Zamknij

OSP w Śremie istnieje już 220 lat! W sobotę jednostka świętowała rocznicę

10:12, 30.03.2021 M.M Aktualizacja: 10:19, 30.03.2021
Skomentuj
reo

W sobotę 27 marca 2021 r. Ochotnicza Straż Pożarna w Śremie obchodziła 220-lecie swojego istnienia. Pierwotnie obchody zaplanowano w bardziej spektakularny sposób. Jednak ze względu na pandemię i obowiązujące obostrzenia wydarzenie odbyło się skromnie, w ograniczonym gronie osób.

Uroczystość odbyła się właśnie 27 marca br. w Miejskim Parku Ekologicznym im W. Puchalskiego w Śremie. W celu upamiętnienia tego dnia strażacy zasadzili drzewo, któremu nadali imię Florian.

W marcu 2020 r. w archiwum Pruskiego Dziedzictwa Kulturowego w Berlinie został odnaleziony dekret królewski z 1801 r. mówiący o założeniu w Śremie Straży Pożarnej. I właśnie to wydarzenie, które miało miejsce w Królewcu 1801 r. dzisiaj chcemy upamiętnić wkopując ten okazały dąb, który będzie przypominał mieszkańcom o 220 latach służby śremskiej ochotniczej straży pożarnej w Śremie. Oddajemy cześć i honor zasłużonym strażakom dla jednostki ochotniczej straży pożarnej Śrem a dla nowych pokoleń sadzimy dąb jako symbol odwagi i bohaterstwa!

Obok dębu znajdzie się tabliczka z refleksją Ewy Pódy-Michalskiej o treści:

Drzewa całe swe życie ciągle pozostają w ziemi, z której wyrosły. Zawsze towarzyszą człowiekowi. Ze względu na swą długowieczność, często są niemymi świadkami historii.

 

Historia OSP w Śremie

Ochotnicza Straż Pożarna w Śremie powstała 12 lipca 1801 r. dekretem króla Prus Fryderyka III Hohenzollerna. Królewski dekret przewidywał, że utworzona straż pożarna będzie sprawować opiekę nie tylko nad Śremem, ale także innymi miastami i wsiami, takimi jak Jarocin, Pleszew, Kórnik, Mosina, Środa Wielkopolska, Kościan, a także o wiele większe miasto Leszno. Straż Pożarna zajęła wówczas drewnianą strażnicę pożarową zbudowaną w 1734 r. na rynku niedaleko dzisiejszego ratusza.

Pierwszą udokumentowaną akcją śremskich strażaków jest wielki pożar Pleszewa w 1806 r. Nie wiadomo, jak toczyły się losy straży do 1867 r., pewne jest jednak, że w wyniku wielkiej przebudowy miasta w 1832 r., kiedy zastąpiono drewnianą zabudowę miasta budynkami murowanymi, zbudowano nową, murowaną remizę na ul. Nadbrzeżnej. 16 września 1867, w wyniku zebrania śremskich obywateli, Niemców, Polaków i Żydów, utworzono nową straż i od tej daty do 2020 r. wzmiankowało się utworzenie Ochotniczej Straży Pożarnej w Śremie. Zajęto wówczas remizę na ul. Nabrzeżnej, rozbudowano ją o dwa garaże i dobudowano wieżę. Pierwszym naczelnikiem był Polak, Teofil Smolibocki, nauczyciel w Królewskim Gimnazjum w Śremie.

W 1874 r. przez 10 lat funkcję naczelnika piastował Niemiec, Otto Boldin. Po nim znów do 1899 r. naczelnikiem został Smolibocki. Za jego czasów wykonano w 1892 r. sztandar, który został uroczyście został wręczony strażakom dwa lata później. Paul Pfeiffer zapisał się w historii jako ostatni niemiecki naczelnik, który wywiózł sztandar z 1892 roku do Austrii, gdzie został odnaleziony dopiero w 2019 roku. Po odzyskaniu przez Polskę niepodległości strażacy znaleźli się w nowej sytuacji. Naczelnikami wówczas zostawali tylko Polacy. W latach 1919-1925 naczelnikiem został Jakub Homan, a w latach 1925-1936 Franciszek Ławicki. Za jego urzędowania w 1927 r. został nadany pierwszy polski sztandar jednostce oraz oddano do użytku nową, większą remizę w podwórzu ratusza. Starą remizę sprzedano i po dziś dzień służy jako budynek mieszkalny.

Po wybuchu wojny i zajęcia miasta przez wojska niemieckie dokumenty OSP Śrem jak i sztandar znalazły się w niebezpieczeństwie. Pod osłoną nocy sztandar zabezpieczył Stanisław Skotarczak i trzymał pod podłogą własnego mieszkania, aż do stycznia 1945 r. Władze okupacyjne powołały Przymusowy Oddział Pożarnicy Polaków, którego dowódcą został przedwojenny komendant powiatowy OSP Stefan Raszewski a jego zastępcą Stanisław Skotarczak. Po wyzwoleniu Śremu Stefan Raszewski zwołał zebranie, w którym wznowiono działalność OSP Śrem. Naczelnikiem do 1956 r. został Stefan Raszewski, a prezesami w tych latach był do 1953 r. Tadeusz Cofta, a do 1962 r. Franciszek Ławicki. Następnym naczelnikiem do 1964 r. był Stanisław Adamski. W 1962 r. prezesem został Stanisław Skotarczak, a naczelnikiem od 1964 r. jego syn Czesław Skotarczak. Za ich kadencji oddano do użytku nową remizę na ul. Farnej, gdzie do dziś znajduje się siedziba OSP Śrem, a do 2018 również Komenda PSP Śrem. W 1978 r. po śmierci Stanisława Skotarczaka prezesem został Edward Koszuta, a od 1981 r. Kazimierz Beszterda. Również od tego roku nowym naczelnikiem został Marian Dłużewski. W 1988 r. rozkazem komendanta rejonowego Jarosława Wałka została przejęta siłą remiza OSP Śrem na ul. Farnej. W 1991 r. naczelnikiem OSP w Śremie został Grzegorz Niwiński, powstała sekcja ratownictwa wodnego. Zwrócono wówczas garaże i biura OSP, niestety bez wcześniejszego uposażenia, które przez kolejne lata służyły innym jednostkom.

W kadencji od 2016 zarząd z Prezesem Robertem z Roszakiem zmienił kierunek działania jednostki. Wzbogacił się o ciężką przyczepę wężową oraz w grudniu 2020 r. zaangażowaniem całej jednostki i społeczeństwa śremskiego pozyskał fundusze na ciężki samochód pożarniczy GCBA Jelcz. Ważnym wydarzeniem za sprawowaniem obecnego zarządu było też odnalezienie i sprowadzenie z Austrii najstarszego sztandaru OSP Śrem z 1892 r. we wrześniu 2019 r.

(M.M)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%