Zamknij

Tak wyglądały dawne stroje. Kobiety nosiły na sobie nawet kilkadziesiąt kilogramów!

18:00, 08.11.2022
Skomentuj zdj. CK Książ Wlkp. zdj. CK Książ Wlkp.

Gośćmi ostatniego ze spotkań odbywających się w ramach projektu realizowanego przez Uniwersytet Entuzjastów Świata pt. „Spotkajmy się przy kawie z…” byli przedstawiciele Stowarzyszenia „Zaborowo Nasza Wieś Dawniej i Dziś” – rodzina Szymańskich. Oprócz tego, że zdradzili wiele ciekawostek dotyczących lokalnych strojów ludowych, to jeszcze się w nich zaprezentowali 4 listopada w Bibliotece Publicznej w Książu Wlkp.! Na to wydarzenie zabrali ze sobą również niecodziennych gości, „sąsiadów z Biskupizny”, czyli część Biskupiańskiego Zespołu Folklorystycznego z Domachowa i Okolic.

Prezes stowarzyszenia Tomasz Szymański opowiedział o działaniach, jakie jego członkowie podjęli w kierunku odtworzenia tradycyjnego stroju zaborowskiego z XIX w. Informacji i inspiracji szukali wszędzie: w muzeach, prywatnych zbiorach, internecie, podczas spotkań z etnografami. Przydały się zdjęcia, obrazy, ryciny oraz materiały, jakie opracował m.in. Oskar Kolberg, polski etnograf, encyklopedysta, folklorysta i kompozytor, aby jak najdokładniej odwzorować lokalny ubiór sprzed wielu dekad. Proces projektowania i szycia trwał wiele miesięcy. Beata Szymańska wraz z córkami zaprezentowała się w ówczesnej kobiecej stylizacji, pokazując, jak wiele warstw – w zależności od pory roku – musiały wówczas nosić panie. A ich strój ważył nawet… kilkadziesiąt kilogramów!  Ważna była też biżuteria – ilość sznurów i jakość korali świadczyła m.in. o majętności damy. Z kolei u mężczyzn atrybutem był zegarek na łańcuszku, który stanowił element garderoby męskiej zaprezentowanej przez Tomasza Szymańskiego.

Prezentację „Z dziada pradziada – dawny strój z okolic Książa Wlkp.” przeplatały przyśpiewki lokalne i nie tylko w wykonaniu zaproszonych gości z Zaborowa i Biskupizny. Licznie zebrane audytorium mogło również zobaczyć, jak się kiedyś tańczyło. 

Na koniec każdy z uczestników otrzymał pakiet niepodległościowy, w którym znalazło się zaproszenie na obchody 11 listopada w Książu Wlkp. wraz z flagą, rozetką oraz rogalem świętomarcińskim.

Projekt „Ksiąscy seniorzy aktywizują kulturalnie” dofinansowany został w ramach Programu „Działaj Lokalnie” Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności realizowanego przez Akademię Rozwoju Filantropii W Polsce. Realizuje go Uniwersytet Entuzjastów Świata w partnerstwie z Centrum Kultury Książ Wlkp.

[ZT]50699[/ZT]

(CK Książ Wlkp.)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

🙂🤣😐🙄😮🙁😥😭
😠😡🤠👍👎❤️🔥💩 Zamknij

Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu portalsremski.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas lub użyj przycisku Zgłoś komentarz

0%