wybór skarbnika. Została nim Tatiana Cynka, mieszkanka Konarzewa która ukończyła Uniwersytet Ekonomiczny w Poznaniu, specjalność finanse i rachunkowość przedsiębiorstw oraz Wyższą Szkołę Handlu w Poznaniu, specjalność rachunkowość.
Od 1 marca 2020 roku pełniła skarbnika w Urzędzie Miejskim w Mosinie, wcześniej pracowała w Urzędzie Miasta Poznania oraz DPS w Lisówkach. 25 lat doświadczenia w tej pracy. Zdaniem P. Ruty osoba kompetentna na to stanowisko prosił o przegłosowanie jej kandydatury.
Radny Emil Majsner prosił o to aby pani skarbnik udzieliła informacji na zadanie pytania. Co jest takiego fantastycznego w powiecie śremskim że zamieniła pani Mosinę na Śrem? - pytał radny.
Radny również chciał przestrzec nową panią skarbnik, iż w poprzedniej kadencji dwie skarbniczki pożegnały się z tym stanowiskiem.
W Polsce jest 2470 gmin a powiatów 314. I to jest główną motywacją, iż chcę zostać skarbnikiem powiatu, bo gminy już byłam. A co do zwolnień, to do trzech razy sztuka. Mam nadzieję, iż ja się tu utrzymam odpowiedziała T. Cynka.
W głosowaniu wszyscy radni poparli tę kandydaturę.
Co wydarzyło się takiego niespodziewanego, powiat chce likwidować MOS (Międzyszkolny Ośrodek Sportu). Zapowiedział, iż niezależnie od udzielenia wypowiedzi w tym temacie, będę głosował przeciw, gdyż pozbawiamy się dotacji w wysokości 170 milionów złotych skomentował radny Majsner zamiar starostwa.
Odpowiedzi udzieliła Wioleta Jastrząbek. Jej zdaniem powiat ma prawo przekształcać i likwidować jednostki oświatowe. Po drugie ta placówka jest placówką wychowania pozaszkolnego w związku z tym nie wiąże się z prowadzeniem bezpośrednio przez powiat.
Starosta Piotr Ruta zabrał głos i powiedział wszystkim, iż w całej Wielkopolsce istnieją tylko trzy MOS-y. Zdaniem starosty pieniądze są przekazywane tylko pracownikom a nie dzieciom. Ponadto ilość zadań, które MOS wykonywał było mało. Ruta zapewnił, iż nie będzie strat dla dzieci i młodzieży.
W głosowaniu wspomniany radny Majsner był przeciw, PIS wstrzymał się od negatywnej decyzji. Jedenastoma głosami (radni KWW Jahnsa i PO) poparto likwidację MOS w Śremie.
Podczas tej sesji desygnowano przedstawicieli powiatu do Stowarzyszenia Gmin i Powiatów Wielkopolskich. Od 2000 roku Powiat Śremskich jest członkiem tego stowarzyszenia. Wraz z nową kadencją zostali wybrani: Piotr Ruta i Marcin Chwałczyński.
Jednym z ostatnich punktów piątkowej sesji było wynagrodzenie dla starosty śremskiego.
Jeśli chodzi o wynagrodzenie starosty śremskiego to wygląda o no następująco:
Kwoty przyjęte są kwotami maksymalnymi z widełek.
Radni przegłosowali ten punkt bez zastrzeżeń.
0 0
Podobny skarbnik był z nominowania PO z Poznania?
0 0
Kasa dla władz Powiatu - Starosta p. Ruta maksymalna kwota z widełek, fajnie, ciekawe, co na to pracownicy Starostwa - muszę się zapytać znajomego który tam pracuje :)