Zamknij

Książka "KSIĄŻ’39 - Niewinnie straceni' miała oficjalną premierę! Wystartowała promocja historycznego dzieła

11:30, 12.04.2022 Aktualizacja: 13:21, 12.04.2022
Skomentuj

Z powodu epidemiologicznych planowana premiera musiała zostać przełożona. Na szczęście wreszcie, po 4 miesiącach udało się oficjalnie zaprezentować publikację. Społeczność Książa Wlkp. jest bardzo dumna z wydanej książki. I słusznie, jest to bardzo cenne, historyczne dzieło.

W niedzielę 10 kwietnia w Ceglarni w Jarosławkach odbyło się spotkanie w związku z premierą książki "Książ'39 - Niewinnie straceni...". Tego dnia z mieszkańcami Książa Wlkp. oraz innymi osobami zainteresowanymi publikacją spotkali się z przedstawicielami ksiąskiego samorządu, Centrum Kultury Książ Wlkp. i Tomaszem Cieślakiem, spod którego pióra wyszła publikacja. 

Podczas  wydarzenia cenna, historyczna publikacja została dokładnie zaprezentowana. Odbyły się także występ Anity Szymanowskiej i  Mariusz Śląskiego oraz wystawa przedstawiająca fotografie powstałe podczas inscenizacji historycznej, która odtworzyła przebieg wydarzeń z października 1939 r. w Poznaniu i Książu. 

Natomiast w piątek 8 kwietnia miała miejsce przedpremiera książki. Odbyła się ona w Muzeum Regionalnym w Pleszewie. Miejsce to nie zostało wybrane przypadkowo, w projekcie uczestniczyli bowiem rekonstruktorzy z Drużyny Tradycji 70. pp z Pleszewa. Była to także okazja do podziękowań dla grupy rekonstruktorów.

O czym jest książka "Książ'39 - Niewinnie straceni..."?

Opowiada ona o hitlerowskiej egzekucji z 20 października 1939 r., jaką była hitlerowska Operacja Tannenberg. Operacja miała na celu eksterminację polskiej warstwy przywódczej i inteligencji m.in. z Wielkopolski. Na specjalnie przygotowanych listach proskrypcyjnych umieszczone zostały nazwiska Polaków uznanych za szczególnie niebezpiecznych dla III Rzeczy - duchownych, polityków, przedsiębiorców, powstańców wielkopolskich i śląskich, ludzi kultury, nauki i sztuki.

W tym gronie znaleźli się także Mieszkańcy Ziemi Ksiąskiej i Dolskiej - 17. obywateli, którzy niespodziewanie w brutalny sposób zostali wyrwani ze swego dotychczasowego życia, codziennych obowiązków, rozłączeni z bliskimi. Po aresztowaniu, fikcyjny, doraźny sąd skazał ich na śmierć.

20 października 1939 r. o godz. 17.30 na ksiąskim rynku odbyła się publiczna egzekucja. Dokonali jej członkowie 14. Einsatzkommando, a jego dowódcą i przewodniczącym sądu był Gerhard Flesch.

Niewinnie straceni obywatele pochowani zostali w masowym grobie, do którego przygotowania Niemcy zmusili lokalnych mieszkańców. Była ta jedna z 14. masowych egzekucji, jakie odbyły się w Wielkopolsce od 20 do 23 października 1939 r. 

(.)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

🙂🤣😐🙄😮🙁😥😭
😠😡🤠👍👎❤️🔥💩 Zamknij

Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu portalsremski.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas lub użyj przycisku Zgłoś komentarz

0%